Tratamente pentru hepatita C astazi, nu maine!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Tratamente pentru hepatita C astazi, nu maine!

18 mai in fata guvernului

#351 18 mai

2015-05-10 06:57


Musafir

#352

2015-05-10 13:49

Am semnat pentru ca organele de decizie sa acorde mai multa atentie persoanelor cu aceasta afectiune si sa ia masuri pentru prevenirea unoe noi cazuri de imbolnaviri grave.

Musafir

#353 Maria

2015-05-11 09:36

Am mai scris si alte comentarii cand am aflat de petitie si cand printr-o mobilizare exemplara a colegilor si cunostiintelor din craiova si alte localitati din tara am strans ceva semnaturi,dar  cred ca ar fi important sa va spun cum am contactat :Era in 1990, aveam 30 de ani si am mers la dentist, unde se statea la coada ore intregi(deci e clar cate ustensile sterilizate existau).Mi s-au extras 3 masele DEODATA dupa care timp de 3 saptamani am facut tratamente antibiotice pentru infectia care a urmat ( cu frisoane si temperatura cu stari de rau de nu am mers la servici).De atunci abia  in 2004 cand am donat sange pentru un membru al familiei mele am descoperit ca am virusul C. Am ajuns la Fundeni unde mi s-a spus ca virusul este f.agresiv si il am in organism de aprox. 15 ANI. Atunci mi-am dat seama de unde si cand l-am contactat. Cu toate ca am facut dubla terapie nu am scapat(am facut recadere), dar mai rau a fost ca acest tratament mi-a declansat mai multe boli autoimune care fac imposibila o alta incercare cu interferon.Deci singura mea sansa este interferon free.Sistemul sanitar m-a imbolnavit si astept ca acelas sistem sa ma ajute. Nu sunt intr-o forma prea buna , am si o varsta , nu sunt din Bucuresti ci din Craiova, dar pe 18 mai voi fi in fata Guvernului.ESTE ADEVARAT, DACA NU INCERCAM CUM SA REUSIM SAU DACA TOTI SPUNEM CA SUNTEM PREA BOLNAVI SA AJUNGEM, ATUNCI CINE VA AJUNGE. SPER SA SI REUSIM .

 

 

 


Musafir

#354

2015-05-11 11:09

Se cunoaste faptul ca o mare contributie la infectarea populatiei romane cu virusul hepatic c a avut-o statul roman, prin sistemul de sanatate publica. Drept urmare, ar trebui ca statul roman sa corecteze ceea ce a gresit si sa suporte cheltuielile noului tratament.


Musafir

#355 Re: Maria

2015-05-11 21:45

#353: - Maria 

 Bravo !

De - al casei

#356 Stire MEDIAFAX.ro - LUNI ora 20.32

2015-05-12 06:05

STIRE DE ULTIMA ORA :

CNAS: 51 de medicamente, printre care interferon free, pot fi incluse pe lista de compensate

Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a anunţat, luni, că sunt 51 de decizii pentru includerea condiţionată pe lista de medicamente compensate şi gratuite a unor molecule, printre care şi pentru tratamentul fără interferon al hepatitelor virale, cronice şi ciroze hepatice tip C.

 

"Agenţia Naţională a Medicamentelor şi Dispozitivelor Medicale a emis deciziile pentru 51 de molecule care pot beneficia de includere condiţionată în lista de medicamente compensate şi gratuite, dintre care şi molecule pentru tratamentul fără interferon al hepatitelor virale, cronice şi ciroze hepatice tip C. Criteriile de includere a pacienţilor în tratament cu interferon free sunt postate pe site-ul CNAS, în trasparenţa decizională. Conform acestor criterii, într-o primă etapă, vor beneficia de tratament pacienţii aflaţi într-un stadiu avansat de fibroză, precum şi pacienţi aflaţi în stadiul F4 şi care nu au răspuns la tratamentele anterioare", a anunţat, luni, CNAS într-un comunicat de presă.

