Sa facem o lege pentru Max, cainele erou

Filip

/ #1555 ORDINUL DE PROTECTIE ESTE ANTICONSTITUTIONAL

2014-12-08 11:48

    Ma numesc Filip Pirlog si sunt din Braila. Sunt tatal a doi copii minori de 8 si 13 ani care locuiesc cu mine! Detin o proprietate in mun Braila impreuna cu fosta sotie de care am divortat! O casa cu doua camere, baie si bucatarie, curte si mansarda in constructie! Ideal pentru baietii mei sa creasca sanatosi facand miscare, jucandu-se cu Pufi si Fetita, doi caini pe care ii avem la curte! 

  Numai ca fosta sotie este de alta parere! Folosindu-se de minciuni ticluite ingenios - sub indrumarea inteligenta si foarte profesionista a surorii ei, judecator la curtea de apel Iasi - a obtinut in ianuarie 2014 un ordin de protectie pentru o luna, impotriva mea, obligandu-ma sa nu mai intru in curtea mea! FARA A AVEA NICI UN FEL DE DOVADA a violentei mele! In luna noiembrie a acestui an, in baza aceluiasi ordin, tot fara nici un fel de dovada, ba dimpotriva, avand o marturie care o acuza de mimare a unor situatii periculoase pentru ea, fosta sotie obtine un alt ordin de protectie impotriva mea pentru 6 luni! 

   Cu toate ca am aratat instantei ca am nevoie pentru anotimpul rece de o camera in casa pe care eu am construit-o, cu mainile mele, am finantat-o si am intretinut-o,  (camera unde sa merg cu cei doi copii minori care stau cu mine in apartamentul parintilor mei unde nu avem caldura si apa calda, ne incalzim cu o aeroterma si incalzim apa pe aragaz sa ne spalam! Iar de spalat ne spalam la lighean!) instanta a considerat ca este un pericol real pentru fosta prezenta mea in casa, desi nu am mai calcat pe acolo anul asta decat de trei ori!

     Bazandu-se pe minciuni si prietenii, fosta sotie a obtinut un ordin de protectie impotriva mea! In acest caz statul, prin legea prost intocmita, ma deposedeaza de o proprietate in favoarea fostei sotii, pentru o perioada! Este normal ca anumite persoane care sunt abuzate fizic, psihic, emotional sa fie protejate prin lege! Insa legea poate fi fentata de cei care o cunosc! Si care au prieteni printre judecatori! De aceea este de dorit sa fie impiedicate asemenea situatii in care judecatorul e Dumnezeu iar justitiabilii sunt simple jucarii in mainile lor! 

   Solicit sprijinul societatii civile pentru a amenda legea in asa fel incat sa nu mai permita derapaje de la normalitate judecatorilor!