Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

neagu nicolae
Musafir

#276 Re:

2012-03-30 16:20

#251: -

nu trebuie sa dezarmezi ! exista psihologia si psihologi ! tu ai ales psihologia, o profesie exclusivista, de mare finete si cu mari perspective... ceea ce se intampla la nivelul conducerii CPR este alta poveste ce tine de intrigi si interese personale ale unor membrii din comisii...

un psiholog care crede in menirea sa !


Musafir

#277 Casa Drogurilor

2012-03-30 16:28

Ce exemplu mai bun despre nivelul de moralitate la care s-a ajuns la Colegiul Psihologilor poate fi decat faptul ca juristul Colegiului (deci, poate n-ati inteles, persoana care se ocupa de imaginea legala a psihologilor din Romania) este prins facand trafic cu stupefiante. Si acest traficant care traieste pe leafa uriasa pe care o primeste din banii nostri, ai tuturor psihologilor ne sfideaza facand "petitii pro-timbre". Nu mai vorbim de derapajele lui amoroase, alte exemple de moralitate.

Trebuie sa terminam cu aceasta clica ce murdareste profesia de psiholog. Psihologi, treziti-va! Am ajuns sa fim condusi de traficanti de droguri!

Unde esti tu Tepes-Voda?
Cosmina

#278 Re: Casa Drogurilor

2012-03-30 17:32

#277: - Casa Drogurilor

a ajuns sa strige Lupul , hotii!! ha ha,

am vazut si eu stirea, si din cate-mi amintesc sau descoperit cateva pastile de amfetamina in portbagajul masinii sale, este drept puse de fostul sot al prietenei sale. Si toata descoperirea asta (nu traficul) a fost facuta in fata colegiului, mda.

Romeo Mocanu , am intels ca esti gelos, urat, batran si ai burta :), dar sa vorbeste de derapaje amoroase cand tu nu esti in stare sa agati o prostituata, mie mi se pare penibil, zau asa.

Imi pare rau ca ai ajuns ca o codoase batrana sa te uiti in casa altuia, dar stii cum este omul urat atat fizic cat si la suflet cum esti tu devine pe masura ce imbatraneste mai avid de putere, sti tu de ce , ca sa compensezi proprile neajunsuri.

hai ca nu-ti mai zic nimic ca si asa este vai de capul tau(ti-a duci aminte cand te zbateai sa ajungi la TV si ai pus conditia de a cunoaste  intrebarile dinainte?? ehe ce vremuri Romeo, ce vremuri...

Cristian Holban

#280 Re: comunicat copsi

2012-03-30 18:31

#279: radu z - comunicat copsi

cel putin un lucru bun reiese, la anul cei ce se afla la al doilea mandat nu vor putea candida pentru un al trei-lea indiferent daca se fac alegeri anticipate sau anitei isi da demisia.

deci de la anul o noua generatie se va afla in conducerea CPR, spre binele acestei meserii sper sa o faca mai bine,mai eficient, cu mai putine rautati si lupte interioare.

psiholog

#281 Re: Casa Drogurilor

2012-03-30 18:33

#277: - Casa Drogurilor

ce pacat ca tocmai un psiholog judeca sentimentele unei persoane, ba mai mult, le comenteaza si sugereaza o trasatura falsa. te intreb d-le psiholog: e mai bine sa ai o relatie fara sentimente, sa traiesti zi de zi si sa-ti ascunzi gandurile, ori e mai moral sa recunosti  in fata celor de langa tine? poate judeca cineva acest aspect? iar partea cu traficantul, las-o mai moale, e o inscenare de care te folosesti tu si altii care nu aveti argumente  sa luptati obiectiv. va place sa vociferati pe langa colturi "barfe tatesti mincinoase" din lipsa de ocupatie si de importanta pe plan social. este clar ce oameni "importanti" sunteti daca dezinformati in asa hal. macar omul asta construieste o idee si lupta ptr. promovarea ei, tu doar demolezi ca la atat e nivelul tau, nu poti sa construiesti ca-ti trebuie niste calitati

 

psiholog fericit

#282 Re: Re: adevarata miza a acestei mizerii cu introducerea timbrelor sunt banii

2012-03-30 20:43

#164: psiholog saracit de cpr - Re: adevarata miza a acestei mizerii cu introducerea timbrelor sunt banii 

 lasa-te de meseria de psiholog ,daca nu esti bun in meseria asta si nu te vrea lumea...sunt oameni care fac de 40 de ani meseria asta si stiu cu adevarat cum se face ....la comentarii si rautati sunteti primii dar sa pui mana sa  faci si sa capeti experienta este greu asta care vorbesti la pertu ...

