Conversia creditelor la cursul din data semnarii contractului


Musafir

/ #53

2015-01-16 14:13




 










În atenția Domnului Presedinte,

 

 

Subsemnatul Tutunaru Eduard-Corneliu, cetățean român, domiciliat în Craiova, Str. Tehnicii, Bl.A20, Sc.1, Județul Dolj, absolvent al Școlii Postliceale Sanitare de stat promoția 1997 și al Facultății de Chimie de stat promoția 2000, căsătorit, tatăl a doi copii (fetița în cls. IV și băiatul în cls. X Liceul teoretic Ștefan Velovan - Craiova cu notă de 10 la matematică la ex. de capacitate), soția absolventă a Școlii Postliceale Sanitare de stat promoția 1997, doresc sa vă aduc la cunoștiință următoarele lucruri dezastroase și disperate la care am ajuns în momentul scrierii acestui memoriu:

- în anul 2007 am contractat pentru cumpărarea a unor imobile aceasta însemnând 2 apartamente cu cate 2 camere fiecare, contractele au fost facute în franci elvețieni la un curs valutar leu- franc de aproximativ 1 franc = 1,8 lei;

- azi 15.01.2015 observând cursul valutar leu - franc elvețian, am intrat în panică și disperare împreună cu soția, constatând că numai avem posibilitățile financiare de a onora ratele lunare care sunt în jur de 1000 franci elvețieni (pe lângă această rata mai avem incă alte rate care le enumăr 230 euro rată lunară la Unicredit Țiriac, in jur de 200 lei la Bancpoost o descoperire de card, 500 lei la o executare silită la care am ajuns în 2010 datorită scaderilor salariale ce au existat in aceea perioadă, toate aceste credite au fost necesare pentru a asigura avansul celor 2 credite în franci);

- am luat legatura telefonic cu BNR si mi s-a comunicat ca nu este de datorie lor de a interveni in evolutia cursului francului;

- apoi dupa acest raspuns am sunat Protecția consumatorului, primind acelasi raspuns ca nu e de datoria lor in plus sa fac o cerere de reesalonare si negociere la banca si apoi sa revin la dumnealor;

- am ajuns la banca cu pricina (Volksbank), unde nedându-ne un raspuns clar referitor la negocierea creditelor, plasandu-ne catre Banca Transilvania cu care sunt încă în faza de fuzionare, primesc la insitentelor noastre si spusele ca am luat legatura cu Protectia consumatorului ne primesc cererea de negociere si reesalonare a ratelor si creditelor, cerere ce o anexez in attach, cei de la Volksbank au spus ca negocierea numai depinde de ei si ca ar depinde de Banca Transilvania,urmând  ca raspunsul la aceasta cerere sa il primim conform legilor in vigoare in termen de 30 zile;

- dupa iesirea din Volksbank am fugit repede la Banca Transilvania, de la care am primiti raspunsul ca negocierile nu depind de acestia ci de Volksbank, motivand faptul ca nu sunt fuzionati deocamdata,

- dupa toate acestea am sunat la Guvernul României unde am primit un raspuns de toată jena, ca si dumnealor au credite in franci si nu intra in competenta guvernului (numai retin numele exact, cred ca era vorba de Doamna Consilier Dragutescu???!!!!!),

- dupa toate acestea am sunat la dumneavoastra si am povestit totul si am primit un raspuns care m-a incantat ca se v-a incerca sa se rezolve si sa trimit in scris cele mentionate mai sus si dovezile, la care am raspuns ca am curajul si responsabilitatea de a le trimite.

Mentionez ca suntem salariati ai sistemului bugetar de stat, mai exact in sistemul sanitar.

Ca toate sa fie PERFECTE si sotia e bolnava de scleroza multipla, iar eu voi implini varsta frumoasa de 40 ani peste 2 zile.

Cu toate cele spuse, va rugam respectuos toti cei 4 membrii ai familiei a ne ajuta pozitiv (sunt constient ca mai sunt alte sute de mii de persoane in situatia noastra), cautand o slolutie favorabila prin institutiile statului de a ne scapa de aceasta povara FRANC ELVETIAN.

Cu respect,

Tutunaru Andreea Alina,

Tutunaru Ionut Alexandru,

Tutunaru Floriana-Madalina,

Tutunaru Eduard-Corneliu.

15.01.2015