Sa facem o lege pentru Max, cainele erou

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sa facem o lege pentru Max, cainele erou


Musafir

#1551

2014-12-08 11:43

Max, cainele erou, trebuie salvat, in primul rand de statul roman, pentru care a slujit!
Max este un caine PATRIOT si nu un bun de inventar...
Andreea
Musafir

#1552 Petitie pentru Max, cainele erou

2014-12-08 11:45

Mi se pare normal ca acesti caini sa poata fi adoptati in primul rand de cei cu care au lucrat o perioada indelungata de timp, deja exista o legatura afectiva puternica si de cele mai multe ori aceasta este pe viata; in plus, normal si corect ar fi sa aiba si un ajutor material, nu trebuie parasiti si lasati in voia sortii...


Musafir

#1553

2014-12-08 11:45

Intotdeauna un caine va fi mai credincios in comparatie cu orice om , pentru asta trebuie facuta o lege care sa protejeze animalele , dar legea trebuie facuta cu simt de raspundere .

Musafir

#1554

2014-12-08 11:46

Iubesc animalele si mai ales cainii. Deci hai sa il facem bine pe Max ca are dreptul.
Filip

#1555 ORDINUL DE PROTECTIE ESTE ANTICONSTITUTIONAL

2014-12-08 11:48

    Ma numesc Filip Pirlog si sunt din Braila. Sunt tatal a doi copii minori de 8 si 13 ani care locuiesc cu mine! Detin o proprietate in mun Braila impreuna cu fosta sotie de care am divortat! O casa cu doua camere, baie si bucatarie, curte si mansarda in constructie! Ideal pentru baietii mei sa creasca sanatosi facand miscare, jucandu-se cu Pufi si Fetita, doi caini pe care ii avem la curte! 

  Numai ca fosta sotie este de alta parere! Folosindu-se de minciuni ticluite ingenios - sub indrumarea inteligenta si foarte profesionista a surorii ei, judecator la curtea de apel Iasi - a obtinut in ianuarie 2014 un ordin de protectie pentru o luna, impotriva mea, obligandu-ma sa nu mai intru in curtea mea! FARA A AVEA NICI UN FEL DE DOVADA a violentei mele! In luna noiembrie a acestui an, in baza aceluiasi ordin, tot fara nici un fel de dovada, ba dimpotriva, avand o marturie care o acuza de mimare a unor situatii periculoase pentru ea, fosta sotie obtine un alt ordin de protectie impotriva mea pentru 6 luni! 

   Cu toate ca am aratat instantei ca am nevoie pentru anotimpul rece de o camera in casa pe care eu am construit-o, cu mainile mele, am finantat-o si am intretinut-o,  (camera unde sa merg cu cei doi copii minori care stau cu mine in apartamentul parintilor mei unde nu avem caldura si apa calda, ne incalzim cu o aeroterma si incalzim apa pe aragaz sa ne spalam! Iar de spalat ne spalam la lighean!) instanta a considerat ca este un pericol real pentru fosta prezenta mea in casa, desi nu am mai calcat pe acolo anul asta decat de trei ori!

     Bazandu-se pe minciuni si prietenii, fosta sotie a obtinut un ordin de protectie impotriva mea! In acest caz statul, prin legea prost intocmita, ma deposedeaza de o proprietate in favoarea fostei sotii, pentru o perioada! Este normal ca anumite persoane care sunt abuzate fizic, psihic, emotional sa fie protejate prin lege! Insa legea poate fi fentata de cei care o cunosc! Si care au prieteni printre judecatori! De aceea este de dorit sa fie impiedicate asemenea situatii in care judecatorul e Dumnezeu iar justitiabilii sunt simple jucarii in mainile lor! 

   Solicit sprijinul societatii civile pentru a amenda legea in asa fel incat sa nu mai permita derapaje de la normalitate judecatorilor!


Musafir

#1556

2014-12-08 11:51

Vreau ca legea sa se aprobe cat mai repede.

