Trenul care ucide

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Trenul care ucide


Musafir

#1

2014-06-23 07:05

Cunosc zona si intradevar este periculoasa.Felicitari pt. initiativa.

Musafir

#2

2014-06-23 10:49

Este asa cum se scrie in articol,nu exista treceri de cale ferata nici refugii in statiile de autobuz ,calatorii stau direct in sosea.Aceasta linie de cale ferata ar trebui desfiintata.Mentionez ca circul in fiecare zi pe acest traseu intrucat lucrez in zona.
adrian adrian

#3

2014-06-27 08:44

Pericol puplic aceasta linie ferata poate aude cine trebuie si face ceva in sensul acesta.
stau de 40 ani in cartier si 4-5 cazuri din accidentele petrecute le-am vazut cu ochii mei la putin timp dupa ce s-au produs
pacat de oameni care au murit in accidete ca aveau zile de trait
si mai este si inconvenientul daca vrei sa mergi cu masina pe o strada de peste linie trebuie sa ocolesti cam 4km
Dar pe cine interesează????
nasu

#4 nasu'

2014-06-27 10:00

linia aia ferata e de cand lumea. Nu va obliga nimeni sa treceti pe acolo - sunteti si voi niste viitori campioni la "premiul Darwin". Puteti foarte bine sa iesiti spre pantelimon dar de lenea ...
Nu e mai simplu sa nenorociti niste prosti de navetisti?

Musafir

#5 Re: nasu'

2014-06-27 19:38

#4: nasu - nasu'

Dacă e de când lumea, de ce-ar trebui să rămână așa? Cartierul e complet rupt în două. Ați văzut ce se întâmplă dimineața, de pildă, când vin părinții cu copii la grădiniță, la școală și trebuie să traverseze calea ferată? V-ați gândit că una-două curse auto preorășenești rezolva problema câtorva navetiști? De fapt, de ce vă "place" așa mult calea asta ferată?

ivanescu mihai

#6

2014-08-18 18:52

Nu va ganditi ce prostii scrieti! Nu cred ca stati langa gara pentru a vedea cate sute de tarani merg cu acel tren zilnic!.. Si daca s-ar pune autobuze in locul trenului ganditi va cati bani ii vor costa pe saracii oameni si cat timp ar face! A 2a propunere este solutia dragi tarani egoisti care stati in Bucuresti si


Musafir

#7 Re:

2014-08-19 09:50

#6: ivanescu mihai -  

 Taranii sa stea la tara sa munceasca pamantul, daca sunt tarani. Traim in anul 2014, nu mai suntem in timpul razboiului. Sunt omorati de tren periodic multi oameni, inclusiv copii. Trebuie sa trec sina de tren de cateva pe zi si sa astept pe sina de tren autobuzul pentru a merge la serviciu.

Este strigator la cer.

 

123

#8 linie ferata

2014-08-26 08:38

hai sa fim seriosi, tenul ala nu merge mai repede de 15-20 km/h cand intra in bucuresti, trebuie sa fii chiar prost sa dea peste tine.si care sunt acei "cativa calatori"?din cate stiu eu, aceasta linie este una foarte profitabila de cand a fost privatizata.


Musafir

#9

2014-09-06 20:42

Daca esti atat de prost incat sa nu te uiti, si nici sa nu auzi trenul, iti meriti premiul Darwin. Multumim ca ati mai purificat genele.

Carmen

#10

2014-09-12 14:03

Toti cei care au facut afirmatii precum " Multumim ca ati mai purificat genele" sa va fereasca Dumnezeu sa treceti prin asa ceva. Sunteti niste oameni cruzi( oare sunteti oameni?). Nu cred ca vreti sa stiti ce inseamna suferinta unui om lovit de tren sau a persoanelor din jurul lui. Este de ajuns sa semnati sau sa nu semnati petitia. Nu este cazul sa faceti comentarii pe care nu  vi le puteti asuma.

adriana

#11 Re: linie ferata

2014-09-12 14:28

#8: 123 - linie ferata 

Daca merge cu mai mult sau mai putin de 15 km nu conteaza. Conteaza ca nu exista o trecere sau pasarela pentru pietoni, conteaza ca oamenii, din reavointa firmei de transport calatori, sunt fortati sa isi puna zilnic viata in pericol, mamele cu copii de scoala sau gradinita trec liniile astea cu inima cat un purice de frica. Daca este o linie profitabila banuiesc ca nu e prea mare investitia unei pasarele sau treceri pentru pietoni, asa este normal in acest secol, asa este civilizat (asta daca ne mai putem numi civilizati). Avem creier pentru a gasi solutii atat pentru navetisti cat si pentru pietonii care doresc doar sa ajunga la statia de autobuz.


Musafir

#12

2014-09-14 11:34

Responsabila este si Primaria Capitalei. Bulevardele apartin de Primaria Capitalei.

