Sa facem o lege pentru Max, cainele erou
Petru |
/ #1886 Camaradul lasat sa moara2014-12-08 20:54Cainela Max, daca am inteles bine, a servit tara in Afganistan, alaturi de trupe romane, timp de 3 ani. Perioada de misiune a trupelor este de 6 luni, din cate stiu. Deci a servit si a salvat de la moarte ostasii romani din 6 misiuni. Cainii de acesti gen au un asa-zis conductor-cadru militar care s-a pregatit impreuna cu cainele, cel care lucreaza si care are grija de el in mod direct. Dupa toate astea cainele, revine in tara, se imbolnaveste și ce sa vezi - statul il da la casare. Ok, s-au mai intamplat astfel de situatii cu caini de politie, graniceri, pensionati si care au fost luati in ingrijire de conductorul lor - de cel care a lucrat cu cainele și care, presupun, ca s-a atasat de animal...sau de alt militar. Daca nu exista o lege clara, stiu ca se pot scoate cainii la licitatie, cainii asa-zisi reforma, și se pot cumpara pe o suma simbolica de catre cadrele militare sau MI care au lucrat cu acesti caini sau de cetateni civili. Dar, astia pe care i-a salvat de la a calca sau trece cu masina peste bombe, astia multi - cei 3 ani- 6 cicluri de militari, multi - sute, daca nu mii...l-au considerat un bocanc uzat pe care il schimbi la magazia unitatii, nu un CAMARAD. Oare nici unul nu l-a putut lua in grija? Nici un camarad uman nu sta la casa cu curte, daca la bloc ar fi prea dificil? Oare toti camarazii umani,ajutati de eroul MAX, nu ar putea strange (dona) o suma de bani care sa-i asigure masa si tratamentele? Respect armata ca institutie, dar acest fapt te face sa te gandesti ca ceva e putred...Ostasii umani romani intorsi din misiuni primesc onoruri, avansari, medalii...iar OSTASUL ANIMAL MAX nu a primit onoruri, avansari sau medalii - nici nu ar fi avut nevoie, dar a fost pensionat - bolnav fiind - dat la casare, lasat ranit pe campul de lupta de proprii camarazi...Probabil, daca ar gandi ca un om, ar fi preferat sa fie sfartecat de vreo bomba, sa fie un erou mort decat un erou in viata și in situatia lui...Ce sa faci, eroii nu sunt rentabili! In alte tari cainii eroi (dar si alte animale) primesc medalii, li se fac statui si au o viata pe care o merita, pana la sfarsitul zilelor. Felicitari Doamnei care la luat in custodie pe MAX eroul - este si Dumneaei o eroina. Sanatate eroilor! Inclusiv autorului mesajului *1831. Rusinica celorlalti eroi!
|
|
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Salvăm Casa Dinu Lipatti
CCR TREBUIE SĂ PLĂTEASCĂ!
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
PETIȚIE pentru debirocratizare, simplificare și corectare a procedurilor și deciziilor privind implementarea proiectelor din apelurile de Digitalizare IMM și ONG din cadrul PNRR
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
Petiție ÎMPOTRIVA DISCRIMINĂRII COMUNITĂȚII ETNICILOR ITALIENI DIN ROMÂNIA. APPELLO Contro la Discriminazione della COMUNITÀ ETNICA ITALIANA IN ROMANIA
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
‼️‼️ Vrem redeschiderea stației de autobus pentru elevi, lângă Media Galaxy pe Corvinilor, sau in apropierea școlilor!
1682 Creat: 2025-09-11
Domnule deputat, vă cerem să demisionați!
620 Creat: 2025-09-11
PETIȚIE ÎMPOTRIVA CONSTRUCȚIEI UNUI BLOC CU ȘASE NIVELURI (S+P+3+R) PE STRADA ȘTEFAN CEL MARE, NR. 67, DIN SIBIU
608 Creat: 2025-09-09
Diabetul nu are vârstă
445 Creat: 2025-09-05
Concediu menstrual
1502 Creat: 2023-11-15
Vrem APĂ nu NĂMOL la Adjud
168 Creat: 2025-09-06
Cerem modificarea graficului rutei de autobuz nr. 2 – „str. V. Alecsandri – or. Cricova”
150 Creat: 2025-09-09
Recuperarea banilor reținuți pentru CAS din indemnizația de creștere copil
149 Creat: 2025-09-08
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
5606 Creat: 2025-06-14
Stop PUZ Sânzienelor! Vrem soare și spații verzi, NU vrem blocuri cu 10 etaje lângă Școala 19!
748 Creat: 2025-08-17
Păstrăm Trenulețul FloreFun la Vivo! Cluj-Napoca 🚂💛
97 Creat: 2025-09-07
Eliminarea reținerii de 10% din indemnizație creștere copil pentru CASS
1235 Creat: 2025-07-07
Petiție pentru corecta identificare a raselor canine în cazul incidentelor de atac
81 Creat: 2025-09-12
Inchisoare pentru ucigasii celor cinci puiuti de caine arsi de vii
3252 Creat: 2021-05-07
Salvarea de la casare al vagonului V3A-93M-EPC #326 de la Depoul Titan.
72 Creat: 2025-09-09
Sustinem introducerea unei soluții de asigurare accesibile și echitabile pentru protejarea procesorului de sunet, vital pentru pacienții purtători de implant cohlear.
64 Creat: 2025-09-04
Spune NU taxării mamelor aflate în concediu pentru creșterea copilului!
3068 Creat: 2025-07-09
MISCAREA "DESTUL"
55 Creat: 2025-09-11
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
11110 Creat: 2025-08-14
Păstrați elevii claselor pregătitoare în Școala Gimnazială nr. 7 – Nu relocării în alt cartier!
42 Creat: 2025-09-08