Galațiul, oraș fără câini maidanezi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Galațiul, oraș fără câini maidanezi


Musafir

#51

2014-12-11 08:50

Credca prin intermediul mediului online ar trebui organizat un miting in fata primariei si o intalnire a cetatenilor cu primarul in urma careia sa obtinem un termen si masuri clare de starpire a acestui flagel -caini vagabonzi!

Musafir

#52

2014-12-11 08:52

Cainii degenerati in LUPI trebuie dusi in padure sau exterminati!

Musafir

#53

2014-12-11 09:12

Este imperios necesar sa curatam orasul de caini! Nu numai ca reprezinta o amenintare reala la adresa oamenilor de toate varstele, dar si o sursa de boli transmisibile la om. Am ajuns sa ducem gunoiul cu masina de frica lor, sa ne supraveghem copii pana la obsesie, sa mergem cu frica spre casa cu produse de carne in sacosa ca ne ataca cainii pe strada si ne smulg sacosele , sar pe copii sau ne fura gunoiul din mana . Este inacceptabil !! Dimineata la prma ora si seara sunt adunati in haite care latra amnintatoare daca treci pe teritoriul lor.

Musafir

#54

2014-12-11 09:22

Iubitorii de javre...sa le ia acasa....in majoritatea tarilor NU EXISTA NOTIUNEA DE CAINE COMUNITAR...de fapt, nu cunosc sa mai existe o tara care are 'caini comunitari'....in loc sa dati mancare javrelor...donati pentru amarati,cresteti porci etc....

Musafir

#55

2014-12-11 10:54

Vrem un oras curat si sigur, nu unul in care patrupedele fara stapan sa isi faca de cap.
In orice oras din orice tara europeana unde putem merge nu vom gasi caini pe strazi,este stigator la Cer!

Musafir

#56

2014-12-11 11:04

Sa se gaseasca o solutie civilizata in privinta câinilor fără stăpân,în aşa fel încât mâine să nu ne întrebe copii sau nepoţii ce este acel animal vacă,hipopotam etc.

Musafir

#57

2014-12-11 11:38

Va miscati prea incet si o sa fim de rasul lumii. Cel mai ponosit si penibil oras dintr-o tara oricum prafuita si fara noima. Vorbiti mult d-nule primar si faceti putin. Aproape nimic.

Musafir

#58

2014-12-11 12:08

trebuie facut ceva..

Musafir

#59

2014-12-11 13:00

Eram pe Faleza Dunarii in dimineata(sambata) cand un domn mi-a atras atentia catre locul unde cainii devorau frumoasa caprioara. O stiam de ani de zile, ne delectam privind-o, mai ales primavara,cand inca copacii nu au frunze. Pe faleza inferioara se putea dezvolta o fauna specifica florei, daca nu ar fi fost javrele, in numar asa de mare. Cei care alearga dimineata trebuie sa o faca cu varguta in mana, altfel risca sa fie muscati. Comentarii pe aceasta tema s-au mai facut, dar nimeni nu aude. Vrem parcuri cu veverite, iepuri, caprioare, nu cu cani care ne mai si ataca.Noi pentru ce platim impozite?

Musafir

#60

2014-12-11 14:04

Fara a avea ceva cu animalele, va sustin si va promovez. Copiii mei sunt foarte speriati de cainii comunitari. Doamne ajuta!
Geo

#61 Re: Re: Re: treaba grea

2014-12-11 15:27

Draga "dreptate": 1. am metabolism accelerat deci niciodata nu a fost grasimea problema mea. 2. am fost chiar printre cei populari in scoala, multumesc de interes. 3. imi pare rau ca nu filmam cand ma atacau potaile mult iubite de tine si de altii.  4. fiecare are dreptul la o opinie. Deci daca nu gandesc ca tine nu inseamna ca sunt o eroare genetica, deci poate iti revizuiesti invectivele. 5. te poftesc la plimbari prin oras si nu pe Brailei sau Domneasca. 6. Daca iubesti asa mult cainii ia-i in casa la tine si toti vom fi mai fericiti! :)   Seara faina!

Anonim

#62 Re: Re: fara caini pe strazi in galati

2014-12-11 15:31

#29: natura - Re: fara caini pe strazi in galati 

 Necivilizat!?:))) Dar sa calci in cacat de caine e civilizat intr-o tara europeana?:)) A naibii nemti si straini, tare necivilizati mai sunt pt ca au strans potaile de pe strada. Si tu, natura draga, ce ai facut pentru Romania? Ai hranit un caine azi dimineata ca sa aiba putere sa mai alerge o baba pe strada?


Musafir

#63

2014-12-11 16:40

Sa faca ceva si sa nu mai fie caini fara stapan la tot pasul!
Marius

#64 Definitie "maidanez" , pentru cine nu e convins ....

2014-12-11 17:00


Musafir

#65

2014-12-11 17:32

Cerem imperativ rezolvarea problemei cainilor comunitari (sa dispara din spatiul public cat mai repede ) .Deasemeni cerem aplicarea legii pentru a nu mai calca la nesfarsit in cacatii cainilor cu stapan .NE-AM SATURAT !!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#66

2014-12-11 17:36

Este oare corect sa-mi fie teama cand trimit copii pana la magazin sau parc? Cand revin acasa plangand caci le este frica sa mearga pe strada din cauza cainilor? Trebuie sa astept ca un caine sa-mi devoreze copilul? Deci, un vot pentru "Galatiul, oras fara caini maidanezi"!

