Dorim: Prințul Nicolae să fie recunoscut Altetă Regală a României


Musafir

#1

2015-08-12 14:50

Personal, regret enorm această decizie care îl priveşte pe îndrăgitul prinţ, dar o respect. Îi doresc DRUM BUN PRINCIPELUI ! Fie ca Bunul Dumnezeu să-l aibă în pază!

Musafir

#2

2015-08-12 15:22

L-am intalnit pe Alteta Sa Regala Principele Nicolae la Sibiu in Piata Mare cu ocazia proiectului "Cartile copilariei pe bicicleta".
Desi era obosit a vorbit foarte frumos cu sibienii care l-au asteptat in piata..erau multi copii..carora le-a pus o intrebare-aceeasi pentru toti:Ce carte ai citit ultima data? Fetita din fata mea era asa de emotionata ca nu isi amintea nici un titlu dar cand i-am vorbit de "Micul Print" mi-a spus ca "profa de franceza" a vrut s-o citeasca neaparat! Chiar a citit-o!
S-a dus in fata ,a repetat povestea asta si,a primit o bicicleta!
Desigur si carti noi!
La Sibiu,Principele Nicolae a facut si o donatie importanta de carte - de la Editura Curtea Veche.. la Scoala nr.4 din Sibiu.
M-a impresionat naturaletea cu care Principele Nicolae a vorbit cu viceprimarita,cu alte oficialitati...cu copiii.
A facut fotografii cu toata lumea din Piata Mare a Sibiului ,cu toti cei care au dorit acest lucru.
Doresc din toata inima ca sa ramana Alteta Sa Regala Principele Nicolae al Romaniei!
Multumesc
Este tanar,inteligent,foarte activ si extraordinar de modest.Un model pentru orice copil.
Nu stiu ce proticol al Casei regale a Romaniei nu a respectat.
Cine este fara de pacat sa arunce primul cu piatra ..
Pentru ca sunt de profesie teolog ma rog zilnic pentru Alteta Sa Regala caci rugaciunea este vocatia mea iar ca Scriitoare de povesti digitale si Poeta incerc prin limbaj personal sa sesizez opinia publica cu privire la "exilul" Printului.Chiar azi,de dimineata am postat cateva randuri:Parerea mea
Afise
deconcertante
ma izbesc in ochi
cum sa fac sa le aranjez numai spre nord
Micul Print a plecat in exil!
A murit visul!
afise...
dintr-un metafizic
si
halucinant
horoscop

Musafir

#3

2015-08-12 18:02

Doar cu Alteta Sa Principele Nicolae monarhia poate avea viitor!

Musafir

#4

2015-08-12 18:02

consider că este singurul în măsură să reprezinte Casa REGALĂ , DAR NU SEMNEZ că ne cere PNŢ-cd , nu are ce căuta păvăluţ în fruntea PNŢ !

Musafir

#5

2015-08-12 18:07

Pentru ca doresc restaurarea monarhiei in Romania. Avem rege, nu ramane decat sa alegem : republica sau MONARHIE.

Musafir

#6

2015-08-12 18:15

Tanarul principe Nicolae Mihai are dreptul la o viata civila normala fapt care nu trebuie sa aduca dupa sine excluderea din linia de succesiune. Sunt convins ca traind alaturi de Majestatea Sa Regele Mihai I a dobandit prin identificare strutura necesara demnitatii unui principe. In linia de succesiune urmeaza A.S/Regala Margareta care in timp va putea decide la vremea potrivita daca Principele Nicolae indeplineste conditia de a prelua custodia Coroanei Romaniei. Dorim ca Majestatea Sa Regele Mihai I sa die sanatoasa si A.S.Regala principesa Mostenitoare Margareta sa aiba viata lunga !

Musafir

#7

2015-08-12 18:21

Alteta Sa Regala,Principele Nicolae ,m-a convis ca va fi regele pe care mi-l doresc.Cu respect,Anca Corduneanu

Musafir

#8

2015-08-12 18:22

Pt ca Principele este singurul care a adus Casei Regale un suflu nou, neprăfuit. Și este singura speranța acceptabila pt o eventuala restaurare a monarhiei.

Musafir

#9

2015-08-12 18:38

Antipatie totala pentru Duda. Actoria se face pe scena, nu la Casa Regala. Nu-l recunosc ca si membru al Familiei Regale, care poate sa influenteze deciziile prin control asupra Principesei Margareta.


Musafir

#10

2015-08-12 19:04

nu-mi place duda . nu mi-a placut niciodata. e om alunecos. acest tanar este deosebit . consider ca este o conspiratie. regele probabil s-a lasat ademenit de o conspiratie. duda este pentru romani cum e camila pentru englezi.

