Tratamente pentru hepatita C astazi, nu maine!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Tratamente pentru hepatita C astazi, nu maine!


Musafir

#26

2015-02-24 10:18

Sunt o profesoara de 41 de ani din Bucuresti si ma lupt de 14 ani cu hepatita C , sunt deprimata , boala mi-a distrus viata! vA ROG AJUTATI-MA!
Tatianna

#27

2015-02-24 11:27

Cu fiecare zi care trece simt si stiu ca mi-a mai ramas foarte putin timp... Si totusi mai sper sa prind un ultim tren, sa apuc totusi ziua in care sa incep a face acest tratament care sa mai salveze ce se mai poate salva din ficatul meu imbolnavit de un sistem sanitar bolnav.
marian

#28

2015-02-24 12:03

un NU hotarat terapiilor cu interferon ,nu suntem cosul de gunoi al Europei

Marinela Debu

#29 Re:

2015-02-24 12:07

#26: -  

 Stimata doamna, 

 

Va rog sa ne lasati un contact pe adresa de email din petitie pentru a putea lua legatura cu dumneavoastra. 

Va multumesc!

 

Cu stima, 

Marinela Debu

ss

#30 Re:

2015-02-24 18:11

#12: -  

 Salut doctore.Personal as vrea sa stiu mai multe despre exp. ta profesionala.Vad aici destui destepti care spun ca statul e criminal ptr tripla terapie...Tu ce crezi? Sa mori? sau sa mai ai o sansa? Eu sant non resp....Poate as incerca si tripls ptr ca e sansa si dreptul meu de a alege...Stiu cazuri ce au urmat cura cu interf.si s au vindecat...cum e!!!Tu ai putea fi un formator si ar fi bine sa fii atent la ce scrii! Chiar as vrea sa stiu ce exp te recomanda.Sper sa nu fii las ! Sa mi dai o replica...

Elena

#31

2015-02-24 18:12

De ce nu se modifica petitia pentru a se scrie clar ca se cer terapiile fara interferon ?


Musafir

#32 Re: Re:

2015-02-24 18:15

#30: ss - Re:  

 De ce in europa sa renuntat complet la teipla terapie ?.??

iar suntem noi mai destepti si aia prosti ?


Musafir

#33

2015-02-24 19:55

Dumnezeu sa-i lumineze la minte pe cei ce trebuie sa aprobe tratamentele ..si sa nu uite ca si ei sant oameni si pot suferi..

Musafir

#34

2015-02-24 20:22

Eu am avut sansa sa beneficiez de tratamentul pentru hepatita C in anul 2009 si acum virusul este nedetectabil. Nu spun cu cata greutate. De aceea doresc ca de tratament sa poata beneficia toti cei care au nevoie si semnez aceasta petitie!

Musafir

#35

2015-02-25 15:30

Sper sa se aprobe cat mai repede noul tratament.sanatate multa

Musafir

#36

2015-02-26 09:46

sanatate multa la toti bolnavii si sa dea dumnezeu sa se rezolve aceasta problema favorabil
Aurelia

#37 Re: Re:

2015-02-26 11:30

#30: ss - Re:  

 Si eu sint nonresponder.Sint de acord cu dv.As accepta orice terapie ,cu sau fara interferon,numai sa se aprobe.Dar trece si februarie...si ultima informatie a ministerului,cum ca tripla terapie intra in februarie ,se pare ca ramine doar promisiune...ce sa mai vorbim de interferon free... e un vis frumos.

Sanatate va doresc.

 

 


Musafir

#38 Re:

2015-02-26 11:34

#26: -  

 Intrati si pe http://hepatita-c.net/ si spuneti si acolo povesea  dvs 

 


Musafir

#39 Re: Re: Re: ntrati si pe http://hepatita-c.net/ si spuneti si acolo povesea dvs

2015-02-26 11:36


Musafir

#40

2015-02-26 12:43

Fara interferon, ca interferonu' omoara omu' !