Marin Neacsu

#283 rasu'-plansu'...

2012-03-30 20:45

Rasu'-plansu' de acesti psihologi(unii fara diploma, cum este marea initiatoare a petitiei ridicole de mai sus, studenta anul III) si care isi inchipuie ca neghiobia cu timbrele ii va ajuta sa se remarce pe piata servicilor psihologice. Pentru asa ceva trebuie munca, informatie, practca in profesie, si ...ceva charisma. Astea toate nu ti le dau timbrele lui Anitei sau mai bine-zis ale drogatului de jurist al COPSI.Asta e pura afacere cu un comision gras pentru cei doi de la Fabrica de timbre si la POSTA romana (s-o salvam noi, psihologii, de faliment.Asa ca, dragi plangaciosi, mila mi-e de voi, dar de adevaratii psihologi mi se rupe sufletul cu registrele lor inepte(aveti idee cam cata corespondenta se poarta intr-un cabinet prin posta de este nevoie de un registru?)si cu timbrele pe care trebuia imprimat capul de bour al lui Anitei. Asta face din COPSI cam ceea ce face Basescu din Romania.
Visan

#284 Re:

2012-03-30 20:59

#1: -

Mai, fato, pana o sa ajungi psiholog e cale lunga, dupa cum pari, chiar foarte lunga ....

Visan

#285 Re: Mare este dezinformarea!

2012-03-30 21:02

Excelent raspuns, de adevarat psiholog !


Musafir

#286 Re: amy

2012-03-30 21:08

#20: amy - amy

ZAU,madame, cu timbrele crezi ca vei avea mai mult spor , ma indoiesc si as vrea sa te aud dupa vreo 6 luni cum te vaicaresti ca si acum , desi, din colegialitate nu-ti doresc asta. Dar asa va fii, fara indoiala, o sa mai adaugi o plangere ca ai dat banii degeaba pe timbre si pe registre...

popeasca-ioneasca

#287 Re: rasu'-plansu'...

2012-03-30 21:51

#283: Marin Neacsu - rasu'-plansu'...

Concluzii adresate celor care inca mai spera (inutil) ca nu vor linge timbre:

  • 1 timbru = 1 leu (mare investitie pentru cei care lucreaza pe 5 lei!)
  • cum va faceti timp sa mergeti la Finante (ma adresez aici celor care lucreaza LEGAL), va puteti face timp sa mergeti si la Posta. Nu exista cozi, diriginta are o evidenta a cabinetelor, iar timbrele ti se vand in maxim 3 minute, cat spui codul cabinetului. Nu trebuie sa te duci decat o singura data!
  • 3 registre = 35 lei, daca optezi pentru coperta cartonata; daca nu, e mai ieftin;
  • registrul electronic se completeaza la sf fiecarei zile... n-ar trebui sa te solicite pana la transpiratie; plus ca e gratuit!
  • registrul de corespondenta se completeaza doar daca trimiti acte prin posta (adica f rar);
  • contractele de prestari servicii se inregistrau in registrul de intrari-iesiri documente (obligatoriu, conform Legii Arhivelor).  Acum, va trebui sa le inregistram separat, in registru special. Adica... scrii in alt registru, dar tot scrii!
  • lupta lui Duvac zis si "penibulu' cu ceafa groasa" are la baza o ratiune simpla: vrea si el sa fie presedinte! Daca i-ar sta in puteri, l-ar tranti de pamant pe Anitei. Din pacate pentru el si din fericire pentru psihologii care lucreaza legal, acest domn nu-si poate exercita visata putere altfel decat pe facebook, unde promite ca va salva lumea si unde alti penibili ca el (care nu lucreaza legal, evident), ii dau like-uri si foarte multe "limbi" (scuzati expresia!);
  • dispozitia referitoare la timbre avantajeaza cabinetele si pe toti psihologii care isi exercita profesia in conditiile Legii 213 din 2004. PUNCT. Daca nu sunteti de acord, inseamna ca nu cunoasteti legea, habar nu aveti cate ilegalitati sunt in bransa si cate avize se elibereaza pe banda rulanta de catre srl-uri care nu au nici un drept sa furnizeze servicii psihologice;
  • profesia de psiholog este profesie liberala (daca nu stiti ce inseamna, interesati-va!);
  • nu mai invocati principiul confidentialitatii aici, ca nu are nici o legatura!
  • cititi ultimul comunicat de pe copsi si poate intelegeti fundamentarea legala a deciziei!
  • Duvac sa priceapa o data pt totdeauna, ca treaba lui nu e sa abroge hotarari si legi! Sa-si vada de patratica lui!
  • Ar trebui sa fiti recunoscatori pt aceasta dispozitie pt ca va avantajeaza (repet, daca lucrati in conditiile legii!).