Musafir

#11

2015-08-12 19:06

Principele Nicolae reprezinta singura SPERANTA intr-o Romanie democratica si moderna.
Revenirea la Monarhie avand drept reprezentant un barbat din stirpea M.S. Regele Mihai I este o garantie a succesului.
Ommmegang

#12 Monarhia serbeaza, decoreaza, pe printul Nicolae il indeparteaza, ... , dar inca nu salveaza ... :-(

2015-08-12 19:13

Ar trebui ca Mihai de Romania sa renunte singur la titlul sau de "Rege al Romaniei" si sa-i lase pe romani sa puna pe Tron pe cine vor ei.

Mihai nu va reveni niciodata pe Tron prin vointa poporului roman. Popularitatea sa personala a scazut la zéro fata de cum se prezenta in 1992.

Daca atunci in 1992 s-au adunat in Bucuresti in jur de un milion de romani ca sa-l vada si sa-l auda, de atunci si pina azi nu s-au adunat niciodata nici macar zece mii de romani pentru a-l vedea si a-l asculta pe Mihai. Iar daca zece mii reprezinta un procent ( 1% - adica unu la suta ) din milionul de romani adunati in 1992, se poate spune ca mai putin de zece mii inseamna, practic, zéro (0%) fata de ce a fost in 1992.

Dupa 1992 numerosi romani monarhisti au fost din ce in ce mai dezamagiti de Mihai iar unii au devenit republicani vazind ca Mihai a revenit in Romania ca sa-si recupereze averile si sa-i critice pe comunistii carora el le-a lasat tara cind a plecat de pe Tron.

La ora actuala Mihai nu mai face unanimitate intre romanii monarhisti si circula din ce in ce mai mult ideea (asta nu numai printre romanii monarhisti din diaspora) aducerii pe Tron a unui print dintr-o familie regala europeana care sa fie la scurt timp incoronat ca primul rege din a doua dinastie regala a Romaniei.

Parerea mea personala e ca Mihai a fost un rege mediocru care nu si-a iubit tara ca un adevarat rege si nici nu a luat in serios meseria sa de rege. El ar putea figura printre principalii responsabili de starea jalnica in care a ajuns Romania la ora actuala.

Monarhia constitutionala poate fi valabila chiar si pentru Romania anului 2015 insa cu conditia ca pe Tron sa nu fie Mihai sau o alta persoana la fel de lipsita de popularitate.


Musafir

#13

2015-08-12 19:28

Pentru ca mi se pare nedrept ce i se intamlpa printului Nicolae !

Musafir

#14

2015-08-12 19:33

AVEM NEVOIE DE REGAT !

Musafir

#15

2015-08-12 19:41

Pentru ca i s-a facut o mare nedreptate Principelui Nicolae!

Musafir

#16

2015-08-12 19:44

IL VREM REGE PE NICOLAE I
TRAIASCA REGELE NICOLAE I !

Musafir

#17 Re:

2015-08-12 19:46

#3: -  

 


Musafir

#18

2015-08-12 19:46

Am semnat petitia aceasta, pentru ca imi pare nedrept ce se intampla ! Observ, o manipulare grosolana, care incalca orice regula de bun simt !

Musafir

#19

2015-08-12 19:48

este mostenitorul regelui Mihai,anuntul retragerii titlului ,nu a fost facut de rege.

Musafir

#20

2015-08-12 19:51

MAJESTATEA SA , REGELE MIHAI AL ROMANIEI SA REVINA ASUPRA HOTARIRII LUATE LA 01 AUGUST ,SA NU FACA JOCURILE ALTORA SI PRINTUL NICOLAE SA REVINA IN CASA REGALA CU TOATE DREPTURILE . . NE DORIM ,  SA EXISTE PURUREA CASA RGALA DE ROMANIA , SA DAINUIE PESTE VEACURI ! DOAMNE  AJUTA   !


Musafir

#21

2015-08-12 20:36

Avand in vedere varsta regelui cat si a printesei Margareta Prințul Nicolae este singurul mostenitor altfel in curand chiar nu mai avem cum sa fim o monarhie .Este tanar este normal sa vada si el cum se distreaza cei de varsta lui chiar ii este necesara cunoasterea pentru ca apoi sa stie sa conduca .Nu a facut ceva asa rau sau iesit din comun

Musafir

#22

2015-08-12 20:51

eu una nu vad un motiv serios la ceea ce a facut Regele Mihai....altceva decat manevre ale Margaretei si "printului" Duda
Cu ce o fi mai bun acest "principe" de carton, sot al principesei fata de Nicolae , nepot al regelui , care prin nastere a obtinut acest drept.

Musafir

#23

2015-08-12 21:06

Printul Nicolae este speranta celor care doresc revenirea monarhiei in Romania

Musafir

#24

2015-08-12 21:08

De ceva ani imi tot imaginez ca va veni vremea cand acest tanar print, va fi in fruntea tarii si in sfarsit ne va fi si noua bine, daca nu noua, atunci copiilor nostri. Mi-ati distrus visul!

Musafir

#25

2015-08-12 21:33

Din convingerea ca tanarul Print Nicolae este o promisiune fericita pentru viitorul Romaniei.