Salvăm calea ferată Pașcani - Tg. Neamț

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvăm calea ferată Pașcani - Tg. Neamț


Musafir

#1

2015-04-17 18:21

si asa suntem foarte izolati de lume mai trebuie sa ni se ia si acest drept . intrebati m .transporturilor cita subventie acorda la interregio sa efectuieze cursa tg .neamt-pascani -tg. neamt. si mai cereti sa va puna cursele la orele necesare mai ales pt. studenti.
andi cucos
Autorul acestei petitii

#2 Re:

2015-04-17 18:40

#1: -  

 nu stiu ce ecou va avea la minister sau in alta parte. dar trebuie sa facem ceva ca acest oras sa nu ramana izolat.


Musafir

#3

2015-04-17 20:21

Pentru ca imi pasa de aceasta ruta . O ruta vitabila care face legatura intre judetul Neamt si Iasi pe calea ferata .

Musafir

#4

2015-04-17 22:12

Sunt din targu neamt si chiar dacă la acest moment locuiesc altundeva eu cred ca acest oraș merita sa aibă o cale ferata care sa îl lege de restul regiunii.

Musafir

#5

2015-04-18 06:38

M-am nascut in Timisesti. Despre dorinta-vis de a avea o cale ferata Pascani-Tmimisesti- Tg. Neamt am auzit de cand am putut intelege cuvintele. Din pacate a ramas doar vis pana mult mai tarziu cand a trebuit sa parasesc locul natal. De aceea, dupa implinirea visului, revenirile mele la locurile frumase ale copilariei, le-am facut de multe ori cu trenul Pascani-Tg. Neamt si retur chiar si atunci cand acest traseu se facea in cateva ore uneori (restrictii de inceput). Nu daramati acest vis! De daramat e usor!

Musafir

#6

2015-04-18 07:40

Nu mi se pare normal ca un orael turistic care se vrea in expansiune sa ramana doar cu gara si calea ferata.Avem nevoie si de tren !!!

Musafir

#7

2015-04-18 07:51

Avem nevoie de aceasta cale ferata.Studentii actuali si viitorii studenti si nu numai avem nevoie de ea.Ce sa facem ,sa platim 16lei sau 8? Atat avem si noi o singura cale ferata,si vor sa o desfiinteze.Mai,mai.

Musafir

#8

2015-04-18 09:04

Tg. Neamt este oras turistic si implicit trebuie sa aiba CF functionala.Transportul feroviar este cel mai sigur si eficient din gama transporturi.

Musafir

#9

2015-04-18 12:16

Cat de greu s-a făcut aceasta cale ferată, care a fost o cinste pentru micul nostru oras și un nod de legătură cu întreaga țară, de ce e asa ușor să o inchizi, sau ni se pare greu s-o intretinem? De ce nu prețuim măcar ceea ce e deja făcut cu un mare efort financiar și chiar de aprobare. Ar trebui să cinstim memoria unui vrednic director al regionalei de Iași și nu sa stricam ceea ce-i necesar pentru zona noastră,....... să dăm la fier vechi.

Musafir

#10

2015-04-18 13:17

Doresc pastrarea acestui mijloc de transport pentru calatori si marfa care duce la dezvoltarea orasului nostru

Musafir

#11

2015-04-18 14:51

semnez petitia pentru ca zona tg neamt este o zona turistica deosebita, care trebuie valorificata !


Musafir

#12

2015-04-18 14:51

pentntu a avea cu ce sa vin acasa la mama:TREN-BECLEAN PE SOMES-PASCANI COBOR IN PASCANI IAU TREN NR2-PASCANI-TG NEAMT apoi din oras TG NEAMT merg cu autobuz TG NEAMT- COMUNA BODESTI si asa ajung la casa parinteasca
ilian

#13

2015-04-18 15:24

Este foarte usor sa distrugi ceva facut de altii si foarte greu sa faci ceva bun,dar in tara aceasta de 25 de ani doar se distruge

Apetrei Costel
Musafir

#14 Calea Ferata Pascani - Targu Neamt

2015-04-19 16:14

Buna! Personal consider ca transportul pe calea ferata este cel mai sigur si cel mai putin poluant pentru mediul inconjurator. Chiar daca sunt un lucrator feroviar si poate din alte considerente cineva ma poate considera partinitor acestei idei, inca mai avem unul din cele mai sigure sisteme de cale ferata atat din Europa cat si din lume, pacat de decizia autoritatilor care au decis falimentarea acestui sector de transport ecologic si sigur in favoarea firmelor de transport particular de transport auto de unde castigurile se pot incasa imediat. Sustineti salvarea caii ferate in intregul ei, si mai ales a Caii Ferate PASCANI - TARGU NEAMT! O zi placuta tuturor !


Musafir

#15

2015-04-19 21:43

Pentru ca si eu circulam foarte mult pe acest traseu avand casa la Timisesti imi doresc din suflet ca CFR sa reia acest traseu . Sunt multi oameni care depindeau si depind de acest traseu . Nu va bateti joc de oameni !

