Referendum pentru alegerea primarilor in doua tururi
Excelenței sale, domnul Klaus Werner Iohannis, Președintele României
Ne adresăm excelenței voastre în calitate de mediator între stat și societate pentru soluționarea unor probleme care framântă societatea romăneasca și care nu își mai gasesc soluția pe altă cale decât cea a consultării populare. Ultimul an și jumătate ne-a arătat care sunt efectele a ceea ați numit „dictatura majorității” – legi date pe repede înainte, care afectează fundamental statul de drept și care ignoră necesitatea unui dialog real și așezat putere-opoziție-societate.
Noi credem, așa cum și alte numeroase voci din societatea civilă s-au exprimat, că una dintre cauzele acestei situații se găsește în sistemul electoral care permite obținerea unor mandate fără reprezentare largă în societate și limitează accesul la alegeri pentru unele opțiuni care ar putea da cetățenilor variante reale de reprezentare.
Având în vedere că:
- niciun partid care a participat la guvernare nu a avut în programul electoral restrângerea drepturilor de a alege și de a fi ales prin eliminarea celui de-al doilea tur în alegerea primarilor,
- deciziile CCR de respingere a excepțiilor de neconstituționalitate pe această temă fie ca inadmisibile fie “motivate” implacabil prin “voința exclusivă a legiuitorului”,
- lipsa de reprezentativitate a participanților la actul de guvernare și administrare locală și îndepărtarea cetățenilor de procesul electoral,
- implementarea celor mai drastice condiții pentru participarea cetățenilor în alegeri și care depășesc standardele Comisiei de la Veneția pentru alegerile prezidențiale și europarlamentare,
Vă solicităm să declanșați procedurile pentru organizarea unui Referendum pentru a consulta poporul cu privire la următoarele probleme de interes național:
1. Sunteți de acord ca alegerea primarilor să aibă loc în două tururi?
2. Sunteți de acord ca numărul maxim de semnături de susținere necesare să nu depășească 1% din numărul voturilor valabil exprimate la ultimele alegeri pentru fiecare funcție?
George Epurescu - Asociatia Romania fara ei Contactați autorul petiției
Anunț de la administratorul acestui websiteAm închis această petiție și am șters informațiile personale ale semnatarilor.Regulamentul general al Uniunii Europene privind protecția datelor (GDPR) solicită un motiv legitim pentru stocarea informațiilor personale, respectiv ca informațiile să fie stocate pentru cel mai scurt timp posibil. |
Conectați-vă pentru a vă administra petiția. |
Petiții promovate de alți utilizatori
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
Suspendarea Președintelui României, Nicușor Dan, pentru abuz de funcție și discreditarea statului
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
"SALVAȚI PISICILE COMUNITARE DIN BOTOȘANI-AU NEVOIE DE CĂSUȚELE LOR"!!!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Suspendarea Președintelui României, Nicușor Dan, pentru abuz de funcție și discreditarea statului
37224 Creat: 2025-10-01
Petitie pentru respingerea oricăror proceduri de autorizare de tip PUZ/PUD pentru construcții de tip P+3/P+3E/P+3+M în satul Preajba.
588 Creat: 2025-10-07
Desființarea secției de fotbal al Clubului Sportiv al Armatei , club departamental finanțat din taxele Românilor!!!
428 Creat: 2025-06-06
PETIȚIE PENTRU DEMITEREA PREȘEDINTELUI NICUȘOR DAN DIN FUNCȚIE
701 Creat: 2025-07-31
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
7496 Creat: 2025-06-14
NICUSOR DAN, DEMISIA din functia de presedinte, URGENT!
1561 Creat: 2025-06-04
Înființarea Parcului Natural "Stejarii Seculari Cristian"
174 Creat: 2025-09-16
Referendumul pentru demiterea Preşedintelui României Nicusor Dan
18553 Creat: 2025-06-04
Vrem cursuri opționale gratuite în UNATC
127 Creat: 2025-10-07
Programul școlar al Colegiului German Goethe
53 Creat: 2025-10-07
Scoaterea canalului de stiri Antena 3
23 Creat: 2025-10-08
Alegeri libere
26382 Creat: 2024-12-06
Stoparea obligativității participării la cursuri
1874 Creat: 2025-09-29
Petiție de stopare a întreruperilor foarte frecvente de electricitate și de modernizare de URGENȚĂ a liniilor de tensiune si transformatoarelor din comuna Puchenii Mari, Prahova.
238 Creat: 2024-05-30
Spunem NU ridicării imunității parlamentare! Solidari cu Diana Iovanovici Șoșoacă
1175 Creat: 2025-09-24
Diabetul nu are vârstă
1730 Creat: 2025-09-05
Iarna la terasă e mai frumoasă împreună...
232 Creat: 2025-10-05
Semnam pentru a ne alege prin vot democratic Avocatul Poporului si cei 9 Judecatori ai Curtii Constitutionale!
22622 Creat: 2025-05-26
Îmbunătățirea orarului si prelungirea liniei 56 CTP
158 Creat: 2025-09-30
Petitie către Curtea Constituțională a României Subiect: Menținerea în cursa prezidențială a domnului Călin Georgescu
30583 Creat: 2024-11-28