Musafir

#67

2014-12-11 18:00

Trebuie facat ceva. Cred autoritatile locale si ceilalti ca animalele sunt tocmai fericite pe strazi?

Musafir

#68

2014-12-11 18:40

Imi doresc ca animalele stranse de pe strazi sa fie luate de iubitori de animale sau sa fie duse in adaposturi speciale pentru animale. Restaurantele si cantinele sa duca mâncarea ramasa la aceste adaposturi.

Musafir

#69

2014-12-11 20:30

Daca in Europa se poate , la noi de ce nu ar fi posibil? Cand spun "la noi" ma refer la intreaga Romanie din pacate ...

Musafir

#70

2014-12-12 02:32

Romania are o mare problema cu maidanezii. Nu bietele animale sunt de vina ca exista.

Vinovatii sunt:

1. Cei care nu au sterilizat si au bagat banii in buzunar. Prin sterilizare animalele dispar in mod natural, fara hacuiala si bate in cap. Sterilizarea e cea mai buna metoda de control atat pentru cainii comunitari cat si pentru cei cu stapan.

2. Oamenii din mediul rural care nu isi sterilizeaza patrupedele de la curte. Sare gardul cainele vecinului si uite asa ramane gestanta cateaua. Apoi puii ori se arunca pe camp ori pe la marginea oraselor. In mediul rural oamenii nu sunt neaparat iubitori de animale. Acolo cainele este o necesitate. De multe ori abia daca le dau de mancare. Asa ca sunt si neiubitori de animale care contribuie la inmultirea cainilor.

3. Oamenii din mediul urban care VOIT isi scot cainii masculi afara si ii lasa sa se imperecheze cu femele de maidanez,iar apoi ii doare undeva ca peste cateva luni maidaneza fata. De asta sunt atatea corcituri pe strazi.

Solutia este sterilizarea si apoi adoptia. Strainii doneaza si adopta foarte des de la noi. Eutanasiere pentru animalele agresive sau foarte bolnave. Dar toate acestea inseamna ca Romania sa intre in rand cu restul tarilor civilizate.

Daca iesiti la vanatoare de maidanezi nu faceti decat sa faceti si de mai mult ras tara.  Iar ne zice tanti U.E. ca suntem barbari.

Daca cineva da de mancare la un caine de unde stiti voi ca nu da si la un om? Ziceti ca 'iubitorii de potai' sa le ia acasa. Dar 'iubitorii de oameni' iau oamenii strazii acasa?

Eu fac voluntariat la padoc si la orfelinat.

 

Oricum ar fi locul cainilor nu e in strada.

Iubitorii adevarati de animale au adoptat deja animale si au grija sa fie sterilizate si vaccinate. Este vorba de responsabilitate. Cei care au caini si ii lasa de capul lor nu se pot numi iubitori de animale, dar contribuie la inmultirea vagabonzilor.


Musafir

#71

2014-12-12 10:26

Crime in masa lipsite de orice scrupule.
SI CAINII AU DREPTUL LA VIATA SATANISTILOR CA O SA-I MANCATI PE FARFURIE PLINI DE VIERMI VA VINE VREMEA. BANI SUNT FOARTE MULTI DAR VOI PE INTERESE CORBILOR II LASATI PE STRAZI PRIBEGI SA VA MUSTE SA VA SFASIE PE VOI VINE VREMEA CA ACESTE BIETE DOBITOACE NU SUNT INFOMETATE CA VOI NICI DISPERATI CA VOI SI VA MUSCA CA SUNTETI RAI SI VA SFASIE

Musafir

#72

2014-12-12 14:40

As dori sa se faca o ancheta unde si in buzunarul cui se duc banii pe care ii ia primaria Galati in fiecare an ca taxa de ecarisaj.E vorba de 7 lei de persoana fizica si 50 lei ca persoana juridica. Daca faceti un calcul e vorba de cateva milioane de lei noi. Eu sunt de parere sa nu-i mai platim.
"Gazda"

#73 Re: Sa citesti o petitie nu e aceeasi cu sa o "intelegi"

2014-12-12 15:04

#71: -  

 Doamna/nule "Musafir" ....NEPOFTIT.

voi sunteti chiar batuti in cap ? Petitia cere disparitia cainilor maidanezi de pe strazi !!! Nu scrie nicaieri " UCIDEREA" lor ! Voi care tot latrati ca ei pe motiv ca "ii salvati" de la moarte, de ce nu ii luati la voi in curte, in apartament ??

VOI SUNTETI CAUZA PRINCIPALA pentru inmultirea necontrolata a "bietelor animale" care sfasie tot de prind !!! VOI TREBUITI TRASI la raspundere, nu cainii !!!

Daca tot va "angajati" pentru supravietuirea lor, luati-i de pe strazi nu mai dati cu gura aiurea !

VOI dati batrani, copii, femei pe javre turbate !

Va este frica ca vor fi eutanasiati PENTRU CA STITI BINE CA ATI ESUAT cu propunerile voastre bolnave ! 

Mariana

#74 Pentru canii fara stapan din Galati!

2014-12-12 21:07

Va rog domnule Primar Marius Stan, din taxa de ecarisaj a persoanelor fizice si juridice, sa se construiasca padocuri si hrana pentru cainii fara stapan din Galati! 


Musafir

#75

2014-12-13 19:29

Puneti petitia si pe facebook