Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

abc

#201 Re:

2015-02-07 14:00

#196: anonim -  

 In Italia se echivaleaza studiile cu un singur an de facultate , eu asa mi le-am echivalat. Am facut Liceul Sanitar + cursul de echivalare cu Scoala postliceala Sanitara . Acolo ca si in alte tari sunt apreciati cei care fac trei ani in loc de unul. Examenele sunt la fel , asa ca nu-i intereseaza cat timp iti ia sa inveti pentru examene.

Mi-ar placea ca Facultatea de asistente sa fie de 5 ani de la anul si sa nu ai voie sa te echivalezi ? Ce zici , ai mai face odata aceleasi cursuri ?


Musafir

#202

2015-02-07 17:18

Sper sa avem sanse egale de munca si sa nu mai facem diferente intre noi avem aceliasi atributii si salariidiferite.De ce?

Musafir

#203

2015-02-09 18:56

Atata timp cat responsabilitatile Asistentelor medicale cu facultate sunt identice cu cele ale Asistentelor medicale cu postliceala consider ca Drepturile trebuie sa fie aceleasi.
In calitate de pacient, consider ca aceasta discriminare nu face decat sa destabilizeze relatiile dintre personalul medical ducand la scaderea calitatii ingrijirilor medicale si periclitarea sigurantei.
SUSTIN ECHIVALAREA ASISTENTELOR MEDICALE CU POSTLICEALA
Anonim

#204

2015-02-11 19:35

In alte tari se accepta asa ceva doar pt ca la ei se face educatie la un nivel mult mai scazut decat la noi.Cel putin la educatie suntem mai sus decat ei.Am rude in Italia care la gradinita/scoala nu invatau absolut dar absolut nimic, iar cand s-au intors in Romania la scoala au fost nevoiti sa treaca intr-o clasa inferioara decat era normal pt varsta lor pt ca erau mult mai prost pregatiti decat cei  din Romania.Asta e un motiv pt care foarte multi care vor sa studieze Medicina de calitate vin in Romania sa o faca :).Asta explica multe!!Asa ca numai aruncati la"fundul" strainilor ca vai domne la ei se face dreptate,serviciile medicale de acolo isi spun cuvantul....lasa de dorit!.

Anonim

#205

2015-02-11 19:37

Nu e normal ca oricine sa ajunga  asistent/a (care totusi are o meserie grea si care implica responsabilitati mari )printr-o amarata de postliceala unde pe deasupra nici nu te duci ca dupa sa omori omul.Desfiintati postlicealele!


Musafir

#206

2015-02-15 18:35

nu cred ca exista cineva in Romania care a condus ministerul sanatatii sa fie interesat de soarta asistentilor medicali acestia sunt sclavii sistemului ,cu toate ca reprezinta coloana vertebrala a intregului sistem sanitar
atita timp cit nu se vor adopta competente pentru fiecare grad de studiu in rindul asistentilor tot cei cu o vechime mare si cuo experienta deosebita la locul de munca vor duce greul iar domnisoarele licentiate vor taia frunze la ciini prin saloane
cel putin la momentul actual asa se intimpla in toate spitalele di Romania
diferenta de salariu este semnificativa dar fisa pstului nu are nici o diferenta petru o licentiata si o sora medicala doar cu liceul sau cu postliceala
discriminarea este srigatoare la cer

Musafir

#207

2015-02-21 12:29

sunt asistenta medicala cu studii postliceale si sustin aceasta petitie, si eu doresc sa fac echivalarea studiilor. apeciez munca voastra! felicitari!!

Musafir

#208

2015-03-08 10:18

Cat am invatat noi in patru ani ,din care trei am facut practica adevarata la patul bolnavului,asta fara sa ne gandim cu ce medii am intrat la Liceul Sanitar ,nu o sa invete nici in ani dublii de postliceala!!!

Musafir

#209

2015-03-09 08:52

Sustin echivalarea cadrelor medicale si salarial.Santem egale in drepturi ca si in obligatii!

Musafir

#210

2015-03-13 20:37

Cred ca a sosit timpul sa demonstram ca suntem o forta activa in sistemul de sanatate publica si privata.A sosit timpul sa punem piciorul in prag,sa solicitam formarea echipei medicale fara discriminari,MEDIC,ASISTENT, INFIRMIER,BRANCARDIER.

