VREM SPITALE NU CATEDRALE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

#776 Re:

2015-11-02 14:29

#775: -  

la biserica te-ai botezat,te cununi,nu doar te ingroapa.Cata ingnoranta...


Musafir

#777

2015-11-02 14:29

pentru ca doresc sa fiu tratata cu echipamente performante atunci cand o sa am o problema, duhul sfant nu tine loc de act medical si nici doctor!

Musafir

#779

2015-11-02 14:33

Cred ca trebuiesc construite mai multe spitale, eu cred ca sunt de ajuns cate biserici sunt.

Musafir

#780

2015-11-02 14:34

De ce am semnat?Pentru ca vreau ca eu, copiii mei sau semenii mei sa aiba spitale, nu biserici.Biserica a ajuns doar o afacere.Biserica e doar un paravan unde ei isi spala banii .Bani murdari!!!Rusine!!Dumnezeu nu este in bisericile lor murdare.Dumnezeu este in noi, in faptele noastre, in gandurile noastre bune!!Romanii sunt oameni buni, cu suflet mare, nu cum ne vad altii.

Musafir

#781

2015-11-02 14:37

pentru ca mi rusine ce se intapla in tara.

Musafir

#782

2015-11-02 14:37

Pentru ca in tara asta avem nevoie de spitale de urgenta

Musafir

#783

2015-11-02 14:39

Pentru ca nu îmi doresc biserici(avem ff.multe)unde sa fim ingropati,ci doresc spitale:mai multe,mai bine pregătite,cu personal mult si bine calificat si plătit,care sa ne facă bine,imii doresc sa nu mai intru cu frica ca nu au materiale cu care sa ne ajute,sa nu mă trimita sa îmi cumpăr eu pana si o simpla fasa,spitalele sunt putine,murdare,vechi,dărăpănate..
acolo mergem sa ne salvam pe noi si cei dragi noua.Nu trebuie opulenta pentru a te ruga lui Dumnezeu,Iisus nu mergea cu mercedesul si nici nu purta cruci la gat de 24k...a 20guna...ce sa invatam de la ei ,ca ei au astea din salariul lor?De ce sa dam atatia bani pentru catedrala,cui ii trebuie?asa a zis Dumnezeu ,ca e alaturi de noi doar daca ne rugam acolo...sa fim seriosi...lacomia a întrecut orice limita a bunului simt.NU VREM CATEDRALA ,chiar nu contează ca nu ne trebuie,vrem spitale performante,scoli unde sa nu le mai cada copiilor tavanul in cap.....si. as putea continua la nesfarsit...multumesc

Musafir

#784

2015-11-02 14:40

Rugăminte:

Salut!
Mâine ma duc la inmormântatarea unuia din cei doi prieteni ai mei care au murit in incendiu!
Familia a hotărât sa fie înmormântați cu preoți!

Ca tu poate iti dorești pentru tine -sau familia ta - sa nu fi înmormântat/ă cu preoți e o alegere pe care ti-o respect!
Pentru aceste sufletele, cei apropiați au decis altfel!
Faptul ca unele persoane indiferent din ce motive folosesc aceasta tragedie ca lupta in diverse interese este abject!
In mine stârnește furie!
Familiile acestor doi prieteni ii înmormântează in Biserica lui Hristos!
Ar fi omenește ca cei de genul tau sa nu ne amareasca mai mult cu postări anti-biserica etc in aceste momente! O biserica pe care tu din câte vad nu stii ce este...!
Desigur exista multă corupție si mizerie între popi si prelați! Si multi dintre credincioși sunt tembelizati! (Dar fenomenul de spălare de creiere este mult mai răspândit - inclusiv la persoane inteligene de felul tau sau al meu!)
Lucru care ne doare, ne revolta, ne smintește chiar, si împotriva căruia noi Biserica - "biserica" reprezinta comuniunea sufletelor in Hristos indiferent ca esti cleric sau mirean - luptam cum putem!
... In acest moment însă nu ne ocupam de aceste cazuri de corupție!
Si oricum noi dorim sa ne vindecam ca Biserca nu sa o desființăm!
Poate ai putea sa meditezi la ce ti-am zis!