Musafir

#41 "interferonu' omoara omu' ! " Se stie!

2015-02-26 12:50

#28: marian -  

 Ai dreptate, unii fac profit kakalau cu interferonu, ori se stie:  "interferonu' omoara omu' ! "


Musafir

#42

2015-02-27 03:30

cei cu bani intotdeauna nu ii vor crede pe cei saraci....asa si cu guvernantii.....nostri...pana nu se lovesc de cei mai greu nu vor lua act de aceste tratamente...
dan

#43

2015-02-27 12:42

cred ca va trebui sa iesim in strada


Musafir

#44

2015-02-27 12:45

am facut dubla terapie si nu am raspuns la tratament
terapiile fara interferon ar trebui sa fie deja introduse

Musafir

#45

2015-02-27 13:16

Interferonul ucide mai repede decat Hepatita...Aprobati noile tratamente.Hai sa dovedim ca suntem europeni, pentru ca in momentul de fata nu ne deosebim de tarile din Africa.

Musafir

#46

2015-02-27 14:51

Doim sa stam linga copii,nepotii,stranepotii,fara teama ca le putem transmite virusul
inna

#47

2015-02-27 16:14

Tripla terapie pentru hepatita C: interferon, ribavirină și indiferență

 

În aprilie 1989, prin descoperirea virusului hepatitic C se deschidea calea către tratamentul eficient al bolii. Fără interferon și ribavirină.

Știința medicală a avut nevoie de peste 20 de ani pentru a închide cercul cercetării și dezvoltării, prin descoperirea unor tratamente care au rată de vindecare spre 100%, cu efecte adverse minore.

Istoric, anul trecut s-a discutat în premieră despre eradicarea hepatitei C, la nivel mondial. Pentru bolnavii cu hepatita C din România, timpul nu mai are răbdare. Știința a făcut totul, iar acum este rândul politicienilor să asigure accesul pacienților la tratamentele de ultimă generație, fără interferon.

Nu la tripla terapie, care a ținut agenda publică în ultimii 3 ani, dar al cărei timp a expirat, din păcate, fără ca bolnavii români să beneficieze de ea. Tripla terapie este deja istorie în multe state europene, pe fondul apariției tratamentelor fără interferon, în timp ce la noi, potrivit surselor, se încearcă introducerea sa pe lista compensatelor, tardiv, ilogic și cu mai multe costuri (umane și materiale) decât beneficii.

Sistemul medical românesc stă la baza îmbolnăvirii celor mai mulți dintre pacienții români cu hepatita C. Pacienții nu sunt vinovați că s-au îmbolnăvit ca urmare a transfuziilor, a injecțiilor sau a celorlalte manevre chirurgicale efectuate în spitale și policlinici, în urmă cu 20-30-40 de ani.

Nici acum, în 2015, pacienții nu sunt vinovați că, deși există tratamente aprobate în UE, acestea nu sunt accesibile, în lipsa compensării, cetățenilor asigurați în România. Statul român, dominat în gândire și în acțiune de clasicul imobilism cronic, îi condamnă a doua oară pe oameni: nu mai contribuie la infectarea cu virusul hepatitic C, dar îi tratează în continuare totuși cu o triplă terapie: interferon, ribavirină și indiferență.

 Contextul și un articol in extenso despre hepatita C, în ziarul Adevărul de astăzi.

ADRIA

#48

2015-02-27 18:56

aveti grija la statistica .Cluj-Napoca vs. cluj-napoca.Programatorii UPPER/LOWER ???

Gabriela

#49 tratamente fara interferon

2015-02-27 22:05

Trebuie introduse tratamentele noi, FARA INTERFERON. Tripla terapie este un dezastru toate tarile au renuntat la ea. Nu va bateti joc de bolnavi, nu introduceti tripla terapie ci tratamentele fara interferon


Musafir

#50

2015-02-28 09:44

Oare mai trebuie sa moara multi pana va deveni operationala si in Romania tripla terapie.