Comisia de negociere a contractelor cost - volum şi cost - volum - rezultat, constituită din reprezentanţi ai Ministerului Sănătaţii, Agenţiei Naţionale a Medicamentelor şi Dispozitivelor Medicale (ANMDM) şi CNAS se întruneşte lunar pentru a analiza cererile deţinătorilor de autorizatii de punere pe piaţă.

Potrivit CNAS, încheierea contractelor cost - volum şi cost - volum - rezultat au ca scop includerea în tratament a unui număr cât mai mare de pacienţi.

"Acest tip de contracte sunt absolut necesare pentru a ne asigura că includem în tratament un număr cât mai mare de pacienţi. Urmărim ca raspunsul la tratament să fie cât mai eficient, iar contractul cost - volum - rezultat va face posibilă decontarea din fond doar a acelor tratamente care dau rezultate", a declarat preşedintele CNAS, Vasile Ciurchea

Tratamentele inovatoare pentru afecţiunile hepatice tip C au fost introduse de sistemele de sănătate din Europa recent. De exemplu, în Franţa, în luna noiembrie 2014 a fost introdus tratamentul fără interferon. România se număra printre primele ţări est-europene care introduc tratamentele de ultimă generaţie pentru hepatica C.

Sa ne ajute BUNUL DUMNEZEU ! Amin !

 

Ne vedem pe 18.Mai.ac. NU UITATI !


Musafir

#357

2015-05-14 06:02

Pacientii cu Hepatita C au nevoie disperata de INTERFERON- FREE! Aceasta terapie a devenit deja sinonimul dreptului la viata!!!
Fekete Peter - Harghita

#358 Re: SERVUS

2015-05-14 09:24

#357: -  

 Maaaaaaaaare filozof mai  esti , ai descoperit apa calda si mersul pe jos ! Daca mai dai cateva dintr-astea , poti lupta pentru premiul Nobel pentru Filosofie sau poate Pullitzer ! Dar cred ca te poti multumi si cu o poza bust din profil ( alb / negru ) la gazeta de perete !


Musafir

#359 Re: Re: SERVUS

2015-05-14 19:52

#358: Fekete Peter - Harghita - Re: SERVUS  

 Maaaare filozofie de marginea șanțului ai, se pare ca unii dintre noi nu au mințile la purtător si leviteaza prin topicuri si forumurile virtuale - in lipsa de preocupare, ieși domne si spune-ti părerea in strada la miting si lăsa oamenii optimiști sa spere si sa lupte pt. drepturile lor.

 ,,Nu lătra daca nu ești pregătit sa musti,,  ieși in strada pe 18 si încearcă sa lupți pt drepturile bolnavilor de hepatita, nu te lua de părerile lor .....si nu mai vorbi despre acele premii, au fost numite după numele unor OAMENI !

TOMA.....TOMA.....știm noi care !!!


Musafir

#360

2015-05-15 11:15

PACAT !!!

Si APAH-RO joaca alba neagra cu pacientii (unii dintre ei grav bolnavi si pt care timpul este vital....,,amanam pt luna iunie si demaram noi proceduri de aprobare a NOULUI MITING,, !?) - uite mitingul, nu e mitingul

APAH-RO=MINISTERUL SANATATII=CNAS, moleculele noi pt vhc se vor aproba in primavara!...de Pasti!,...la 1 Mai!......au intrat in linie dreapta!.....BLA!BLA!BLA! - BLA!BLA!BLA!

INTERESUL POARTA FESUL !!!!!!!!!!!!!!

D-na MARIA, AVETI CEVA DE ADAUGAT ? ........PETRE?......SI ALTII CARE ATI SPERAT!?

VALLI

#361 Re:

2015-05-15 17:39

#360: -  

 APAH.ro  a dat un comunicat de presa in care da detalii despre amanarea mitingului,oricum nu renunta nimeni doar trebuie sa fim realisti   CITITI COMUNICATUL DE PRESA  se gaseste si in   GHID CABINET.RO si pe site APAH.ro.