Cu respect la opiniile tale pe care nu le împărtășesc, dar cu sinceritate iti spun ca ele ma dor si ma ofensează in aceste momente!
Sufletele prietenilor noștri care au murit au nevoie de rugăciune - asta consideram noi cei apropiați!

Roagă-te împreuna cu noi, daca nu stii ce sa faci cu furia si durerea ta provocate de aceste morți ori de alte lucruri!
Nu-mi doresc decat sa ma înțelegi!

P.S.
Si daca tu ai primit un botez la naștere sau mai târziu - si de la care nu ai abdicat - înseamnă ca esti Biserica!...
Dumnezeu sa ne lumineze!

Lasă lumea sa-si îngroape morții! Începe campania ta Anti-Biserica dupa parastas, te rog!


Musafir

#785 Re: Re: ne intoarcem in comunism... daca nu mai rau...

2015-11-02 14:45

#691: bal - Re: ne intoarcem in comunism... daca nu mai rau... 

 Foarte frumos gest, la fel ca dvs., sute de mii de români s-au rugat pentru acesti copii, duminica la Sfanta Liturghie, in aceste atat de hulite Biserici...  

Biserica sprijina nu doar spiritual, ci si material pe cei napastuiti, dar nu obisnuieste sa faca o stire de senzatie din asta, si nu din alt motiv, decat porunca Evangheliei - Tu însă, când faci milostenie, să nu ştie stânga ta ce face dreapta ta, Ca milostenia ta să fie într-ascuns şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie. Daca chiar va intereseaza, gasiti pe site-ul www.patriarhia.ro o sectiune care prezinta activitatea social filantropica a bisericii, e acolo o harta cu multe, multe detalii despre toată gama de servicii sociale, medicale şi programe filantropice destinate principalelor categorii de beneficiari aflaţi în dificultate: copii, vârstnici, bolnavi, şomeri, persoane cu dizabilităţi, familii aflate în situaţii de risc social.  

Suntem parinti si suntem toti alaturi de cei care sufera, cum putem fiecare, cu o lacrima, cu o lumanare, cu o rugaciune, o punga de sange, si daca tot vi se pare ca Biserica face prea putin, ganditi-va ca Biserica nu e facuta din ziduri, preoti si ierarhi in care aruncam cu pietre, BISERICA SUNTEM NOI toti care impartasim acelasi Domn, aceeasi credinta, acelasi botez, de 2000 de ani incoace.... Dar mai suntem oare un #colectiv ??

 


Musafir

#786

2015-11-02 14:46

Avem nevoie de spitale sunt de ajuns bisericile construite

Musafir

#787

2015-11-02 14:51

In drumul spre facultate trec pe langa cel putin 3 biserici care sunt la nici 300 de metri una de alta, din care una este o catedrala gigantica vizibila din afara orasului si nou construita. In schimb, departamentul de biologie al universitatii duce lipsa de multe instrumente necesare atat din punct de vedere didactic cat si al cercetarilor (cel mai semnificativ exemplu: microscop electronic).

Musafir

#788 Re:

2015-11-02 14:52

#787: -  

 

Rugăminte:

Salut!
Mâine ma duc la inmormântatarea unuia din cei doi prieteni ai mei care au murit in incendiu!
Familia a hotărât sa fie înmormântați cu preoți!

Ca tu poate iti dorești pentru tine -sau familia ta - sa nu fi înmormântat/ă cu preoți e o alegere pe care ti-o respect!
Pentru aceste sufletele, cei apropiați au decis altfel!
Faptul ca unele persoane indiferent din ce motive folosesc aceasta tragedie ca lupta in diverse interese este abject!
In mine stârnește furie!
Familiile acestor doi prieteni ii înmormântează in Biserica lui Hristos!
Ar fi omenește ca cei de genul tau sa nu ne amareasca mai mult cu postări anti-biserica etc in aceste momente! O biserica pe care tu din câte vad nu stii ce este...!
Desigur exista multă corupție si mizerie între popi si prelați! Si multi dintre credincioși sunt tembelizati! (Dar fenomenul de spălare de creiere este mult mai răspândit - inclusiv la persoane inteligene de felul tau sau al meu!)
Lucru care ne doare, ne revolta, ne smintește chiar, si împotriva căruia noi Biserica - "biserica" reprezinta comuniunea sufletelor in Hristos indiferent ca esti cleric sau mirean - luptam cum putem!
... In acest moment însă nu ne ocupam de aceste cazuri de corupție!
Si oricum noi dorim sa ne vindecam ca Biserca nu sa o desființăm!
Poate ai putea sa meditezi la ce ti-am zis!

