DREPTATE PENTRU CEI 5 MARINARI
Privind tragedia din Portul Midia, Constanța, soldată cu decesul a 5 marinari
Către autoritățile competente ale statului român,
Subsemnații, cetățeni profund afectați de tragedia produsă în zona Midia, Constanța, ne exprimăm durerea și revolta față de pierderea a 5 marinari în condiții care ridică serioase semne de întrebare.
Situația este cu atât mai dramatică cu cât, până în acest moment, doar 2 dintre cei 5 marinari au fost scoși la suprafață, iar ceilalți 3 se află încă în interiorul navei. Familiile acestora trăiesc clipe de disperare, între speranță și suferință, așteptând răspunsuri și acțiuni urgente din partea autorităților.
Un caz cutremurător este cel al celui mai tânăr dintre marinari, Sebastian Tamaianu, în vârstă de doar 26 de ani, care avea întreaga viață înainte. Acesta urma să devină tată, având un copil pe drum, și își pregătea nunta – planuri și vise curmate tragic.
Această situație nu mai este doar o tragedie, ci o urgență umană care necesită intervenție rapidă, responsabilitate și transparență totală.
Prin prezenta petiție solicităm:
-
Intensificarea de urgență a operațiunilor de recuperare, pentru aducerea la suprafață a tuturor victimelor;
-
Desfășurarea unei anchete complete, transparente și independente, care să stabilească exact cauzele tragediei;
-
Identificarea și tragerea la răspundere a celor vinovați, în cazul în care se constată neglijență sau încălcări ale normelor;
-
Revizuirea și întărirea măsurilor de siguranță în domeniul maritim, pentru a preveni repetarea unor astfel de incidente;
-
Sprijin real și imediat pentru familiile victimelor, atât financiar, cât și psihologic.
Nu putem rămâne indiferenți în fața unei asemenea tragedii. Cerem acțiune, responsabilitate și respect pentru viețile pierdute și pentru familiile care suferă.
Cerem adevăr, dreptate și demnitate pentru cei 5 marinari.
Teodora Catalina Contactați autorul petiției