Menţinerea în funcţia de Ministru al Educaţiei pe domnul Pop

Quoted post

Un om drept

#126

2012-06-27 09:55

Omul acesta a fost stab la sindicat, secretar FSLI, actioneaza ca atare. L-as fi apreciat foarte mult daca nu ar fi oprit cotizatiile sindicale pe stat;trebuia sa se ocupe de problemele curente ale invatamantului. Nu este omul potrivit. Chiar daca sindicalistii si-au dat acordul sa li se retina pe stat, tot nu este corect, pentru ca angajatorul nu poate opri, prin oamenii lui, cotizatiile. Sindicatele sunt in conflict de interese cu angajatorul. Ce curaj mai are sindicatul sa negocieze cu angajatorul, cand acesta ii trimite banii in cont. Treziti-va!
Liderii de sindicat locali trebuia sa puna osul la munca si sa lamureasca oamenii sa ramana in sindicate, sa lucreze cu bancile, asa cum incepusera ...

Practic, prin aceasta actiune, a anulat notiunea de sindicat!

Sindicatele nu vor obtine nimic pentru profesori, afara de ce va oferi angajatorul,...

 

Raspunsuri


Musafir

#143 Re:

2012-06-29 21:48:12

#126: Un om drept -

Omule drept, in toate domeniile cotizatia se opreste pe statul de plata. Doar in invatamant era debandada aceea . Mie imi convine sa mi se retina pe stat de plata , decat sa imi vina liderul de sindicat cu tabelul sa adune cotizatia.