Sa facem o lege pentru Max, cainele erou

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sa facem o lege pentru Max, cainele erou


Musafir

#1876

2014-12-08 20:46

omul tradeaza si te va trada totdeauna un CAINE NICIODATA nu tradeaza .

Musafir

#1877

2014-12-08 20:48

fuck mafia udrea - basescu! udrea+basescu la PUSCARIE!

Musafir

#1878

2014-12-08 20:48

Erusinos ca un "soldat" al armatei romane sa fie considerat "mijloc fix"

Musafir

#1879

2014-12-08 20:48

TREBUIE AJUTAT.

Musafir

#1880

2014-12-08 20:49

Dupa o viata de munca nimeni nu ar trebui lasat sa moara. Un pic de dragoste unui caine care a servit atat nu e o mare cheltuiala. Mi-e rusine ca traiesc alaturi de astfel de oameni!

Musafir

#1881

2014-12-08 20:52

Si eu am avut un astfel de caine care a murit de aceeasi boala ca a lui Max (tintamplator ot asa il chema). Din pacate am descoperit prea tarziu si nici nu am avut posibilitatea de a-l trata.

Musafir

#1882

2014-12-08 20:52

locul jigodiilor basiste este la PUSCARIE!

Musafir

#1883

2014-12-08 20:52

Se vede nivelul tarii... sunt multi oameni prosti, care nu sunt abandonati ci pupati in .... , si putini caini, care isi dau viata pentru tara.

Musafir

#1884

2014-12-08 20:53

Cred că numai în acest fel putem să redevenim oameni și să avem simțuri. Din păcate NESIMȚIREA a devenit un sindrom al nației noastre. Vă felicit și vă Stimez foarte mult .

Musafir

#1885

2014-12-08 20:54

LOCUL JIGODIILOR BASISTE ESTE LA PUSCARIE! SAU LA CREMATORIU?!?
Petru

#1886 Camaradul lasat sa moara

2014-12-08 20:54

Cainela Max, daca am inteles bine, a servit tara in Afganistan, alaturi de trupe romane, timp de 3 ani. Perioada de misiune a trupelor este de 6 luni, din cate stiu. Deci a servit si a salvat de la moarte ostasii romani din 6 misiuni. Cainii de acesti gen au un asa-zis conductor-cadru militar care s-a pregatit impreuna cu cainele, cel care lucreaza si care are grija de el in mod direct.

Dupa toate astea cainele, revine in tara, se imbolnaveste și ce sa vezi - statul il da la casare. Ok, s-au mai intamplat astfel de situatii cu caini de politie, graniceri, pensionati si care au fost luati in ingrijire de conductorul lor - de cel care a lucrat cu cainele și care, presupun, ca s-a atasat de animal...sau de alt militar. Daca nu exista o lege clara, stiu ca se pot scoate cainii la licitatie, cainii asa-zisi reforma, și se pot cumpara pe o suma simbolica de catre cadrele militare sau MI care au lucrat cu acesti caini sau de cetateni civili.

Dar, astia pe care i-a salvat de la a calca sau trece cu masina peste bombe, astia multi - cei 3 ani- 6 cicluri de militari, multi - sute, daca nu mii...l-au considerat un bocanc uzat pe care il schimbi la magazia unitatii, nu un CAMARAD. 

Oare nici unul nu l-a putut lua in grija? Nici un camarad uman nu sta la casa cu curte, daca la bloc ar fi prea dificil? Oare toti camarazii umani,ajutati de eroul MAX, nu ar putea strange (dona) o suma de bani care sa-i asigure masa si tratamentele?

Respect armata ca institutie, dar acest fapt te face sa te gandesti ca ceva e putred...Ostasii umani romani intorsi din misiuni primesc onoruri, avansari, medalii...iar OSTASUL ANIMAL MAX nu a primit onoruri, avansari sau medalii - nici nu ar fi avut nevoie, dar a fost pensionat - bolnav fiind - dat la casare, lasat ranit pe campul de lupta de proprii camarazi...Probabil, daca ar gandi ca un om, ar fi preferat sa fie sfartecat de vreo bomba, sa fie un erou mort decat un erou in viata și in situatia lui...Ce sa faci, eroii nu sunt rentabili!

In alte tari cainii eroi (dar si alte animale) primesc medalii, li se fac statui si au o viata pe care o merita, pana la sfarsitul zilelor.

