Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală


Musafir

#226

2015-05-13 09:28

Draga mea,ceea ce se intampla iin acest domeniu este strigator la cer.Scoala care se face acum,fie ea facultatea sau postliceala nu se compara cu ce s-a facut in urma cu 20ani!!!Nu uita ca atunci cand ai venit pe lume mama ta a fost asistata de o asistenta medicala absolventa a  liceului  sanitar...vaccinata tot de o astfel de asistenta,etc.Studenti fara bacalaureat...dracu a mai vazut?!?Interesul celor de sus este sa va ia banii,nu pasa nimanui ca dupa absolvire nu sunteti in stare sa faceti o injectie intramusculara.Respectati asistentele,in mare parte le datorati viata!

misha

#227 Re:

2015-05-13 09:37

#156: Anonim -  

 Nu va mai distrugeti sanatatea prin sesiuni!!!Nu avem nevoie de cadre medicale cu sechele!!!


Musafir

#228

2015-05-13 16:25

am semnat deoarece cred ca este o idee salutara echivalarea , avand in vedere ca munca prestata este identica

Musafir

#229

2015-05-24 14:02

Pt.ca sunt in aceiasi situatie cu toate asistentele care au terminat o postliceala de trei ani, a dat examen la stat si cred ca exista discriminare intre noi si cele care sunt licentiate.
2263

#230

2015-05-24 14:04

Pt.ca sunt in aceiasi situatie cu toate asistentele care au terminat o postliceala de trei ani, a dat examen la stat si cred ca exista discriminare intre noi si cele care sunt licentiate.


Musafir

#231

2015-05-29 15:34


Pentru ca mi se pare foarte corecta cauza pe care o sustineti!

Musafir

#232

2015-06-24 14:06

Felicit aceasta initiativa.Succes!

Musafir

#233

2015-06-29 17:25

De acord cu semnarea petitiei, argumentand ca nivelul academic avut de absolventii de universitate, NU POATE FI DOVEDIT PRACTIC, DATORITA IMPOSIBILITATII DE A EFECTUA O UNIVERSITATE LA ZI SI A EXISTENTEI UNUI PONTAJ DE SERVICI DE TIMP PLIN, PENTRU APRIAPE TOTI ACESTI PACIENTI.
. De undeva s-a absentat, dedigur daca nu, probabil in cadrul laboratoarelor de genetica, nu s-au creat clonele viitorilor absolventi- studentii la zi, cu 5,6,7 ore de curs/zi plus laboratoare si stagii si salarii complète, rezultatul a aceluiasi numar de ore, fara diminuari de orar. Aceasta si pentru ca aceste universitati costa enorm si a-r fi imposibila supravetuirea personala fara un salariu complet.
. Cu aceste argumente si cateva verificari de pontaje si orare, se poate stopa continuatea in acest fel, se pot cere aceleasi salarii retroactiv, pentru cei cu postliceala, ce au muncit in locul acestor "asistenti calatori", protejati de medicii sefi, pregatiti sa devina slugile lor devotate. Chiar de pare greu, incepeti in forta, pentru a obtine ce dorim.
Aveti curajul de a cere aceste anchete, pentru a opri formarea prapastiei discriminatorii intre noi si pentru a
se face o echivalare reala. Nu ve-ti avea problème pentru ca pontajele, in spécial ale asistentilor sefi- slugi devotate - ce pot dovedi toate acestea.
. Personal, unde muncesc in Europa, sunt mandra sa fiu apreciata, pentru scoala facuta, echivalata european, atat la nivel de diploma, cat di salarial.
. Curaj si sunt aici daca pot ajuta- sunt asistent médical, cu o licenta in drept, mandra ca s-a zbatut sa-si aduca familia intr-o lume cu principiu si reguli clare, imposibil de a fi incalcate!

Musafir

#234

2015-06-29 20:59

Succès si nu uitati sa cereti o explicatie in legatura cu imposibilitatea efecruarii facultatii la zi si a normei totale de 100% de servici. Totodata, a platii rétroactive a salariilor, pentru aceleasi atributii si chiar pentru prestatiile in plus, pentru durata cat colegele au fost prézente la cursuri, deci absente la servici.

 