Musafir

#13

2014-09-14 14:08

De mult trebuia sa dispara aceasta sina. Am locuit 14 ani in cartierul 23 August si nu era an in care sa nu se petreaca vreun accident feroviar.
dude215p

#14

2014-09-16 12:28

PASARELE si GARDURI


Musafir

#15 pro petitie

2014-09-16 15:56

sustinem petitia !

musafir

#16 Re: Re: linie ferata

2014-09-18 08:15

#11: adriana - Re: linie ferata 

 ... cu inima cat un purice de frica? Dar trenul e invizibil? ca e o linie dreapta de vezi la 2 km in stanga si in dreapta. Poate pentru nevazatori sa fie un pericol.

Cei din Bucurestii Noi, Chitila, Giulesti ce sa mai zica? Sa mutam Gara de Nord in afara orasului, ca si lor le trece trenul la 10 metri de case, iar pe acolo chiar e trafic feroviar serios, nu 2 trenuri pe zi ca spre Republica...

Mircea

#17 Re: Re: nasu'

2014-09-18 10:03

#5: - Re: nasu' 

Dupa aceeasi "logica" ar trebui sa desfiintam toate liniile de tramvai din Bucuresti! Si.. daca stam bine sa ne gandim, mult mai multi oameni mor in accidente rutiere.. asa ca hai sa interzicem si circulatia auto! Va place sau nu, dar chiar e utila calea aia ferata!


Musafir

#18 Re: Re: Re: linie ferata

2014-09-18 11:09

#16: musafir - Re: Re: linie ferata 

 Nu, solutia unor oameni civilizati (nu a unor incuiati cu creier de maimuta) este sa oferim pietonilor posibilitatea sa treaca o linie de cale ferata in mod legal, nu ilegal (prin locuri neamenajate). Nu este o solutie sa mutam garile, nimeni nu a afirmat asta. Am spus si o repet: ar trebui sa fim capabili sa gasim solutii atat pentru calatori cat si pentru pietoni. Stiu ca e usor sa fim maimute, dar este jignitor si foarte dureros ca ne mutumim cu aceasta conditie. Avem posibilati infinite sa luam atitudine si sa obligam autoritatile sa faca ceea ce este normal, e pacat ca nu ne putem depasi conditia de oameni limitati si nu suntem capabili sa ne unim in astfel de situatii, MARE PACAT!!!!!

Carmen

#19

2014-09-18 11:19

Cred ca nu se intelege ....cine a spus sa desfiintam aceasta linie???.....in plus nu cred ca linia de tramvai poate fi comparata cu o linie de tren....cat despre conditiile din gara de Nord.....se compara cu conditiile din cartierul 23?. Nu exista nici o trecere special amenajata......aaaaa...ba da exista una ...in gara...credeti ca ar fi comod si util daca stai in capatul celalat al cartierului sa strabati cartierul ca sa poti traversa pe la trecere??Ar trebui sa ganditi mai mult inainte sa vorbiti...nu cred ca ar vrea sa stie numeni cata suferinta a provocat aceasta nepasare a tuturor celor ce se fac responsabili de administratea acestei linii de cai ferate. Si pe langa asta nici statiile RATB nu au refugiu. Ori stai pe partea carosabila sa fi calcat de masini ori stai sa fi lovit de tren.

 

f

#20

2014-09-18 12:42

NU TRENUL UCIDE. UCIDE PROSTIA OAMENILOR!


Musafir

#21

2014-09-18 17:35

Solicitaţi primăriei de sector să amenajeze 1, 2,..treceri peste calea ferată, îar în caz de refuz, după exact 30 de zile depuneţi o plângere prealabilă tot la primărie. Dacă se răspunde necorespunzător, investiţi cu o plângere, instanţa de contencios administrativ, tribunalul competent. Contactaţi-mă gratis, pentru mai mult ajutor.




Musafir

#22

2014-09-23 19:28

Eu sunt pentru desfiintare. Intr-o zi era sa dea trenul peste mine !

Musafir

#23

2014-10-14 20:05

Doresc sa se tina cont de amenajarea trecerilor de pietoni peste calea ferata, cat si a refugiilor.

Multumesc!

Musafir

#24

2014-10-15 09:18

 stau in cartierul asta de cand ma stiu si nu am vazut vreodata sa astepti masina pe calea ferata!!!omg!!!ce e cu voi???knd ma duceam la scoala,ma uitam in stanga si in dreapta inainte sa trec soseaua si calea ferata!!!"Taranii sa stea la tara sa munceasca pamantul, daca sunt tarani. Traim in anul 2014..."da draga,daca traiai in 2014 nu mai gandeai asa.ca dupa urma taranului mananci o ceapa,un cartof,o paine.invatati sa treceti calea ferata si pe copii vostrii la fel.ROMANIA,TREZESTE-TE!!!

 

Teo

#25 Re:

2014-10-22 09:29

#22: -  

 Și trenul ăla a apărut din senin, ca prin vraja : hocus-pocus ? Ochii și urechile tale nu erau conectate la creier să vezi și să auzi ce se petrece în jurul tău pe stradă ?