VREM SPITALE NU CATEDRALE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

#251

2015-11-01 13:04

Am semnat petiția deoarece.. Dacă ești bolnav, sunt sigură că nu mergi la biserică,ci la spital! Și de aceea avrm nevoie de spitale

Musafir

#252 Re: Re: Re: Re:Vrem sa traim,nu sa fim ingropati!

2015-11-01 13:08

#249: Ionelia - Re: Re: Re:Vrem sa traim,nu sa fim ingropati! 

 Da,asta este rolul bisericii,asa cum am scris.Se pare ca nu stii,pentru ca nu dai pe la biserica ori esti chiar atee.Tu vezi biserica,institutie de caritate si atat.Sa stii ca astazi in fiecare biserica s-a transmis un mesaj pt cei implicati in tragedie si indemnul sa ajutam dupa putinta noastra victimile si asigurarea ca parohia va contribui si ea.Nu cred ca esti la curent cu astea.


Musafir

#253

2015-11-01 13:09

Lucrurile ar trebui să se schimbe....Noi nu avem nevoie de case pentru preoți, avem nevoie de case pentru educația si sănătatea noastră

Musafir

#254

2015-11-01 13:09

Am semnat aceasta petitie, pentru ca cel putin in Orasul meu, Valcea, spitalele l-e inumaram pe degetele de la o mana, iar biserici si manastiri, cred ca am trecut peste 100....

Musafir

#255

2015-11-01 13:09

Nu avem nevoie de catedrale ,ci de SPITALE ! Poate ca ne tragem din maimute ,dar multi dintre noi am evoluat frumos, in timp ce unii involueaza sub "obladuirea" unei biserici ce-i pune in patru labe ca pe animale sau sa se tarasca precum viermii ,mai rau decat maimutele . Daca OMUL a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, e ca si cum l-ai pune pe Dumnezeu in genunchi sau sa se tarasca si asta e o BLAFEMIE ! Sa nu uitam ca in numele bisericii s-au infaptuit unele dintre cele mai mari atrocitati ale omenirii,incepand cu arderea cartilor si a invatatilor in pietele publice, continuand cu vanatoarea de vrajitoare si terminand cu cruciadele,inclusiv ale copiilor ! Daca nu erau musulmanii si cultura lor ca sa pastreze lumina stiintei vie si sa ne ilumineze,orbecaiam si azi in intunecimea evului mediu ! Si nu doar biserica catolica e de condamnat ca nici ortodoxia nu a luptat impotriva ignorantei niciodata,ba chiar ii convine si azi si in.plus a mai ridicat la rang de sfant un dobitoc care a preferat sa asiste la decapitarea propriilor copii decat sa-si schimbe credinta. Eu ii pupam si copitele lui satan doar ca sa-mi salvez copiii ! Cand ai in fata un nebun,zici ca el pana treci puntea daca-ti ameninta sufletul,pentru ca adevaratul suflet al nostru,al parintilor,sunt copiii, nu biserica. Si copiii au nevoie de scoli si de spitale,nu de biserica! Si ca sa nu existe interpretari, recunosc ca eu cred in Dumnezeu, nu in biserica pe care o consider o institutie de indobitocire in masa! Si Dumnezeu nu are nevoie de milioanele de euro investite in biserici si catedrale, dar populatia are nevoie de scoli si de spitale bine dotate din banii astia!
Emanuela

#256

2015-11-01 13:10

Romania este sau ar trebui sa fie un stat laic, ceea ce inseamna ca biserica nu este o putere in stat. Nu avem de ce sa finantam biserica, nu avem de ce sa punem biserica mai presus de educatia si de sanatatea populatiei. Numarul actual al bisericilor este mult mai mare decat ceea ce ar fi necesar raportat la numarul de locuitori. Este absurd sa continuam finantarea de la bugetul de stat a acestor lacasuri de cult, in loc sa ne concentram pe aspecte unde avem lacune foarte, foarte grave - educatia si sanatatea. Desfiintam spitale si scoli, nu avem aparatura necesara, nu putem oferi toate serviciile necesare romanilor, in schimb construim catedrale de milioane de euro. Si pentru ce? Trebuie sa ne trezim la realitate cat inca se mai poate face ceva. 


Musafir

#257

2015-11-01 13:11

Sufleteste suntdistrusa de ce sa intamplat.multe lucruri se fac fara cap.

