"Procedură democratică de numire a directorilor şi inspectorilor


Anonymous

#1

2015-10-29 19:28

Este imperios necesar să luăm atitudine faţă de bătaia de joc existentă în şcoli şi inspectorate şcolare prin promovarea unor directori, uneori şi inspectori care nu merită o asemenea funcţie. Această situaţie trebuie să înceteze şi depinde de noi să-i punem capăt.

Musafir

#2

2015-10-29 20:04

Orice unitate scolara trebuie sa fie condusa de un director care are acceptul membrilor Consiliului Profesoral, singurii in masura sa cunoasca obiectiv calitatile morale, profesionale si manageriale ale celui care ii reprezinta

Musafir

#3

2015-10-30 18:58

Este absolut necesar acordul consiliului profesoral pentru că democrație înseamnă voința majorității, numai că ar trebui considerată după un vot secret și nu o ridicare de mână cu jena de rigoare!
qxZap

#4 Sampon

2015-11-01 13:18

:3 Si nu v-ati gandit ca poate fi si o problema, no? :D Daca cineva a fost numit director, a fost numit de la inspectorat (Clar exista si alte cazuri: "Director la WC")  .

 

 

Sa nu uitam un mic detaliu: Daca profesorii isi aleg directorul, asta inseamna favorizare. In majoritatea liceelor profesorii fumeaza in fata scoli (Misto exemplu). Un director bun ar face ceva impotriva, chiar daca nu se fumeaza in incinta scolii. Da, no?

 

#1 - Ia-ti bacu`

#2 - Ia-ti perna si culca-te

#3 - Ce zici? Te retragi din trait? :3

De ce faceti pe victimele? "Este inadmisibil" "Nu se poate asa ceva"  "Cata jena" . Frate, fa ceva! Esti om, poti schimba ceva. Dar cum sa vrei sa schimbi ceva cand iti tremura ouale cand semnezi condica ....("hruscovschi")

 

BTW, cum se face ca Focsani-ul voteaza mai mult? Ceva suspect? Sau va pun directorii la punct si nu va convine?

 

Parere: Mai lung nu se putea? Am pierdut un minut din viata citind o petitie demna de bagat in cur.

 

"De ani buni învăţământul românesc se confruntă cu probleme numeroase care par că nu-şi mai găsesc rezolvarea. Nu vom face, în cele ce urmează, o prezentare a lor, ci vom semnala un neajuns foarte supărător, de a cărui rezolvare depind multe din situaţiile penibile cu care ne confruntăm: politizarea şcolilor prin modul în care se face recrutarea/promovarea/numirea cadrelor didactice în funcţiile de conducere de director sau de inspector de specialitate."

Cum de sesizeaza Hruşcovschi asta doar dupa ce a inceput sa tremure? :d

Frate, esti penibila.

Sa nu uitam de Doina Adetu.  A apucat-o despteptaciunea cand nici macar nu stie cum arata catedra :))

 

alţii

#5 Re: Sampon

2015-11-01 15:00

#4: qxZap - Sampon 

 Mai multă carte, mai multă logică şi mai mult bun simţ n-ar strica. Ar fi bine ca mamele să se ocupe mai mult de educaţia odraslelor decât de "promovare" profesională.


Musafir

#6 Re: Re: Sampon

2015-11-01 15:11

#5: alţii - Re: Sampon 

 Ai dreptate. Valea cu tine =))


Musafir

#7

2015-11-04 08:49

Pana nu se " face curat" la nivel inalt, cata vreme scolile stau cu mana intinsa la primari si la consiliul local nu vad o iesire din acest cerc vicios.

Musafir

#8

2015-11-04 08:55

Sunt cadru didactic si mi-ar placea, sa merg la servici cu placere si sa fie o atmosfera normala in scoala

Musafir

#9

2015-11-04 15:58

Am semnat aceasta petitie , pentru ca imi place munca in echipa si vreau sa-mi pastrez increderea in oameni. Si pentru ca vreau un viitor mai bun pentru copiii mei.

Musafir

#10

2015-11-04 16:03

Doresc sa pot fi martora unor schimbari care sa duca la insanatosirea sistemului de invatamant, in care sa fiu apreciata pentru rezultatele obtinute si nu pt dosarele "impresionante", irelevante. Sper ca voi putea fi reprezentata ( la toate nivelele)` de colegi competenti, preocupati de destinele educatiei din Romania.

Musafir

#11

2015-11-06 05:46

Ne-am saturat de numirile politice!!! Niciun inspector/director sa nu ocupe functia fara concurs de competenta!!!


Musafir

#12

2015-11-06 15:24

Sunt de accord cu petitia dumneavoastra de accea doresc sa va sustin cu semnatura mea!!
autori

#13

2015-11-06 15:31

Mulţumesc! Mulţumesc tuturor celor care au semnat aceastgă petiţie.


Musafir

#14

2015-11-07 07:36

Am semnat pentru ca sunt de acord cu ceea ce este scris in aceasta petitie si cred ca politica nu mai trebuie sa numeasca directori de institutii, trebuie sa obtina posturile prin concursuri si competenta!
ceata lui Piţigoi

#15 la plăcinte înainte, la război, înapoi!

2015-11-08 20:52

Păcat că semnatarul/semnatara de la poziţia 154 a semnat petiţia (seara, 8 noiembrie 2015) şi, după foarte scurt timp, şi-a retras semnătura. Cu asemenea "oameni curajoşi" nu trebuie să ne mai mirăm de toate neajunsurile sistemului de învăţământ. Ne merităm soarta.


Musafir

#16

2015-11-09 14:39

Pentru ca invatamantul nu trebuie potilitizat1
gggggggggggggggg

#17 Re: Sampon

2015-12-08 16:44

#4: qxZap - Sampon 

 Această petiție este binevenită și ne-am bucura dacă s-ar lua atitudine. Sperăm ca în scurt timp tot conflictul acesta să ia sfârșit.

Cât despre comentariile răutăcioase de mai sus, persoana respectivă ar trebui să-și tină opiniile proprii acasă pentru că nu-i in cunoștință de cauză.

Cât despre cele două profesoare, TOT RESPECTUL !


Musafir

#18

2016-09-28 15:54

Mi se pare o prea mare graba .Nu va disparea politicul in acest mod,dimpotriva avand 2 reprezentanti in comisie se vor amesteca si mai mult .Ei sunt deja in CA, in CEAC...