Conversia creditelor la cursul din data semnarii contractului


Musafir

#51

2015-01-16 08:30

Trebuie sa ne unim si sa infranam puterea mare de a fura a bancilor din Romania. Nimanui nu ii pasa de noi. Cetateanul roman nu este protejat de nimic in nicun fel. Bancile au liber la furat - pe fata, fara nicio rusine.

Musafir

#52 Denominare Franc Elvetian

2015-01-16 08:32

Trebuie ca legea pentru revenirea Francului elvetian la valoarea din data semnarii contractului, sa fie aprobata. Sute de mii de oameni au de suferit. Iar statul trebuie sa vina macar cu ceva, macar cu putin in sprijinul nostru. Cat de putin, dar sa ne sprijine!


Musafir

#53

2015-01-16 14:13




 










În atenția Domnului Presedinte,

 

 

Subsemnatul Tutunaru Eduard-Corneliu, cetățean român, domiciliat în Craiova, Str. Tehnicii, Bl.A20, Sc.1, Județul Dolj, absolvent al Școlii Postliceale Sanitare de stat promoția 1997 și al Facultății de Chimie de stat promoția 2000, căsătorit, tatăl a doi copii (fetița în cls. IV și băiatul în cls. X Liceul teoretic Ștefan Velovan - Craiova cu notă de 10 la matematică la ex. de capacitate), soția absolventă a Școlii Postliceale Sanitare de stat promoția 1997, doresc sa vă aduc la cunoștiință următoarele lucruri dezastroase și disperate la care am ajuns în momentul scrierii acestui memoriu:

- în anul 2007 am contractat pentru cumpărarea a unor imobile aceasta însemnând 2 apartamente cu cate 2 camere fiecare, contractele au fost facute în franci elvețieni la un curs valutar leu- franc de aproximativ 1 franc = 1,8 lei;

- azi 15.01.2015 observând cursul valutar leu - franc elvețian, am intrat în panică și disperare împreună cu soția, constatând că numai avem posibilitățile financiare de a onora ratele lunare care sunt în jur de 1000 franci elvețieni (pe lângă această rata mai avem incă alte rate care le enumăr 230 euro rată lunară la Unicredit Țiriac, in jur de 200 lei la Bancpoost o descoperire de card, 500 lei la o executare silită la care am ajuns în 2010 datorită scaderilor salariale ce au existat in aceea perioadă, toate aceste credite au fost necesare pentru a asigura avansul celor 2 credite în franci);

- am luat legatura telefonic cu BNR si mi s-a comunicat ca nu este de datorie lor de a interveni in evolutia cursului francului;

- apoi dupa acest raspuns am sunat Protecția consumatorului, primind acelasi raspuns ca nu e de datoria lor in plus sa fac o cerere de reesalonare si negociere la banca si apoi sa revin la dumnealor;

- am ajuns la banca cu pricina (Volksbank), unde nedându-ne un raspuns clar referitor la negocierea creditelor, plasandu-ne catre Banca Transilvania cu care sunt încă în faza de fuzionare, primesc la insitentelor noastre si spusele ca am luat legatura cu Protectia consumatorului ne primesc cererea de negociere si reesalonare a ratelor si creditelor, cerere ce o anexez in attach, cei de la Volksbank au spus ca negocierea numai depinde de ei si ca ar depinde de Banca Transilvania,urmând  ca raspunsul la aceasta cerere sa il primim conform legilor in vigoare in termen de 30 zile;

- dupa iesirea din Volksbank am fugit repede la Banca Transilvania, de la care am primiti raspunsul ca negocierile nu depind de acestia ci de Volksbank, motivand faptul ca nu sunt fuzionati deocamdata,

- dupa toate acestea am sunat la Guvernul României unde am primit un raspuns de toată jena, ca si dumnealor au credite in franci si nu intra in competenta guvernului (numai retin numele exact, cred ca era vorba de Doamna Consilier Dragutescu???!!!!!),

- dupa toate acestea am sunat la dumneavoastra si am povestit totul si am primit un raspuns care m-a incantat ca se v-a incerca sa se rezolve si sa trimit in scris cele mentionate mai sus si dovezile, la care am raspuns ca am curajul si responsabilitatea de a le trimite.

Mentionez ca suntem salariati ai sistemului bugetar de stat, mai exact in sistemul sanitar.

Ca toate sa fie PERFECTE si sotia e bolnava de scleroza multipla, iar eu voi implini varsta frumoasa de 40 ani peste 2 zile.

Cu toate cele spuse, va rugam respectuos toti cei 4 membrii ai familiei a ne ajuta pozitiv (sunt constient ca mai sunt alte sute de mii de persoane in situatia noastra), cautand o slolutie favorabila prin institutiile statului de a ne scapa de aceasta povara FRANC ELVETIAN.

