Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!


Musafir

#251

2012-03-29 23:24

In ce clica murdara m-am bagat cand am ales psihologia!!! Incerc sa fiu neutra pentru ca am investit prea mult in meseria asta, dar nu pot. Nu sunteti demni pentru profesia asta.

Musafir

#252 corect, asa e

2012-03-29 23:27

ai dreptate, traiesc din resturi si din comisioane din vanzarea timbrelor, de aceea trebuie sa dam jos jigodiile astea din Copsi, sa ne facem curat in ograda. Anitei si cu "Amfetamina" al lui ar trebui sa raspunda nu numai in fata psihologilor ci si in fata legii
un psiholog care a cumparat timbre

#253 nu va mai luati de timbre

2012-03-29 23:33

nu va mai luati de timbre. Daca pica dispozitia asta noi psihologii cuminti si ascultatori care am cumparat deja multe timbre ce vom face cu ele?

Musafir

#254

2012-03-29 23:37

Si eu am cumparat timbre!

Musafir

#255

2012-03-29 23:39

Nu o sa pice nimic! Se agita ei un pic si totul o sa reintre in normal..

Musafir

#256 psihologii care au cumparat timbre

2012-03-29 23:42

As vrea sa ii linistesc pe psihologii care au cumparat deja timbre: dupa ce Anitei si camarila lui vor fi debarcati vom insista pe langa Colegiu sa dea o dispozitie ca psihologii care au cumparat deja timbre sa aiba dreptul sa le foloseasca pana se termina. Sau eventual sa le doneze orfelinatelor japoneze, ca sa poata astupa gaurelele din peretii lor de hartie.

Musafir

#257

2012-03-29 23:50

O sa le aplicam, o sa vezi! Va agitati degeaba!
Iuliana
jos timbrele

#258 voi poate o sa le aplicati, noi nu.

2012-03-30 00:09

Iuliana, "voi" poate o sa le aplicati, noi nu.
un anti-psiholog, again

#259 deci va rog eu mult sa nu va opriti

2012-03-30 00:26

e mai tare ca la otv, nora pt mama si alte panarame de emisiuni. sunt curios cat de jos puteti sa va coborati singuri.
daca as fi stiut pana acum ca va mancati intre voi mai rau ca politicienii pe un os, v-as fi urmarit mai de demult.
i'm having so much fun!!!!
psihologii lu' peste.... huooooooo

Musafir

#260 pentru "anti-psiholog"

2012-03-30 00:43

te inseli, nu sunt aici doar psihologi, mai sunt si vanzatori de droguri care au ca al doilea job consilierea erotica, pardon juridica a presedintelui colegiului
anti-filatelistul

#261 Maine, vineri, veniti cu totii la Colegiu sa il colindam pe Anitei

2012-03-30 01:11

dragi psihologi care nu doriti sa va transformati in colaboratori ai Postei Romane veniti maine dimineata la colegiu sa povestim despre timbre :)
andrei

#262 Re: Maine, vineri, veniti cu totii la Colegiu sa il colindam pe Anitei

2012-03-30 02:34

#261: anti-filatelistul - Maine, vineri, veniti cu totii la Colegiu sa il colindam pe Anitei

sunteti penibili, loviti in toti doar pentru ca va fuge scaunul dintre picioare , cel de la cap va fugit demult.

Va este teama ca nu o sa mai dati avize de tip pomelnic cu ghiotura.

Romeo si Briceag , unul smecher celalat impontent, cel putin asa sustine fosta nevasta prin colegiu.

Vai de mama vostra, vedeti ca de cand ia-ti mancat de fund pe jurist si pe anitei va-ti murdarit de cacat la gura


Musafir

#263

2012-03-30 08:57

Imi pare rau ca mi-am ales aceasta profesie. Ma ingrozesc atunci cind citesc unele dintre comentariile postate aici. Ne facem de ris si ne pierdem credibilitatea( o mai avem oare?).Cind am terminat facultatea, in 1997, ne plingeam de faptul ca societatea nu este inca pregatita sa ne primeasca, sa ne foloseasca. Acum lucrurile stau si mai prost- exista un cadru legislativ pus la punct dar noi in loc sa ne vedem de profesie ne certam, ne jignim in fata tuturor. Trist.....

Musafir

#264 Buna dimineata Laurentiu zis "Pastila"

2012-03-30 09:15

cum e cafelutza in dimineata asta in birouashul tau mititel de la Colegiu? E buna? Nu te mai preocupa preturile cursurilor dlui Duvac? Nu mai postezi zece mii de comentarii aberante?

Aah, mi-e dor de comentariile tale agramate, cele cu cratime si i-uri puse naiv...
anonim

#265 pentru ce/cine sunt timbrele?