Felicitari Doamnei care la luat in custodie pe MAX eroul - este si Dumneaei o eroina. Sanatate eroilor! Inclusiv autorului mesajului *1831.

Rusinica celorlalti eroi!

 

 


Musafir

#1887

2014-12-08 20:54

Per sa putem sa-l salvam pe Max, dar și alte animale credincioase omului.

Musafir

#1888

2014-12-08 20:56

o idee grozava care nu putea veni decat de la antena 3.felicitari

Musafir

#1889

2014-12-08 20:58

Salvati-l pe Max animalelor!!!

Musafir

#1890

2014-12-08 20:58

Sa facem o lege pentru Max, cainele erou !!

Musafir

#1891

2014-12-08 20:59

,,Din bucata mea de paine , am hranit un om si un caine,omul nu ma mai cunoaste , cainele ma recunoaste,, ce poate fi mai reaal de atat?Max , tu esti adevaratul erou al tarii noastre!

Musafir

#1892

2014-12-08 20:59

Max ar putea fi cainele oricaruia dintre noi. De fapt MAX ESTE AL TUTUTOR tocmai prin faptul ca armata l-a ales pentru a apara o tara a TUTUROR. Max ar putea fi un om si de fapt nici nu conteaza ca nu este: devotamentul, loialitatea si discretia lui de animal dau lectii oamenilor. Se pune intrebarea: intelegem asta sau suntem la fel de orbi si de indiferenti unii fata de altii si fata de tot si toate? Apelul la guvern este un lucru de principiu, iar reactia sau lipsa lui de reactie ne va spune EXACT ce fel de guvern avem. Vrea guvernul sa asculte un apel public, pe care-l fac mii, sute de mii, poate chiar milioane de oameni? Cei care am semnat petitia cu siguranta vom dona bani pentru Max. Probabil vor fi de ajuns si cu ajutorul nostru si mai ales al lui Dumnezeu, Max se va face bine. Dar guvernul, dar toata tara asta condusa de un astfel de aparat indiferent?
Maria Doina
Musafir

#1893

2014-12-08 20:59

de multe ori un animal are un suflet mai nobil decat al unui om. toate animalele care au lucrat in armata merita o viata linistita si lipsita de griji in mumentul cand nu mai sunt in serviciu.


Musafir

#1894

2014-12-08 20:59

Asa o sa ajungem toti, mijloace fixe casate.


Musafir

#1895

2014-12-08 21:00

MAX un erou al armatei romane.Cinste lui.

Musafir

#1896

2014-12-08 21:00

Gradul de civilizatie al unui stat ar trebui sa fie reflectat si de institutiile sale reprezentative.
Rusine Armata Romana!

Musafir

#1897

2014-12-08 21:01

Max are mai mare UMANITATE in sufle ,de cit cei Umani..
Se se aduca LEGI corecte si drepte...
Max merita Decoratie si o pensie adegvata .
O intrebare ...
De ce ?? instructorul a primit decoratia si laude ....si NU MAX- care adus o mindrie Romiei,..Multumesc
si Sanatate deplina lui Max. O iubitoare mare de animale si in speta Cini de Lup German....

Musafir

#1898

2014-12-08 21:01

Am aflat de aceasta initiativa tocmai cand ma ahotarasem sa trimit un mesaj foarte acid catre inventatorii de legi. Le-as fi comuncat ca nu sunt altceva decat niste forme de viata fara pic de omenie. Asta si sunt, dar nu-i mai anunt eu.
Am semnat dn suflet pentru salvarea tuturor acestor "mijloace fixe". Doar nenorocitii aia de parlamentari care iau o roaba de bani degeaba sa se miste repede!
Doamne ajuta!

Musafir

#1899

2014-12-08 21:02

INSANATOSIRE RAPIDA MAX !!!

Musafir

#1900

2014-12-08 21:02

Cum a fost posibil sa mearga acasa, sa-si vada de viata stiind ca asa zisul camarad patruped a fost aruncat niciunde, bolnav? Armata? Nu, ceva alternativ, contra cost, fara adevaratele principii cazone. Sa le spunem neispraviti, nemernici. Nu morala, nu principii. Suntem o tara de tristi cu o asa "armata". Pe astia ne bazam sa ne apere? Ptiu!