Celor care comenteaza si se lamenteaza aici:

  • probabil, sunteti studenti;
  • ...ori absolventi de facultati gen x si 0, facute la distanta sau prin subsolurile blocurilor;
  • ...ori angajati prin srl-uri si platiti "la stampila" (3 lei = stampila);
  • ...ori comentati (prin contagiune sociala) pt ca vedeti ca "se comenteaza";
  • ...ori sunteti pupincuristii lui Duvac, Tanacli si care mai sunt pe-acolo inversunati ca nu mai pot pleca din srl-uri cu masinile ghiftuite si plicurile groase prin buzunare! Habar nu aveti cine sunt comunistii astia imputiti care se dau acum ca salveaza planeta de timbre! Eu m-am lovit de ei si stiu despre ce vorbesc!

In concluzie, sustin Dispozitia in legatura cu timbrele. Mi-am facut registre, mi-am cumparat timbre si am marit pretul unei examinari de la 70 la 75 lei! Exista solutii!

popeasca-ioneasca

#288 Re: Despre timbre si colegi ...

2012-03-30 21:52

#2: - Despre timbre si colegi ...

Concluzii adresate celor care inca mai spera (inutil) ca nu vor linge timbre:

  • 1 timbru = 1 leu (mare investitie pentru cei care lucreaza pe 5 lei!)
  • cum va faceti timp sa mergeti la Finante (ma adresez aici celor care lucreaza LEGAL), va puteti face timp sa mergeti si la Posta. Nu exista cozi, diriginta are o evidenta a cabinetelor, iar timbrele ti se vand in maxim 3 minute, cat spui codul cabinetului. Nu trebuie sa te duci decat o singura data!
  • 3 registre = 35 lei, daca optezi pentru coperta cartonata; daca nu, e mai ieftin;
  • registrul electronic se completeaza la sf fiecarei zile... n-ar trebui sa te solicite pana la transpiratie; plus ca e gratuit!
  • registrul de corespondenta se completeaza doar daca trimiti acte prin posta (adica f rar);
  • contractele de prestari servicii se inregistrau in registrul de intrari-iesiri documente (obligatoriu, conform Legii Arhivelor).  Acum, va trebui sa le inregistram separat, in registru special. Adica... scrii in alt registru, dar tot scrii!
  • lupta lui Duvac zis si "penibulu' cu ceafa groasa" are la baza o ratiune simpla: vrea si el sa fie presedinte! Daca i-ar sta in puteri, l-ar tranti de pamant pe Anitei. Din pacate pentru el si din fericire pentru psihologii care lucreaza legal, acest domn nu-si poate exercita visata putere altfel decat pe facebook, unde promite ca va salva lumea si unde alti penibili ca el (care nu lucreaza legal, evident), ii dau like-uri si foarte multe "limbi" (scuzati expresia!);
  • dispozitia referitoare la timbre avantajeaza cabinetele si pe toti psihologii care isi exercita profesia in conditiile Legii 213 din 2004. PUNCT. Daca nu sunteti de acord, inseamna ca nu cunoasteti legea, habar nu aveti cate ilegalitati sunt in bransa si cate avize se elibereaza pe banda rulanta de catre srl-uri care nu au nici un drept sa furnizeze servicii psihologice;
  • profesia de psiholog este profesie liberala (daca nu stiti ce inseamna, interesati-va!);
  • nu mai invocati principiul confidentialitatii aici, ca nu are nici o legatura!
  • cititi ultimul comunicat de pe copsi si poate intelegeti fundamentarea legala a deciziei!
  • Duvac sa priceapa o data pt totdeauna, ca treaba lui nu e sa abroge hotarari si legi! Sa-si vada de patratica lui!
  • Ar trebui sa fiti recunoscatori pt aceasta dispozitie pt ca va avantajeaza (repet, daca lucrati in conditiile legii!).