2012-03-30 11:11

in concluzie: instructorii auto iau jumate din taxa ex.psihologic comerul lor cu cursanti nu va fi afectat cata vreme psihologii mor de foame. Clinicile nu sunt obligate sa foloseasca timbre pentru ca dosarul medical in care este notat rezultatul ex.psihologic nu iese din clinica.
Deci pentru cine sunt si pe cine vor ajuta timbrele?
posibil tot Laurentiu

#266 Re: Buna dimineata Laurentiu zis "Pastila"

2012-03-30 11:12

#264: - Buna dimineata Laurentiu zis "Pastila"

eu cred ca-ti este dor de spitalul 9 de unde ai scapat.

Te inteleg, esti frustrat, vrei al 3-lea mandat,sau esti Alin aurolac,oricum este n-ai nimic in cap,-----sau in pantaloni ...


Musafir

#267 Ramona

2012-03-30 11:24

Rusine si manipulare(foarte posibil sa vina de la Cluj)
Rusine si manipulare(foarte posibil sa vina de la Cluj). Nu asta vrem, nu vrem raul celorlalti ca sa va fie voua bine.
Vrem sa avem de munca, vrem ca legislatia sa ne protejeze, vrem ca CPR sa se implice cu adevarat pentru sustinerea si apararea intereselor psihologilor romani.

Cristian Holban

#268 Re: E bine asa cum esteacum domnule Duvac!?

2012-03-30 12:13

#25: Dan Verneanu - E bine asa cum esteacum domnule Duvac!?

Ce este necesar sa intelegi este ca cei care se opun timbrari sunt in functii de conducere si se afla la al 2-lea mandat, si conform normelor in viguare nu pot candida pentru un alt mandat consecutiv.

Astel fiind in functii de conducere cine crezi ca a acaparat piata serviciilor psihologice, formari, supervizari, permise auto, permise de port arma, avize psihologice si clinice???? Domniile lor sunt binenteles cei ce dau avize cu miile!!!!!!!!!

Normal ca nu doresc sa plece din functii, iar timbrele dupa cum recunostea un ''distins domn'' intr-un mesaj anterior sunt doar un pretext.

Ei spera ca ca dl. Anitei sa se retraga, ca sa poata invoca ''situatia exceptionala'' conform careia ghici cine devine presedinte interimar pana la noile alegeri....Acela este seful departamentului de deontologie al CPR....mai precis MICLEA, sub coducerea caruia nimeni nu a fost tras la raspundere pt erorile comise sau avizele acordate fara ca persoana careia ii este acordat avizul psihologic sa fie vazuta la fata macar .

 


Musafir

#269 Ramona

2012-03-30 12:24

Acest loc a devenit loc de manevra si manipulare pentru cei ce vor puterea, pentru a o folosi in interesul lor.
anonim

#270 re:Ramona

2012-03-30 12:48

Dar si un loc din care se pot lua informatii utile pentru cei care ar fi sincer interesati.

Da, am ajuns la mana instructorilor auto si a Clinicilor. Dar daca ai fi avut un cabinet in care luni la randul n-a intrat nimeni si o clinica iti face propunerea sa lucrezi..ce alegi?Alegi sa mori de foame?

Si-a exprimat cineva din Colegiu regretul pentru situatia in care suntem? Nu.

Cristian Holban

#271 Re: re:Ramona

2012-03-30 13:16

#270: anonim - re:Ramona

asa este, numai ca clica este formata din sefii de comisii si comitete de tot felul, care nu au interesul ca si alte persoane sa poata sa-si ofere servicile la un pret decent, ei au interesul ca tinerii care vin din spate sa le de-a banii pe supervizari, pe formari, conferinte, iar mai apoi ori sasi gaseasca de lucru in alt domeniu ori sa lucreze pe sume modice pentru altii.

Acestea sunt si motivele pentru care Anitei a trecut peste capul lor si a luat decitia referitoare la introducerea timbrelor, si deaceea acestia in frunte cu duvac, miclea sunt impotriva timbrari.

Daca era dupa consiliul director aceata prevedere(timbrarea)nu ar fi fost adoptata niciodata.


Musafir

#272

2012-03-30 13:49

registrele specifice si timbrele profesionale aflate in discutie nu reprezinta decat un pas firesc de normalitate intr-o zona de activitate atat de " efervescenta" datorita " agentilor reactivi" ... Problema de fond o reprezinta grupuletele de interes din CPR, manipularea de ultima speta s.a.