De acord cu semnarea petitiei, argumentand ca nivelul academic avut de absolventii de universitate, NU POATE FI DOVEDIT PRACTIC, DATORITA IMPOSIBILITATII DE A EFECTUA O UNIVERSITATE LA ZI SI A EXISTENTEI UNUI PONTAJ DE SERVICIU DE TIMP PLIN, PENTRU APRIAPE TOTI ACESTI ABSOLVENTI.
 . De undeva s-a absentat, dedigur daca nu, probabil in cadrul laboratoarelor de genetica, s-au creat clonele viitorilor absolventi- studentii la zi, cu 5,6,7 ore de curs/zi plus laboratoare si stagii si cu acelasi numar de ore, fara diminuari de orar. Aceasta si pentru ca aceste universitati costa enorm si a-r fi imposibila supravetuirea personala fara un salariu complet.
 . Cu aceste argumente si cateva verificari de pontaje si orare, se poate stopa continuatea in acest fel, se pot cere aceleasi salarii retroactiv, pentru cei cu postlicealà, ce au muncit in locul acestor "asistenti calatori", protejati de medicii sefi, pregatiti sa devina slugile lor devotate. Chiar de pare greu, incepeti in forta, pentru a obtine ce dorim si apelati la organisme de control europene, deoarece IN EUROPA NU POTI FRECVENTA O SCOALA LA ZI, DECAT ATUNCI CAND DIMINUEZI NORMA DE LUCRU, FIIND PLATITE ZILE DE CONCEDIU PENTRU CURSURI SI EXAMENE CLARE, PE TOATA PERIOADA ANULUI.
 Aveti curajul de a cere aceste anchete, pentru a opri formarea prapastiei discriminatorii intre noi si pentru a
 se face o echivalare reala. Nu ve-ti avea problème pentru ca pontajele, in spécial ale asistentilor sefi- slugi devotate-, pot dovedi toate acestea.
 . Personal, unde muncesc in Europa, sunt mandra sa fiu apreciata, pentru scoala facuta, echivalata european, atat la nivel de diploma, cat si salarial.
 . Curaj si sunt aici daca pot ajuta- sunt asistent médical, cu o licenta in drept, mandra ca s-a zbatut sa-si aduca familia intr-o lume cu principiicsi reguli clare, imposibil de a fi incalcate!

 

 


Musafir

#235

2015-06-30 11:49

Este o nedreptate fata de noi cei care am terminat aceasta forma de invatamant!

Musafir

#236 Re:

2015-07-06 22:26

Sunt complet de acord cu tine , sa vi se echivaleze studile la cei cu facultate AMG +postliceal + liceu sanitar cu ale unui medic , ca doar in 27 de ani ai facut prim spitale munca unui medic , nu a unui asistent ! :)) . Daca esti  asa desteapta poate ai fi inteles ca noi cei cu postliceal dorim echivalare de oarece prestam aceeiasi munca in fiecare zi la fel ca voi cei cu faculta  . Daca crezi ca faci munca unui medic , poti cere echivalare , iti doeesc succes ! 


Musafir

#237

2015-07-08 19:00

Am scoala postliceala si doresc sa se echivaleze contra unui examen,probe,pentru echivalarea ,egala, cu studiile superioare.

Musafir

#238 Re: Diferenta de salariu prea mare !Nu au nici o responsabilitate in plus!

2015-07-18 09:09

#85: - Diferenta de salariu prea mare !Nu au nici o responsabilitate in plus! 

 Exact ...bine spus...trebuie sa ți placa ce faci .... Nu doar banii ... E o meserie câte cere multă daruire si mult suflet .,,


Musafir

#239

2015-08-06 12:37

am semnat aceasta petitie ,deoarece este o discriminare intre asistenti,noi in anul 1999 ,cand am terminat postliceala de asistenti medicali generalisti nu am avut posibilitatea de a termina facultatea,fiindca nu a existat facultate de asistenti medicali,iar sa incepem o facultate dupa 16 ani de serviciu neintrerupti ,este o aberatie.cu echivalarea sunt de acord.
Ali

#240 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-09-03 14:16

#133: Anonim - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 ca sa nu te mai coste fă-o la stat.diploma de postliceala este recunoscuta în afara ca fiind echivalentul la facultatea lor 

 

Ali

#241 Re:

2015-09-03 14:18

#226: -  

 Sunt perfect de acord cu dumneavoastră!!!!! 

Ali

#242 Re:

2015-09-03 14:24

#156: Anonim -  

 hai nu ma înnebuni, la să ca știm noi cum învățați.  Întrebare :De la cine învățați voi în practica? 


Musafir

#243

2015-09-04 05:32

Am nevoie de echivalare.Am studii postliceale si doresc sa se echivaleze studiile.

Musafir

#244

2015-09-04 05:44

deoarece ma numar printre asistentele medicale care isi doresc echivalarea studiilor

Musafir

#245

2015-09-04 16:13

De indignare

Musafir

#246

2015-09-10 23:46

pentru ca sunt afectat direct de aceste decizii

Musafir

#247

2015-09-21 14:20

Am semnat aceasta petitie pentru ca nu am reusit sa obtin dreptul de a lucra ca asistenta medicala din cauza documentelor eliberate de catre organele competente din Romania.

Musafir

#248

2015-09-30 08:23

Am semnat aceasta petetie deoarece si eu sunt absolventa de scoala postliceala sanitara, profesez ca asistent medical de 12 ani si doresc si eu o echivalare cu studii superioare, dar fara a face cursuri de 4 ani, luate de la zero. Echivalarea sa se faca prin niste examene, dar nu mai mult de 1,5 luni. Multumesc!

Musafir

#249 Re: Re:

2015-10-02 20:36

#163: As - Re:  

 asa e noi cei cu liceul sanitar am ajuns generatii de sacrificiu

 


Musafir

#250

2015-10-07 16:12

Pentru o justa cauza si un viitor mai bun