Celor care comenteaza si se lamenteaza aici:

  • probabil, sunteti studenti;
  • ...ori absolventi de facultati gen x si 0, facute la distanta sau prin subsolurile blocurilor;
  • ...ori angajati prin srl-uri si platiti "la stampila" (3 lei = stampila);
  • ...ori comentati (prin contagiune sociala) pt ca vedeti ca "se comenteaza";
  • ...ori sunteti pupincuristii lui Duvac, Tanacli si care mai sunt pe-acolo inversunati ca nu mai pot pleca din srl-uri cu masinile ghiftuite si plicurile groase prin buzunare! Habar nu aveti cine sunt comunistii astia imputiti care se dau acum ca salveaza planeta de timbre! Eu m-am lovit de ei si stiu despre ce vorbesc!

In concluzie, sustin Dispozitia in legatura cu timbrele. Mi-am facut registre, mi-am cumparat timbre si am marit pretul unei examinari de la 70 la 75 lei! Exista solutii!

DECIZIILE CONSILIULUI C.P.R. din data de 30.03.2012

#289 DECIZIILE CONSILIULUI C.P.R. din data de 30.03.2012

2012-03-30 22:14

DECIZIILE CONSILIULUI C.P.R. din data de 30.03.2012

Consiliul Colegiului Psihologilor din Romania, s-a intrunit azi in data de 30.03.2012, in baza Art. 29 alin.2/L213/2004.
In baza acestuia Consililul Colegiului se poate intruni si in mod exceptional la solicitarea majoritatii simple a membrilor sai, cerinta indeplinita.
Consiliul Colegiului a luat urmatoarele decizii:
1. Decizia Nr. 1: Se abroga dispozitia nr. 1/2012 a Presedintelui CPR. Prezenta decizie se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, partea I.
2. Decizia Nr. 2: Se declanseaza procedura de audit financiar si juridic. Se constituie o comisie formata din presedintii urmatoarelor comisii: Comisia de Psihologie Clinica si Psihoterapie, Comisia de Metodologie, Comisia de Psihologie Educationala, Consiliere Scolara si Vocationala, Comisia de Psihologie pentru Aparare, Ordine Publica si Siguranta Nationala, Comisia de Psihologia Muncii, Transporturilor si Serviciilor. Comisia este mandata sa contacteze organismele abilitate pentru audit juridic si financiar. Rezultatele auditului vor fi facute publice.
3. Decizia Nr. 3: Decidem convocarea in sesiune extraordinara a Conventiei Nationale a CPR. Data intrunirii se va stabili cel mai tarziu in data 27.04.2012, la sedinta Consiliului Colegiului al CPR.
4. Decizia Nr. 4: Se convoaca Consiliul Colegiului Psihologilor din Romania in data de 27.04.2012.
Presedintele Colegiului Psihologilor din Roamania a refuzat inregistrarea documentelor olografe, ca atare aceste documente cu semnaturile participantilor sunt prezentate in copie.

Detaliile privind participantii si opiniile acestora fata de dispozitiile mai sus mentionate vor fi scanate si postate in cursul acestei seri.

CONSILIUL COLEGIULUI PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA, 30.03.2012
Mirela Zivari

#290 pentru "Laurentiu Popeasca-Ioneasca"

2012-03-30 22:20

baietzas, ai inceput sa iti pierzi controlul, deja delirezi...

