Modificare calcul indemnizatie crestere copil

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Modificare calcul indemnizatie crestere copil

Andreea

#1 Actuala?

2015-07-15 08:10

Se mai ocupa cineva de petitia asta?


Musafir

#2

2015-07-15 09:44

La primul copil am beneficiat de indemnizatia de 85% din salariu timp de 2 ani. Cum as putea creste 2 copii cu indemnizatia de 1200 lei pe luna?
Prin indemnizatia actuala statul descurajeaza cresterea copilului de pana la 2 ani de catre mama


Musafir

#3

2015-07-15 09:45

Nu mi se pare normal sa plătim atât de multe dări la stat și când trebuie sa beneficiem de lucruri de bun simt, statul închide ochii.
Creșterea și educația copiilor costa, iar sumele pe care le asigura statul, din cotizația noastră lunara, sunt insignifiante.
Așteptăm ca sa se ia decizia eliminării discriminării. Încă mai sper ca în tara aceasta mai este loc pentru DREPTATE!

Musafir

#4

2015-07-15 10:29

Am semnat petitia pentru a avea drepturi egale desi contibui mai mult la bugetul de stat, acesta ma trateaza discriminatoriu fata de cei care nu contribuie sau contribuie foarte putin dar sunt incurajati si favorizati din multe puncte de vedere.

Musafir

#5

2015-07-15 10:42

Din cauza acestei legi cu care nu sunt de acord am ales sa stau doar 1 an cu copilul acasa deoarece cei 1.200 ron oferiti in cazul in care as fi stat 2 ani acasa nu sunt suficienti pt cheltuielile de zi cu zi + ratele bancare facute la salariul de dinaintea indemnizatiei. Sper ca prin semnarea acestei petitii sa se modifice aceasta lege si sa ni se ofere drepturile pt care muncim, sa ni se dea ceea ce ni se cuvine pt ca altfel suntem constranse sa stam doar 1 an cu copilul acasa.

Musafir

#6

2015-07-15 14:57

pt ca altfel nu mai fac copii...daca nu se reface calculul indemnizatiei.

Musafir

#7

2015-07-15 17:03

Nu se încurajează natalitatea...și de multe ori...renunțăm la viata de familie pt.job...din cauza legilor! Dacă am avea salarii de parlamentări...am angaja și noi bone filipineze :)

Musafir

#8

2015-07-15 17:42

Pentru ca nu mi se pare normal ca eu sa primesc 1200 lei pentru ca vreau sa cresc copilul, in conditiile in care salariul meu este mai mare decat iau stand acasa. Ce se intampla la baremul.de 1 an? De ce trebuie sa ne ducem inapoi la.munca in loc sa ne educam copii chiar si pentru 2 ani.

Musafir

#9

2015-07-15 19:06

Pentru ca si eu ma aflu in aceeasi situatie, am cotizat si nu este normal sa primesc 1.200 ron daca optez pentru a sta 2 ani cu copilul meu! Sunt nevoita sa ma intorc la birou cand copilul meu implineste 11 luni...
Multumesc

Musafir

#10

2015-07-16 05:00

atat timp cat eu mi-am platit contributiile sociale in perioadaca cand am lucrat, e dreptul meu sa beneficiez de indemnizatie. daca statul vrea sa ne faca sa stam mai putin acasa, sa creeze crese si locuri in care ne putem lasa copiii in conditii bune si ne vom intoarce la munca mai repede

Musafir

#11

2015-07-16 06:33

Pentru ca ma gandesc la vitorul copilor nostri

Musafir

#12

2015-07-16 10:15

Pentru marirea idemnizatiei

Musafir

#13

2015-07-17 05:07

Cum se creste un copil cu 1200 lei? suplimentam cu bugetul de la stat cu alocatie pentru sustinerea familiei. Eu ma intreb cum cresc 3 copii.

 

*14

#14

2016-02-02 16:01

Este o nedreptate aceasta lege,care face discriminare,femeile care contribuie mai mult la stat sunt limitate,ar trebui atunci si noi sa limitam cat contribuim la stat.Nu incurajeaza deloc femeile cu capacitate(financiara care deseori este corelata si cu cea intelectuala)care ar putea sa creasca la randul lor oameni intelectuali pentru viitorul lor si al tarii,ar trebui sa dea de gandit politicienilor aceasta lege care nu sustine deloc interesele unei tari care se vrea dezvoltata,aliniata la Europa.In plus,conform noii hotarari de guvern care v-a creste din mai salariul minim la 1250 RON net,atunci cum se poate ca mamele care se implica 100% pentru cresterea copilului 2 ani si vor sa fie crescut de ele,sa fie limitate a primi chiar mai putin decat salariul minim pe economie,in conditiile in care ele contribuie mai mult?!?Trezirea