Cu respect,

Tutunaru Andreea Alina,

Tutunaru Ionut Alexandru,

Tutunaru Floriana-Madalina,

Tutunaru Eduard-Corneliu.

15.01.2015







Musafir

#54

2015-01-16 16:26

m-ati terminat!!!!!am ajuns sa dau tot salariul pe rata lunara...niste hoti!!!!!
laurap

#55 Re: Denominare Franc Elvetian

2015-01-16 17:50

#52: - Denominare Franc Elvetian 

 semnam si noi petitia

 
 
 

Musafir

#56

2015-01-17 10:23

Eu si multi altii dorim sa luam parte la actiunile urmatoare ale tuturor celor afectati. Uniti sa determinam prin instanta sau amiabil incetarea abuzurilor la care suntem supusi.


Musafir

#57

2015-01-17 11:20

Este un furt, un abuz ceea ce se intampla caci atunci cand te duci la Banca nici un angajat nu iti ofera toate informatiile pentru a gandi pe viitor ceea ce este de facut. Angajatii bancii sunt ca niste shacali ce asteapta un client si ii spune tot ce vrea sa auda pentru al acapara sa ia credit. Este si jobul lor si au un targhet. Ce ar insemna sa iti spuna un angajat bancar "nu faceti credit ca nue ste avantajos?" sa fim seriosi. Doresc sa se organizeze o asociatie in care sa lupte cu sistemul sa ajute oamenii sa obtina toate informatiile corecte. Dorecs sa facem o schimbare!!!!!! Este inadmisibil ca bancile sa faca legea in viata oamenilor. Sunt oameni cu sentimente, care o decizie ca aceasta cu francii elvetieni le poate schimba viata in rau. Pot disparea de pe fata pamantului. De ce sa permitem acest lucru? Acesti parlamentari pentru ce sunt pusi acolo? Sa ne sustina nu sa isi dea legi doar pentru ei. Refuz categoric sa recunosc Parlamentul Romaniei ca facand parte din aceasta tara!!!!

Musafir

#58

2015-01-17 13:06

Foarte buna ideea cu petitia.Comisionul de administrare este de 0.3% aplicat lunar la soldul creditului,in 10 ani la mine ajungand cumulat la peste 20% din valoarea creditului,chf luati abuziv.Mie mi-au dat fara sa stiu lei,ratele le platesc in lei,desi creditul a fost in CHF ????

Musafir

#59

2015-01-17 13:21

Am cumparat un apartament cu bani imprumutati de la banca in anul 2008 si acum nu mai pot achita rata scadenta deoarece depaseste cu mult banii pe care-i castig .

Musafir

#60

2015-01-17 14:46

Am contr. si eu un credit in chf findu-mi recomandat ca cel mai bun de pe piata si cel mai ieftin,ptr.investitii ,dar soarta nu mi-a suris ,dupa 1/2 ani m-am inbolnavit si de atunci nu mai am liniste rata la banca imi este la nivelul venitului lunar ,nu mai am nimic uneori imi vine sa cred ca uni ne-am nascut pentru a fi slugile bancilor. dar eu totusi cred ca o sa ne ajute cineva sa iesim din aceasta prapastie care s-a adincit si mai tare in ultimile zile

LiviuM

#61 Re: Re: Denominare Franc Elvetian

2015-01-17 15:30

#55: laurap - Re: Denominare Franc Elvetian 

 Semnăm si noi petitia!


Musafir

#62 Re: Re: Re: Denominare Franc Elvetian

2015-01-18 10:41


Musafir

#63

2015-01-18 10:44

Nu sunt multumit.

Musafir

#64

2015-01-18 11:44

conversia creditului din valută în moneda naţională este necesar a fi realizată la cursul de schimb din data contractării împrumutului și nu la momentul în care are loc conversia.
Vasi

#65 inghetare curs valutar

2015-01-18 11:46

conversia creditului din valută în moneda naţională este necesar a fi realizată la cursul de schimb din data contractării împrumutului și nu la momentul în care are loc conversia.


Musafir

#66

2015-01-18 13:52

CONFIRM SEMNATURA

Musafir

#67

2015-01-18 17:00

Trebuie sa fim uniti fratilor caci nu numai noi ci si copii copiilor nostri vor trage ponoasele jocurilor acestora financiare.

Musafir

#68

2015-01-19 07:28

Sa se aplice si sa se respecte Directiva CE 17/2014 din moment ce suntem Tara Membra a CE. Cum adica nu se poate aplica? Nu se vrea!Ce face Domnul Presedinte al acestei tari, pentru semenii sai? Va tine ochii inchisi si de aceasta data?Asteptam de 25 de ani sa se respecte legile in Tara Romaneasca si nimic. Fiecare face ce vrea, fara nici un control din partea statului.