In teama ta ca ramai fara serviciu (sper ca e justificata, sper ca viitoarea conducere sa ne scape de o lepra ca tine) mai improsti acum cat mai poti cu ceva noroi. Nu inteleg de ce esti asa ingrijorat, nu mai merge asa de bine cu vanzarea de amfetamine?

Cand te-am aplaudat azi dimineata baietas te-am aplaudat ironic, nu te-ai prins, tu, Laurentiu mama, de la stres ti s-a blocat si neuronul ala singuratic pe care il ai. Dispari, lepra dupa blocuri, acolo unde iti e locul...
CONSILIUL COLEGIULUI PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA, 30.03.2012

#291 CONSILIUL COLEGIULUI PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA, 30.03.2012

2012-03-30 22:23

DECIZIILE CONSILIULUI C.P.R. din data de 30.03.2012

Consiliul Colegiului Psihologilor din Romania, s-a intrunit azi in data de 30.03.2012, in baza Art. 29 alin.2/L213/2004.

In baza acestuia Consililul Colegiului se poate intruni si in mod exceptional la solicitarea majoritatii simple a membrilor sai, cerinta indeplinita.

Consiliul Colegiului a luat urmatoarele decizii:

1. Decizia Nr. 1: Se abroga dispozitia nr. 1/2012 a Presedintelui CPR. Prezenta decizie se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, partea I.

2. Decizia Nr. 2: Se declanseaza procedura de audit financiar si juridic. Se constituie o comisie formata din presedintii urmatoarelor comisii: Comisia de Psihologie Clinica si Psihoterapie, Comisia de Metodologie, Comisia de Psihologie Educationala, Consiliere Scolara si Vocationala, Comisia de Psihologie pentru Aparare, Ordine Publica si Siguranta Nationala, Comisia de Psihologia Muncii, Transporturilor si Serviciilor. Comisia este mandata sa contacteze organismele abilitate pentru audit juridic si financiar. Rezultatele auditului vor fi facute publice.

3. Decizia Nr. 3: Decidem convocarea in sesiune extraordinara a Conventiei Nationale a CPR. Data intrunirii se va stabili cel mai tarziu in data 27.04.2012, la sedinta Consiliului Colegiului al CPR.

4. Decizia Nr. 4: Se convoaca Consiliul Colegiului Psihologilor din Romania in data de 27.04.2012.

Presedintele Colegiului Psihologilor din Roamania a refuzat inregistrarea documentelor olografe, ca atare aceste documente cu semnaturile participantilor sunt prezentate in copie.

Detaliile privind participantii si opiniile acestora fata de dispozitiile mai sus mentionate vor fi scanate si postate in cursul acestei seri.

CONSILIUL COLEGIULUI PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA, 30.03.2012
Alege numele de user

#292 alina

2012-03-30 23:17

Felicitari Florin pt realitatea descrisa in mesajul tau...speram CA acesta dispozitie sa Rama a.
posibil tot Laurentiu

#293 Re: pentru "Laurentiu Popeasca-Ioneasca"

2012-03-30 23:49

#290: Mirela Zivari - pentru "Laurentiu Popeasca-Ioneasca"

as disparea dupa blocuri ,dar te gasesc pe tine, dar cel putin eu am un neuron recunosc dar tu ai unul la comun cu Miclea si cu romeo

milkö

#294 Re: CONSILIUL COLEGIULUI PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA, 30.03.2012

2012-03-31 02:37

#291: CONSILIUL COLEGIULUI PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA, 30.03.2012 - CONSILIUL COLEGIULUI PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA, 30.03.2012

dupa cum spuneam, se intalnesc toate lichelete din conducerea CPR:''Se constituie o comisie formata din presedintii urmatoarelor comisii: Comisia de Psihologie Clinica si Psihoterapie, Comisia de Metodologie, Comisia de Psihologie Educationala, Consiliere Scolara si Vocationala, Comisia de Psihologie pentru Aparare, Ordine Publica si Siguranta Nationala, Comisia de Psihologia Muncii, Transporturilor si Serviciilor'' deoarece vor sa ramana in functii pana mor, nu le ajunge 2 mandate probabil vor sa lase si scaunul mostenire tot in familie.

Scarbe si lichele: Romeo, Miclea, Duvac, Holdevici, Odett, Zivari, D. David.