Musafir

#16

2015-04-20 09:28

Este salvarea orașului. LOCURI DE MUNCA ȘI UTILITATEA SERVICIULUI PRESTAT.Incompetenta managerilor nu trebuie plătită de cei mulți.Stie cineva de Strategie? ????????

Musafir

#17

2015-04-21 06:09

Eu sunt nascut in Targu neamt si am trait toata viata aici.Am simtit
pe propia piele necesitatea unei cai ferate intre Tg.Neamt-PascanI , atunci cand am circulat cu autobuzul ,vara in caldura si praf de infern ,iar iarna in frig de mama focului .Asa ca atunci cand a fost deschisa aceasta cale ferata toti locuitorii orasului au fost foarte bucurosi de faptul ca vor putea circula in conditii mult mai bune .Nu stricati ce au facut altii cu multa truda si sacrificii.

Musafir

#18

2015-04-21 08:25

Pentru a pastra legatura locuitorilor din satele si comunele situate pe acest traseu cu celelalte orase mari ale tarii si nu numai.
dan

#19 calea ferata targu neamt pascani

2015-04-21 10:20

 Exista un proiect de a lega feroviar orasul Targu Neamt de Piatra Neamt. Daca s-ar realiza, Targu Neamt nu ar mai fi capat de linie, iar noi cei din Piatra Neamt am avea o legatura feroviara spre Iasi, lucru  care ne este foarte util noua celor din Piatra Neamt.  Si Piatra Neamt se afla in aceeasi situatie cu Targu Neamt, amandoua statiile fiind capat de linie pe o ruta care duce nicaieri. Deja spre Bicaz nu prea mai circula trenuri, statul roman scotand linia Piatra Neamt -Bicaz la licitatie. Pana acum nu s-a gasit niciun cumparator. Proiectul de a trece calea ferata de la Piatra Neamt in Ardeal la Gheorgheni zace prafuit intr-un sertar, alesiilor locali paranduli-se neimportant sa scoata orasul din inertia economica in care se afla. Asa ca mai ramane o sansa: legarea orasului Targu Neamt de Piatra-Neamt. Numai asa se va putea scapa cele doua tronsoane de cale ferata de la desfiintare. Asa ca sa luptam pentru salvarea unei cai ferate fara a se veni cu propuneri concrete, nu fscem nimic. Trebuie vorbit si cu domnul Arsene care este de prin partile locului, si astazi chiar se afla intr-o functie care ii permite sa faca demersuri pe langa guvern  in a face ceva cu cele doua statii de cale ferata capat de linie: Targu-Neamt si Piatra-Neamt. Va doresc succes.


Musafir

#20 Re: calea ferata targu neamt pascani

2015-04-21 19:03

#19: dan - calea ferata targu neamt pascani 

 Un mare adevar in cele spuse de Dan. Un prim proiect a aparut undeva in anii 1920 cand ministrul transporturilor de la acea vreme, mare patriot, a gandit o legatura feroviara prin Tg.Neamt intre Iasi si Toplita... Intre Moldova si Ardeal! Proiectul a disparut cu venirea celui de-al doilea razboi mondial. Ulterior comunistii au incercat sa construiasca o linie intre Pascani si Tg.Neamt, urmand ca acesta sa lege, de fapt, capitala Moldovei, Iasiul, de Piatra Neamt. Au fost facute analize prin care s-a intentionat sa se lege feroviar Piatra Neamtul de Gheorghieni, printr-un ”culoar” natural existent. Proiectul a cazut. Bicazul a cazut. Piatra Neamtul inca rezista. Tg.Neamtul, nu stim!

dan

#21 Re: Re: calea ferata targu neamt pascani

2015-04-22 08:05

#20: - Re: calea ferata targu neamt pascani 

 Prima regula in exploatarea unei cai ferate, ca sa o faci rentabila, este sa o legi cu cap de celelalte retele feroviare, si sa eviti sa nu devina capat de linie. Daca o scapi din mana si ramane capat de linie, soarta ei este pecetluita. 

lucian

#22

2015-04-22 12:13

Nu pot sa cred ca astia "darama" un lucru la care s-a lucrat atat! Numai cand ma gandesc la tunel cata munca a fost. In momentul cand a fost facuta aceasta cale ferata am fost foarte incantat si de multe ori am calatorit pana la Tg.Neamt numai de dragul de a calatori. Pacat!


Musafir

#23

2015-04-22 13:51

O cale ferata este de interes national. Ce s-a construit bun pe timpul odiosului nu poate fi macar pastrat in aceste timpuri si mai odioase?!

Musafir

#24

2015-04-29 15:12

Am semnat aceasta petitie deoarece sunt un calator al rutei Iasi-Pascani-Targu Neamt . As vrea sa vina trenul din nou pe aceasta ruta

Musafir

#25

2015-04-29 19:08

Am semnat această petiție pentru că hoții de la cfr au uitat că există și orașul Tg Neamț pe hartă și că sunt mii de elevi, studenți, pensionari și navetiști care au rămas fără tren nu doar din Targu Neamț, ci și din comunele Cristești, Timișești, Moțca etc.