 

nico

#211

2015-03-14 14:58

Cata vreme munca e aceeasi si salariul ar trebui sa fie la fel! Asistentul medical cu studii superioare ,daca are salariu mai mare ar trebui sa faca manevrele mai delicate,invazive,pe care o proasta cu postliceala le-a facut pana nu aparura facultatile! Am avut onoarea sa aud de la o asistenta cu facultate paracetamol supozitoare 2 ori 1,per.os! Buruieni sunt peste tot!


Musafir

#212

2015-03-16 08:00

   Semnati petitia Tratamente pt hepatita C astazi , nu maine ! Avem nevoie de semnatura dvs.


Musafir

#213 Re: Re:

2015-03-21 08:54


Musafir

#214

2015-03-21 16:43

Poate se rexolva pentru ca la noi nu e delimitat ce fac cei cu facultate si ce fac cei cu liceu sau postliceala cred cred ca pentru aceeasi activitate plata sa fie egala
q

#215 Re:

2015-03-22 21:31

#6: -  

 de acord!

 

aa

#216 Re: Re:

2015-03-22 21:48

#186: gigel - Re:  

 BINE ZIS.CE NEVOIE ERA DE AC. FACULTATE --.-NICIUNA(o metoda de a mai lua niste bani,inventii fara rost)daca inveti la postlic. esti pregatit pt . a fi un bun asistent .


Musafir

#217

2015-03-26 08:09

Pt.echivalare...
MaRA

#218 Re: Re:

2015-04-02 11:28

#187: romeo - Re:  

 Sunt infiintate scoli , facultati  de cei ce au de castigat ..De banii tai si ai altora s-au folosit de catre Cineva . Noi suntem asa numiti "asistenti medicali" CU TOTII si in loc sa fim uniti ne contrazicem care e mai desptept decat care.!!!Nu asta este interesul nostru al as. med . EI   ..SUNT CEI CARE AU CREAT ACEASTA SITUATIE ,

Sunt absolvent al unei Scoli Postliceale  As med generalist in 2005 . Am profesat 5 ani in RO . Acum sunt in Germania ,unde muncesc la un Azil ca ajutor de ingrijitor  batrani Atat valoreaza diploma si minimul meu de experienta.de 5ani.  ESTE STRIGATOR LA CER CUM  vezi ca acel curs de 3 luni (sau cat o fi pe care ai posibilitatea sa nu-l frecventezi) de ingrijire batrani este valabi decat  cei 3 ani de postliceala med gen .

 Fratilor !!!ce se intampla ??!!!!!!? Sunt create scoli pt a incasa bani ..deci interesul cui ..?!!!!!caci noi tot aceeasi suntem 

mirabella

#220 Re: Re:

2015-04-08 13:41

#16: Musafir - Re:  

 Si eu as dori sa urmez o scoala postliceala sanitara, eu am absolvit Facultatea de Litere, dar nu am gasit un post in domeniul meu, asa ca ma gandesc sa ma reorientez si sa ma inscriu la toamna la scoala Postliceala Sanitara. Evident ca am bacalaureat!!! motivul pentru care doresc sa ma inscriu la postliceala este strict legat de bani, a doua facultate se plateste si in vorbind de medicina este foarte, foarte scump... postliceala mi-as permite-o desi imi va fii foarte greu avand o slujba, familie si un copil... Credeti ca este o idee buna? Adica as gasi un loc de munca in acest domeniu, unde chiar daca nu esti foarte bine platit, dar macar sa fii respectat...???  Multumesc! 


Musafir

#221

2015-04-16 18:01

credeti ca e normal dupa 3 ani de postliceala sa mai fac 4 ani de facultate ca sa am acelasi venit cu colega mea care are numai 4 ani de facultate ? eu cred ca este cu totul absurd.

Musafir

#222

2015-04-21 12:59

Am semnat pentru ca este imposibil acum sa lucrezi si sa faci si facultate la zi. Nici macar nu se primesc persoane care lucreaza ci doar absolvente de liceu. Practic trebuie sa imi las setviciul ca sa pot face facultatea si atunci ce rost mai are sa o fac daca raman fara servici.

Musafir

#223

2015-04-28 16:15

Am semnat aceasta petitie deoarece nu mi se pare normal sa fac aceeasi munca ca si colegele licentiate si sa i-au mai putin bani.

Musafir

#224 Re: Cata ipocrizie

2015-04-29 06:17

misha

#225 Re: Re:

2015-05-13 09:17