Ce nu stiu ei este ca decizile lor nu au nici o valoare juridica :) , ce stiu in schimb este sa se tina cu dintii de functii ca nu cumva tepar cum sunt Romeo care da avize fara sa vada persoana la fata pt scoala de soferi ''teo'' sa-si piarda banuti.

Carpe pdl-iste

 


Musafir

#295 pentru Laurentiu zis si Amfetamina

2012-03-31 03:04

auzi, bai juristu' lu peshte, cu Duvac si cu Miclea am inteles ca ai ceva, probabil reprezinta o figura paterna asa cum tu n-ai avut-o, verticali, inteligenti (nu ca tac'tu carpa de sters pe jos, urat si cu IQ la limita) si de asta ti-e mai greu sa-i accepti pe Miclea si Duvac, pot sa te inteleg.

Dar cu Romeo ce ai? Doar pentru ca e next level fata de tine? Esti invidos pe toti oamenii de succes din jurul tau? Mai inteligenti? Mai aratosi?

musafir

#296 sunt putin rautaciosiRe: pentru "Laurentiu Popeasca-Ioneasca"

2012-03-31 08:44

#290: Mirela Zivari - pentru "Laurentiu Popeasca-Ioneasca"

 

ce limbaj de mahala. cand vb de tine credeam ca sunt putin rai, dar acum consider ca au fost doar diplomati. cel putin constientizezi ca locul lui este "dupa blocuri", al tau, fara prea multa investigatie, este dupa acele casute de la tara, acolo unde limbajul iti este inteles si comportamentul adecvat intre tatele care stau cu coatele pe gard si barfesc invidioase pe cei care muncesc .

radu

#297 curiozitate

2012-03-31 09:04

Sunt curios cand si cum o sa apara in Monitorul Oficial al Romaniei decizia de abrogare a Dispozitiei 1/2012.Caci doar atunci putem spune ca sedinta de ieri a avut finalitate.
popeasca-ioneasca

#298 Re: pentru "Laurentiu Popeasca-Ioneasca"

2012-03-31 09:39

#290: Mirela Zivari - pentru "Laurentiu Popeasca-Ioneasca"

Mirela, draga!

Nu sunt Laurentiu (zis si "Amfetamina")! Nu ma intereseaza conflictele voastre! Sunt un psiholog, cu cabinet, cu ceva contracte, nu mor de foame in cabinet (cum se mai plang unii pe aici) si, ca si voi, sunt satula si eu de rahatii din Colegiu care dau dispozitii, ordonante si hotarari care ma costa bani si timp. Insa, sunt de acord cu timbrarea avizelor pt ca eu consider ca e o sansa sa-i limiteze pe gainarii care lucreaza ilegal si de care ma lovesc la tot pasul.

Mi-am exprimat parerea sincer. Si, repet, sunt un psiholog care nu are tupeul sa-si dea numele aici de teama ca se va confrunta cu hienele alea pe la comisii (teama justificata dealtfel).

Te respect ca psiholog si nu vreau sa ne certam aici ca la usa cortului. Mi-am exprimat parerea. Atat.

Inca ceva: am facut si facultatea de drept (nu-ti imagina ca la "particulara", pt ca vomit numai cand aud de astea) si e posibil ca vocabularul meu "usor juridic" sa te faca sa crezi ca sunt Laurentiu. Crede-ma pe cuvant: te inseli.

LAURENTIU COMANU

#299 deci s-a facut audit juridic extern

2012-03-31 09:43

popeasca-ioneasca

#300 Re: curiozitate

2012-03-31 09:51

#297: radu - curiozitate

Intra pe copsi si citeste ultimul comunicat. S-a facut audit juridic in legatura cu dispozitia aceea, concluziile firmei de avocatura fiind publicate pe site. Intalnirea lui Duvac cu gasca lui s-a dovedit a fi fara temei legal. As denumi-o "adunatura in stil de sant" unde, probabil, s-a barfit si s-au scuipat seminte. Nu exista fundamentare legala pentru ce au facut ei acolo. Asa incat, le sugerez sa-si ia concluziile, sa le faca sul si... sa le gaseasca un loc.