Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post


Musafir

#411 Treziti-va !

2012-06-25 20:41

Nu este corect deloc ca cei care au pus predicativa sa primeasca punctaj maxim. Daca chiar e asa de interpretat de ce nu s-a scris in cerinta( 2 variante de raspuns ) ???? Are o topica fixa, nu o schimbati voi cum vreti si sa o invartiti.Hai sa o schimbam altfel si sa mai adaugam de la noi.. cine stie poate ne da atributiva. Este adevarat ca este un subiect greu si de gandit. Dar daca varianta corecta este subiectiva, de ce sa fie punctati si cei cu predicativa ??? Am citit in comentarii:" sa se dea cateva puncte pentru efort ca am pus predicativa " . Da ce??? Voi veniti la examen sa faceti un efort ? Daca nu vreti efort, stati acasa sau luati 1 si intrati la mecanica. Oricum tara asta are nevoie si de muncitori. Iar eu cred ca profesoarele doctor la Universitatea de Litere au dreptate. Nu degeaba au ajuns acolo, ca si profesora ce zicea ca este predicativa de la un Colegiu. Asa este corect, a fost greu. Dar trebuia sa dea ceva usor unde cu cateva notiuni de subordonate de la clasa stiai sa faci. De ce un copil care stie foarte bine si a scris ca atare, sa fie la egalitate cu unul care a dat raspunsul gresit ? Numai la noi e asa ceva. Ahahaha, si pe langa ca unii care cer punctele mai scriu si gresit..

Raspunsuri


Musafir

#420 Re: Treziti-va !

2012-06-25 20:43:32

#411: - Treziti-va ! 

 De ce sa punctam??Tu n-ai vazut cati profesori au spus ca e predicativa?

 


Musafir

#425

2012-06-25 20:44:06

Da! ai mare dreptate...e subiectiva si punct.


Musafir

#468 Re: Treziti-va !

2012-06-25 20:52:10

#411: - Treziti-va !

GRAMATICA ACADEMIEI SUSTINE CA AMBELE VARIANTE SUNT CORECTE! CE MAI VREI?

gabby

#520 Re: Treziti-va !

2012-06-25 21:02:46

#411: - Treziti-va !

Nu te supara. Dar daca profesorii au pareri diferite cu privire la raspunsul la exercitiul ala. Eu ce vina am ca am gandit ca jumatatea pro predicativa? Daca profesori de limba romana de la Sava zic ca este predicativa, eu de ce sa fiu depunctata?