Musafir

#1557

2014-12-08 11:51

Buna ziua ,
In primul rand doresc sa o felicit pe aceasta doamna cu suflet mare SONIA care l-a salvat pe cainele MAX - EROUL SI SOLDATUL NOSTRU , erou care si-a servit tara iar acum cand MAX EROUL NOSTRU este bolnav este aruncat la casare ca oricare obiect de inventar .Rusine politicienilor care trateaza asfel cainii si caii care servesc armata ,ministerul de interne si tara .Acesti politieni rapace nu au un pic de suflet isi fac legi pentru ei si altii de teapa lor pentru : pensii , salarii si indemnizatii speciale iar pentru cei care slujesc armata si tara sunt dati uitarii ,sunt aruncati la gunoi (casare) .Acesti politieni nu isi vad decat interesele lor si a acolitilor lor .Poporul roman trebuie sa le spuna odata pentru totdeauna acestor politicieni ca ei sunt angajatii nostri ai acestui popor platiti din munca si sudoarea acestui popor cu bani grei si avantaje enorme pe care nu le merita. Trebuie de acum inainte sa le impunem acestor politicieni si sa-i obligam sa voteze acele legi care sunt in folosul poporului si al tatii si nu in folosul lor si acolitilor lor.Daca acesti politicieni nu sunt capabili decat sa doarma in parlament si sa fure aceasta tara trebuie sa-i obligam noi poporul pe politicieni sa voteze acele legi de care tara are nevoie si sa venim tot timpul cu astfel de initiative legislative de care tara are nevoie.Nu mai putem sa stam la mana acestor politicieni care isi bat joc de acest popor si aceasta tara ROMANIA.
RUSINE CLASEI POLITICE DIN ROMANIA IN OCHII POPORULUI ROMAN SUNTETI NISTE TRADATORI DE NEAM.
DUMNEZEU SA BINECUVINTEZE ROMANIA .


Musafir

#1558

2014-12-08 11:51

Trebuie sa i se ofere ingrijiri medicale.

Musafir

#1559

2014-12-08 11:52

Politicienii corupti trebuie starpiti.nobilele animale,caii,cainii trbuie sa beneficieze de respectul nostru si sa fie ocrotiti de lege.MAX este militar pana la sfarsitul vietii si fiind erou trebuie sa beneficieze de drept egal cu un om.

Musafir

#1560

2014-12-08 11:53

RUSINE pentru toti factorii de decizie din MAPN. Cum a fost posibil sa se ajunga aici altfel, decat prin nesimtirea dumnealor????

Musafir

#1561

2014-12-08 11:53

Sper sa reusim sa facem ceva atat pentru Max cat si pentru ceilalti.

Musafir

#1562

2014-12-08 11:54

guven,autoritati lispsiti de recunostinta si sensibilitate si fata de oameni si animale

Musafir

#1563

2014-12-08 11:55

Acelasi lucru se face si cu cei care imbatranesc si ies la pensie sau se imbolnavesc. Nu avem suportul legal ca in tarile civilizate, iar sistemul romanesc a trecut la selectia naturala cu toate ca nu a fost de acord cu ceea ce-a facut Hitler.

Musafir

#1564

2014-12-08 11:58

Si pana la aparotia legii ce facem cu Max? El nu mai aretimp sa astepte!

Musafir

#1565

2014-12-08 12:01

Max va fi fericit si datorita noua!

Musafir

#1566

2014-12-08 12:04

Adevarat caine erou ...si cu mai multa resposabilitate si fapte de eroism de cat multi oamenii.....pacat ca acum cand el are nevoie de noi il tratam cu indiferenta si fara mila ...
adiere de vara

#1567

2014-12-08 12:10

RUSINE ARMATEI ROMANE! S.AU FOLOSIT DE ACEST SUFLETEL SI ACUM L.AU ARUNCAT CA PE O MASEA STRICATA! MA DOARE SUFLETUL SI MA ENERVEAZA FAPTUL CA FAC PARTE DIN ACEST POPOR RAUFACATOR! RESPECT ANTENA3!


Musafir

#1568

2014-12-08 12:12

RUSINE ARMATEI ROMANE SI RESPECT ANTENA3!

Musafir

#1569

2014-12-08 12:13

Sunt fiinte dragi ,ofera iubire si sprijin neconditionat

Musafir

#1570

2014-12-08 12:13

bine fratilor ca ia Nastase pensie de general,fost jucator de tenis,actual fosila si Max care a salvat vieti este tratat cu indiferenta.RUSINE SA VA FIE

Musafir

#1571

2014-12-08 12:15

Sa le fie rusine .. nu au suflet acesti oameni (daca se pot numii oameni!)cu putere dedecizie!!!
Unde am ajuns doamne??? Nu le pasa doar de ciolan.!!! FELICITARI DOAMNEI SI MULTA SANATATE... VIATA LUNGA LUI MAX... ESTE UN EROU.

Musafir

#1572

2014-12-08 12:16

Trebuiasa sa gandeasca guvernantii la asta,dar ei gandesc numai pentru ei,daca "gandesc"
flori jianu

#1573 Re:

2014-12-08 12:17

#411: -  

 Daca doriti sa-l ajutati, donati in contul Asociatiei “Nu mai esti singur”, C.F.:13572772, cu mentiunea "pentru Max- soldatul nostru"
CONTACT:
  Cont bancat in lei: RO60BTRL04501205858688xx- Banca Transilvania Agentia Beller


Musafir

#1574

2014-12-08 12:19

Cainele este cel mai bun prieten al omului, dar omul nu este cel mai bun prieten al cainelui..

Musafir

#1575

2014-12-08 12:21

Merita sa facem ceva pentru acest erou care este Max! Contati si pe sprijinul meu. O zi buna si multa multa sanatate!