Musafir

#69

2015-01-19 12:19

TREBUIE SA NE UNIM TOTI SI SA SOLICITAM GUVERNULUI SI PRESEDINTELUI SA REZOLVE ACEASTA PROBLEMA CU BANCILE CARE NE JUPOAIE DIN 2007 SI ISI BAT JOC DE NOI,SA REZOLVE ASA CUM SE DAU BANI DE LA GUVERN PENTRU CAMPANII ELECTORALE PENTRU AJUTOARE IN MOLDOVA(TOT PENTRU VOTURI) SI PENTRU ALTE LUCRURI ASA SA REZOLVE SI PROBLEMA NOASTRA.TREBUE SA NE UNIM TOTI PENTRU CA SUNT F MULTI NU CUM DECLARA EI.!!!

Musafir

#70 Re:

2015-01-19 12:20

#56: -  

 ASA SA NE UNIM TOTI

koko

#71 petitia

2015-01-19 15:55

Principalul vinovat pentru situatia actuala. (cei cu credite in franci) este  BNR-ul pentru ca institutia respectiva raspunde de evolutia monedei nationale. Principala vina o reprezinta faptul ca a permis monedei nationale sa se aprecieze in mod nejustificat in fata altor monede, in perioda 2000-2007 leul a ajuns de la 4.1 lei 2000, pina la un nivel aproape de 3 lei in august 2007. Aceasta apreciere nu a avut nici un fundament economic, desi erau ani in care PIB-ul a crescut, insa economia Romaniei a avut si are dezechilibre majore (vezi bugetele CAS, CASS) in fiecare an bugetul a avut deficite care au fost acoperite din imprumuturi externe. BNR-ul nu trebuia sa lase ca moneda nationala sa fie supraapreciata.BNR-ul a lasat cursul in mina unor investitori internationali (escroci) care au facut ce au vrut cu leul nostru. Mai intai a fost supraapreciat dupa care a fost lasat sa cada liber. BNR-ul a fost un simplu spectator.

Al doilea lucru care a condus la situatia de azi este faptul ca BNR in anii 2005-2009 a  mentinut nivelul dobanzilor prea ridicate. Cea ce ne a obligat pe noi sa apelam la un credit in valuta si nu in lei. In lei nu am reusit sa obtinem de la nici o banca suma solicitata. Practic nu am avut de ales.

Din pacate niste oameni nevinovati sunt pusi sa plateasca pentru greseala altora.

P.S. IN 2007 atat primul ministru de atunci (Tariceanu) cat si guvernatorul Isarescu au promis ca pina in anul 2013 romania va intra in zona euro, adica azi ar trebui sa avem moneda euro in loc de lei. Cine le aminteste de aceste promisiuni?

Xena

#72 Re: Re:

2015-01-20 19:10

#24: Altul - Re:  

 Corect!  Cei care au credite in euro au fost ajutati de nenumarate ori prin implicarea BNR in corectarea cursului leu/euro ... despre asta nu se vorbeste!

De fapt, cei care au credite in CHF ar avea motive sa se considere "neprotejati/discriminati" pentru ca institutiile abilitate nu si-au facut datoria: de la Guvern, BNR, ASF, ANPC, ...

Daca institutiile statului si-ar fi facut datoria corect sau daca le-ar fi pasat de oamenii care i-au ales si care-i platesc, ar fi trebuit sa previna situatiile de criza ce ar fi putut aparea,  sa aiba scenarii pregatite, sa nu permita bancilor sa faca abuzuri!

Oricum, din ce vedem, sunt mana-in-mana toti! Observam la TV si in presa un joc de glezna (pur electoral) intre cei care sunt adevaratii vinovati, nici acum nu sunt pregatiti sa-si corecteze pozitia si atunci mint cu nerusinare si vor sa ne dezbine!

Parerea mea este ca nu se vor obliga cu nimic in fata bancilor, ne vor minti in continuare dand vina pe diverse: FMI, CE, CEJ, ...., astfel ca ultima solutie ar putea veni de la niste judecatori onesti... deci ..., voi ce credeti?

 


Musafir

#73

2015-01-20 20:02

si eu am un credit in franci contractat in 2007 a carui rate a crescut, la fel ca si un cazul celorlalti clieni.cel mai probabil luna viitoare nu o sa ma i pot plati rata.

Musafir

#74

2015-01-21 18:00

Daca in tari din Europa s-a gasit si aplicat solutia de conversie a imprumuturilor in valuta in moneda nationala la momomentul contractarii imprumutului cu siguranta se pot aplica directivele europene si in tara noastra ,totul depinde de noi cei direct implicati si de atitudinea noastra.Felicitari initiatorului acestei petitii si traiesc cu speranta ca se vor strange atatea semnaturi cati creditori sunt in aceasta situatie.

Musafir

#75

2015-01-21 19:09

Bancile din Romania,camatari cu acte,niste hoti !!!!

De acord cu aceasta petitie !!!