Susțin menținerea personalității juridice a unicului liceu agricol din Sălaj!
Trăim vremuri interesante!
2026-02-12 18:08:27Dragi susținători ai liceului agricol,
Anul nou vine cu decizii care se contestă unele pe altele. În haosul generat de deciziile pripite, apar tot felul de modificări: la modificările Codului Fiscal din decembrie, la Legea nr. 141/2025 care modifică Legea învățământului preuniversitar...
Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 1/2026 aduce vești bune pentru liceele agricole, în sensul că acestora li se permite (datorită specificului și importanței naționale) să își păstreze personalitatea juridică chiar dacă au mai puțin de 500 de elevi (v. art. II). Liceul Tehnologic "Ioan Ossian" poate cere redobândirea personalității juridice! Din păcate, nu există curaj, optimism și interes suficient pe plan local.
Pentru că nu am avut acordul dvs. exprimat, am înaintat Consiliului Local al orașului Șimleu Silvaniei, în nume propriu, o solicitare de revizuire a hotărârii de fuziune. Ședința de consiliu a fost dezamăgitoare; dl primar și-a păstrat atitudinea ironică, ferm convins că majoritatea în consiliu îi protejează interesele, în frunte cu consilierii locali aflați în conflict de interese (angajați ai Colegiului Tehnic). Aștept motivația scrisă, pe care o să vi-o aduc la cunoștință.
Între timp, terenul fermei didactice s-a diminuat, prin hotărârea Consiliului de Administrație al Colegiului Tehnic "Iuliu Maniu". Numărul claselor s-a diminuat. A crescut absenteismul și abandonul. Elevii în risc de excluziune școlară nu dau bine în statisticile Colegiilor, care doresc să-și păstreze renumele, și nici în ale ISJ Sălaj, care n-are un plan de acțiune viabil. Marea reformă a Colegiului Tehnic se dovedește un mare eșec; calitativ nu s-a îmbunătățit nimic.
Aștept opiniile și recomandările dumneavoastră! Gânduri bune tuturor!
Delia Fit
Răspuns de la Ministerul Educației și Cercetării
2025-11-13 17:51:36Dragi susținători ai liceului agricol,
În răspunsul primit azi, 13. 11.2025, din partea Ministerului Educației și Cercetării la petiția „Susțin menținerea personalității juridice a unicului liceu agricol din Sălaj!” ni s-au comunicat următoarele:
- procedura prin care s-a făcut reorganizarea;
- faptul că „nu s-au înregistrat situații divergente în ceea ce privește propunerile de reorganizare” în Sălaj;
- reorganizarea a fost aprobată prin Ordinul de ministru nr. 5603/25.08.2025 pentru că n-au fost înregistrate divergențe între inspectoratul școlar și primărie.
Informațiile prezentate confirmă modul infam prin care s-a luat decizia: Primăria Șimleu și Inspectoratul Școlar Județean Sălaj s-au pus de acord!
De reținut:
I) Comunitatea din Șimleu, profesorii, elevii și directorul au aflat din presă, în data de 18 august, deși propunerea de reorganizare din partea ISJ Sălaj datează din 11 august! Totul s-a făcut în mare secret (oare de ce?). Oare când/cum au luat această decizie primarul Mihai-Cristian Lazăr și prof. Gheorghe Bancea?
2) ISJ Sălaj NU a informat Ministerul Educației și Cercetării despre Memorandumul liceului agricol depus a doua zi de la aflarea veștii, prin care SE DEMONSTRA lipsa de oportunitate și eficiență bugetară a absorbției;
3) Niciunul dintre actorii educaționali n-a fost consultat sau informat, nu s-au administrat date valide, nu s-a respectat nici Planul de școlarizare aprobat de ISJ Sălaj și nici Planul Local de Acțiune în Învățământ propus de ISJ Sălaj însuși...
4) Eficiența bugetară și marea reformă cu care se laudă, în realitate, NU EXISTĂ în cazul liceului agricol.
Nu mai presupunem, acuzăm: reorganizarea liceului agricol s-a făcut cu interese ascunse știm de către cine, fără obiectivitate și fără transparență decizională, dar cu multă lipsă de respect pentru comunitate, cadre didactice și elevi! Liceul agricol NU MAI EXISTĂ; liceul indiustrial mai păstrează (oare pentru cât timp?) căteva clase de agricultură.

Delia Fit