Musafir

#362

2015-05-15 18:28

sustin introducerea noului tratament deoarece am facut tratamentul cu interferon si dupa trei luni virusul areaparut

Musafir

#363 Re: Re:

2015-05-15 19:29

#361: VALLI - Re:  

 Nici Ministerul Sănătății nu renunța, ne amâna mereu si APAH a intrat in gâscă lor......suntem foarte REALISTI

 Povesti de adormit ..... din păcate virușii nu dorm !!!

justitiarul

#364 Re:

2015-05-16 19:23

#95: -  

 Vrem terapie pt hepatita virus c fara interferon

 

Toma ... stiti voi care !

#365 Re: Re: Re: SERVUS

2015-05-18 18:26

#359: - Re: Re: SERVUS  

 Toma , Toma , Toma ! Ce ai frate cu mine ? De ce ma provoci ?

https://www.youtube.com/watch?v=SWeBbI_B3mU


Musafir

#366

2015-05-19 12:24

Sunt purtator de virus C,cu tratament facut in 2001-2002
la Sp.Matei Bals.Viremia nedetectabil iar markeri virali indica
prezenta HVC.

Musafir

#367 Re: Re: Re: Re: SERVUS

2015-05-19 19:35

#365: Toma ... stiti voi care ! - Re: Re: Re: SERVUS  

 Ma bucur ca ai înțeles semnificația apelativului Toma ......știm noi care(se subînțelege din adresa adresa de youtube scrisă de tine mai sus).

 Nu te provoacă nimeni! Sunt doar păreri, întotdeauna cersesti cate un ,,compliment,, din partea noastră, a bolnavilor!

Bafta!


Musafir

#368

2015-05-19 19:41

Nu ne spune nimeni ce s-a discutat la conferință ELPA din 18 mai, când trebuia sa fie un miting, unde conducerea APAH a fost prezenta.....la conferință, NU LA MINTING!

Oare asta a fost cauza amânării mitingului!

 


Musafir

#369

2015-05-22 05:22

Sint bolnav hepatitaC,am fost tratata cu interferon dar nu am raspuns la tratament.Sper ca noul tratament sa-mi mai prelungeasca viata putin.Sper ca nu cer prea mult.Va multumesc.

Musafir

#370

2015-05-22 14:12

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20178127

f.f.f. important de stiut pentru cei ce se pot ocupa la modul concret, cei din APAH RO.NU ESTE SUFICIENT SA SEMNAM PETITIA!Trebuie sa mergeti cei din APAH RO acolo unde trebuie pentru a va justifica existenta! Altfel sunt vorbe goale! Si acest forum este INUTIL!Daca cititi articolul veti vedea ca e nevoie de mult mai multa presiune la nivel inalt!

CITITI TOTI!

 

 


Musafir

#371 Re: Re: Re: Re: Re: SERVUS

2015-05-23 19:09


Musafir

#372 Re: Re: Re: Re: Re: Re: SERVUS

2015-05-24 19:55

#371: - Re: Re: Re: Re: Re: SERVUS  

 A înțeles toată lumea!

Toma.....știm noi care. Tu, ai înțeles ???

Bafta!

Marius Pitu

#373 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SERVUS

2015-05-25 15:52

#372 Marius Pitu

 Nenea asta si-a gasit servici : POSTAC ! In fiecare zi sau la cateva zile mai trage o ,, susa ,, pe acest site ! Un frustrat batran , care a descoperit ca poate deveni scriitor peste noapte ,dar nu prea are toate vorbele ( scrise ) la el !
Este ca un caine care se lasa provocat de orice copil care trage cu un bat pe ulucile gardului . 

Unchiule , mai ia o pauza . Ia-ti un pechinez , cateva lectii de sah in Cismigiu , orice. Ne plictisesti.

MP


Musafir

#374 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SERVUS

2015-05-26 03:22

#373: Marius Pitu - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SERVUS  

   Așa este, ai dreptate! Este un om care încerca sa combată țopârlanii din aceste mici comentarii scrise de niste oameni decenți 


Musafir

#375

2015-05-26 18:22

astept sa primesc acest tratament deo luna de zile, deoarece sunt un cetatean care imi platesc de aprox. 29 de ani asigurarile de sanatate catre stat si uitati ce patesc sunt la mila casei, pot antreba de ce asa bataie de joc, puteti sa-mi dati banii inapoi pe acesti ani lucrati caci pana azi nu am avut trebuinta