Musafir

#258

2015-11-01 13:11

spitalul iti salveaza o viata temporara, biologica, pe cand Biserica se lupta pentru ca sa ti-o dea pe cea vesnica...dar nu ti-o da cu dea-sila...mai trebuie sa ti-o doresti si tu...


Musafir

#259

2015-11-01 13:14

Sunt de acord

Musafir

#260

2015-11-01 13:20

Vrem spitale nu biserici, desigur !

Musafir

#261

2015-11-01 13:22

Avem nevoie de mai multe spitale , de mai multi medici .

Musafir

#262

2015-11-01 13:24

spitalele salveaza vieti de rugat ne putem inchina bunului DUMNEZEU oriunde caci EL a creat tot ce ne inconjoara si rugaciunea simpla spusa din suflet ajunge la EL de oriunde am spune-o -

Musafir

#263

2015-11-01 13:27

Sa se infiinteze spitale...dar sa avem si medici...medici competenti si care nu asteapta de la oameni bani...fara bani nici nu te baga in seama (ft putini medici nu astea spaga)

Musafir

#264

2015-11-01 13:27

El a creat si Biserica, si pe medici

 


Musafir

#265

2015-11-01 13:33

Avem mai mare nevoie de spitale decat de biserici.....

Musafir

#266

2015-11-01 13:33

Felicitari si sper sa fie cat mai multi semnatari desi cred ca poporul roman este obisnuit de secole sa stea sub papucul cuiva .Biserica a devenit o industrie de facut bani de pe urma sarmanilor si fraierilor.Daca mergi din usa in usa si spui ca ai vrea sa construiesti o gradinita in cartier ,o scoala,o clinica garantat vei primi un refuz categoric.Daca vei strange bani pentru o biserica sigur vei avea succes.Este de nenchipuit sa vezi in secolul XXI persoane care inconjura biserica in patru labe,stau la cozi zile in sir pentru a vedea moastele scoase in strada in timp ce preafericitii au straie cusute cu fir de aur se plimba in mercedesuri,au statiuni construite la munte.Dar noi romanii suntem cei mai ,,destepti de pe Pamant cei mai harnici cei mai ,cei mai in rest cum o vrea Dumnezeu.
P.S. Sunt crestin ortodox dar ma doare inima sa vad atata prostie in jur.

Musafir

#267

2015-11-01 13:39

Cu fiecare biserica construita se mai arunca ireversibil in bezna cateva minti necoapte inca si re prelungeste agonia natiei. Dar cum saracia e direct proportionala cu credinta si lipsa educatiei, Romania e undeva pe fundul hardaului cu laturi intelectuale.Se doreste asta, masele needucate si tampite cu cruci si baliverne sunt masa buna de manevraDar nu mai e mult,doar cateva secole de bezna si va iesi si omenirea la liman. Daca va mai exista rasa umana.


Musafir

#268

2015-11-01 13:40

De ce am semnat-o? Pentru că avem dreptul la viaţă.

Musafir

#269

2015-11-01 13:41

Nu sunt contra bisericilor,si cred in Dzeu...dar ce mult strica, iar unii dintre preoti isi vad numai de interesul personal,numai au nimic in comun cu credinta...unde este biserica acum in momentele acestea?dc nu ajuta si ei cu niste bani oamenii care au nevoie,spitalele care au nevoie de medicamente,sa mearga preotii sa doneze sange să dea un exemlu noua muritorilor de rand?...

Musafir

#270

2015-11-01 13:41

Romania are nevoie de mai multe spitale.

Musafir

#271

2015-11-01 13:41

Vrem spitale nu biserici, pursi simplu, acesta e comentariul meu!!!!!

Musafir

#272 Re:

2015-11-01 13:42

#267: -  

 ne-ntoarcem in comunism....


Musafir

#273

2015-11-01 13:43

Consider ca spitalele au o mai mare importanta in viata oamenilor decat o biserica

Musafir

#274

2015-11-01 13:43

In Romania sunt 18.300 de biserici si doar 425 de spitale! Viata are prioritate, ar trebuii sa creasca numarul spitalelor, nu al bisericilor!!

Musafir

#275 Re:

2015-11-01 13:43

#1: -  

 haha,cea mai buna replica.. Nice