Musafir

#273 Schimbarea denumirii sediului colegiului

2012-03-30 15:01

Una din hotărârile importante luate astăzi la comisie a fost schimbarea denumirii din"casa psihologului"in"casa amfetaminei"
Romeo, psiholog cu obraz fin....ca de plumb-recte: turnatoarea Odett urmasa lui Holdevici

#274 Re: Schimbarea denumirii sediului colegiului

2012-03-30 15:23

#273: - Schimbarea denumirii sediului colegiului

sa inteleg ca au folosit numele tau de familie?? norocosule

psiholog de provincie

#275 Re:

2012-03-30 15:27

#272: -  

 sa zicem ca sunt de acord cu registrele. cu toate ca, vezi tu, eu am deja un registru de evidenta a testarilor, un jurnal de intrari-iesiri, un registru in format electronic. deci singurul care mi-ar lipsi ar fi cel pt evidenta contractelor de prestari servicii. si n-as vrea sa cheltuiesc putinii bani pe care-i fac pt a face altele. de ce n-as putea sa imi iau niste caiete A4 si sa le subliniez dupa modelul CPR si sa le stampilez, numerotez etc? apropo, de ce nu a dat asemenea dispozitii colegiul de la inceput ca sa nu faca fiecare dupa cum l-a taiat capul? sunt persoane care au registre separate pt munca, sig. circulatiei si aparare nationala.

sunt intr-o societate civila si de 3 saptamani n-am vazut picior de client. pt o colaborare cu o policlinica mi s-au oferit in jur de 10 lei/persoana. lucrez cu contract part-time la o scoala de soferi unde o testare e 70 lei si mi se ofera un comision din fiecare testare. nici policlinica, nici scoala de soferi nu sunt de acord sa se incheie contracte direct cu mine si eu sa le ofer comision. colegii mei cu cabinete trebuie sa le dea bani instructorilor ca sa aduca elevi pt testare. din pacate, aceasta e realitatea. indiferent de suma care mi s-a oferit, o testare la mine dureaza 1-2 ore. ma bucur sa constat ca lumea a inteles ca nu dau avize din burta si deja a trecut mult timp de cand nu s-au mai facut presiuni asupra mea ca sa "intru in rand cu lumea". de la an la an, numarul testarilor a scazut dramatic iar cu noua lege a sanatatii va scadea si mai mult. acum cativa ani am lucrat ca salariat intr-o policlinica si chiar si in cele mai solicitante luni, f. rar am depasit 200 de testari/ psiholog pe luna. cand a venit criza, postul meu s-a desfiintat pt ca nu mai erau atat de multe contracte cu testari psihologice incluse.

da, stiu ca sunt policlinici unde se dau avize la kg dar cati psihologi sunt in acest sistem? care e numele lor? de ce nu a scris CPR nimic despre sanctiuni indreptate asupra lor? de ce nu pot sa-i sanctioneze daca stiu cine sunt? vreau sa cunosc numele lor! cumva pt ca sunt chiar din CPR? sau pt ca legea a permis o portita care permite unui absolvent de psihologie sa lucreze doar pe baza diplomei, pt ca in COR exista "psiholog" si atat. de ce sa platesc eu in plus niste timbre din cauza a 10-15 psihologi cu pile care au monopolizat piata in orasele mari? va este ciuda ca nu aveti acces la cascavalul asta?

te-ai gandit vreodata ca in orasele mici sunt prea multi psihologi multi-atestati si prea putine contracte? poate ca o limita de 100 timbre sau chiar mai putin/ luna ar reusi sa le dea la toti de munca dar suna a cooperativa comunista si nu a capitalism.

ce ne vom face daca se va scoate de tot testarea pe transporturi si munca? pt ca spre asta ne indreptam. daca n-ar exista aceste afaceri-monopol din care castiga cativa probabil ca ar fi disparut de mult aceste atestate.

poate ar trebui sa ne uitam in ograda colegilor nostri din UE si sa ne inspiram de la ei. psihologia clinica e cea mai raspandita pt ca e cea mai utila societatii si mai e si decontata in multe tari.

nu pot fi de acord cu timbrele pt ca nu le vad aplicabilitatea decat ca o solutie de suprafata. si nu vrea sa mai dau nici un banut nici CPR-ului si cu atat mai putin Postei romane. nu le vad utilitatea. nu imi aduc nici o valoare. respectul profesional pe care l-am castigat se datoreaza eforturilor mele, interesului meu pt a-mi imbogati cunostintele, refuzului de a ceda presiunilor si tentatiilor (care mi-a adus deservicii pe plan financiar).

da, sunt de acord ca si inainte si acum primeaza interesele personale in CPR. foamea de bani e mare. constat in plina desfasurare mentalitatea comunista a celor mai in varsta si mentalitatea capitalista a celor mai tineri. nu stiu pe care sa o aleg. voi ce ziceti?