Cu respect la opiniile tale pe care nu le împărtășesc, dar cu sinceritate iti spun ca ele ma dor si ma ofensează in aceste momente!
Sufletele prietenilor noștri care au murit au nevoie de rugăciune - asta consideram noi cei apropiați!

Roagă-te împreuna cu noi, daca nu stii ce sa faci cu furia si durerea ta provocate de aceste morți ori de alte lucruri!
Nu-mi doresc decat sa ma înțelegi!

P.S.
Si daca tu ai primit un botez la naștere sau mai târziu - si de la care nu ai abdicat - înseamnă ca esti Biserica!...
Dumnezeu sa ne lumineze!

Lasă lumea sa-si îngroape morții! Începe campania ta Anti-Biserica dupa parastas, te rog!


Musafir

#789

2015-11-02 14:58

Deoarece mi se pare incredibil de crunt ceea ce s.au întâmplat bieților tineri și în plus oribil faptul s nu avem spitale

Musafir

#790

2015-11-02 15:00

Este nevoie si de un inavatamant sanatos in tara asta decat acea Catedrala a neamului romanesc!!!

Musafir

#791

2015-11-02 15:03

18000 biserici???Numai 425 spitale ??? Chiar doriti sa vedeti mai multe cimitire...decat spitale ??? Sa ne unim pentru a schimba ...aceasta proportie rusinoasa !

Musafir

#792

2015-11-02 15:12

Pentru ca nu este normal sa "sponsorizam" biserica (iar preotii ne sfideaza) iar romanii mor in spitale cu zile, pentru ca nu avem azile pentru batranii nostri sau pentru cei defavorizati (modern le spunem "homeless")

Musafir

#793

2015-11-02 15:23

de asemenea vrem scoli si centre de plamsament
.....si centre pt animalele fara stapani..... in ROMANIA

Musafir

#794

2015-11-02 15:25

Pentru ca avem nevoie de spitale! Spitale decente!
Spitale in care putem gasii ceea ce cautam atunci cand avem probleme!

Musafir

#795

2015-11-02 15:30

Am semnat aceasta petitie pentru ca imi este scarba de tara in care traiesc din cauza celor care ne conduc,din cauza celor care ar trebui sa ne ocroteasca...dar cel mai tare imi este scarba de preoti si ma refer la cei ce au milioane de euro in conturi si n au putut trage clopotele pentru cei morti.nu isi fac treaba nici macar in aceste zile de DOLIU NATIONAL!Sunt eleva si imi este frica pentru viitorul meu pentru ca cei care ne conduc incearca sa ne taie toate posibilitatile si sa le ia banii parintilor(greu munciti)fara drept.
Spitalul de nebuni!

#796 Ai grija ce iti doresti!

2015-11-02 15:36

Cred ca este o petitie idioata menita sa speculeze emotiile oamenilor in momente de criza. Tare mie-e teama ca initiatorii vor avea parte fix de ceea ce isi doresc! Problema lipsei de bani nu este la biserici ci la banci! Dar de ele nu are nimeni curajul sa zica nimic! Lasilor!


Musafir

#797

2015-11-02 15:38

DINTR-O MARE,FOARTE MARE REPULSIE FATA DE AUTORITATILE ROMANE CARE SE GANDESC DOAR LA BANI

Musafir

#798

2015-11-02 15:41

Aem o tara corupta condusa de oameni incapabili care promulga legi doar in favoarea lor si nu ii intereseaza de cei din jur de acea macar noi ar trebui sa ne mobilizam sa incercam sa schimbam ceva in aceasta tara corupta

Musafir

#799

2015-11-02 15:42

Pentru a face inteleasa nevoia de spitale pentru ca degeaba sunt multe biserici daca in cazul unei tragedii ca aceasta de la Colectiv pentru ce sunt bune bisericile daca ranitii nu au unde sa fie dusi?

Musafir

#800

2015-11-02 16:00

Pentru ca doresc o schimbare.