Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#401

2012-06-25 20:39

Într-adevar, propozitia era predicativă, iar acordarea a 6 puncte pentru o singură propozitie este mult exagerată. Este pacat de munca de ani de zile a unor copii cu rezultate foarte bune la invatatura. Baremul are unele deficiente, care ar trebui remediate. Spre exemplu se acorda 6 puncte pentru explicarea unui simplu semn de exclamare si doar 12 puncte pentru o compunere. E normal? Sa speram ca se vor remedia aceste deficiente, in timp!!!

Musafir

#402

2012-06-25 20:39

cucubaaauuu era pr

Musafir

#403 anti subiectiva

2012-06-25 20:39

mai terminati voi cu subiectiva ..ca va ofticati pentru ca ati dat la ala bala portocala(nimereala) fiti corecti ce naiba ...toti desteptii au pus predicativa pentru ca au gandit logic

Musafir

#404

2012-06-25 20:39

Sunt corecte ambele variante!Depunctarea raspunsului B este gresita.

Musafir

#405

2012-06-25 20:39

cum votez pentru aceasta petitie?

Musafir

#406 Re: AMBELE SUNT CORECTE

2012-06-25 20:40

#392: - AMBELE SUNT CORECTE 

 da hai sa luam un alt exemplu te rog:

El este Andrei.(cred ca voi toti sunteti de acord ca el este subiect si Andrei e np)

Dar daca spunem: Mihai este el.   atunci????


Musafir

#407 Re: anti subiectiva

2012-06-25 20:40

Lazarescu Tedi

#408

2012-06-25 20:40

Fratii mei, este subiect subinteles. de la prima vedere. este predicativa. mama a absolvit facultatea de litere, a spus ca e PR

Musafir

#409 Re: Re: AMBELE SUNT CORECTE

2012-06-25 20:41

Musafir

#410 Re: Re: Musafir

2012-06-25 20:41

#380: - Re: Musafir

In primul rand,aceasta petitie a fost creata pentru a ne spune punctul de vedere(si al profesorilor care ne sustin) si deci nu mi se pare deloc un lucru rau.De ce te oftici dak se pp ca ai dreptate...atunci nu te baga pentru ca se pp ca o sa iasa cum vrei u.Prin asta arati ca nu esti sigur pe tine si incerci sa iti dai si u cu parerea...tipic pt romanii ofticati;)(ca sa stii ma doare exact in ...de alea 6 puncte,am media destul de mare cat sa intru oriunde imi doresc!).U probabil nu ai media prea mare si ce ai zis:L-am prins pe Dumnezeu de picior.De ce sa nu il trag spre mn!


Musafir

#411 Treziti-va !

2012-06-25 20:41

Nu este corect deloc ca cei care au pus predicativa sa primeasca punctaj maxim. Daca chiar e asa de interpretat de ce nu s-a scris in cerinta( 2 variante de raspuns ) ???? Are o topica fixa, nu o schimbati voi cum vreti si sa o invartiti.Hai sa o schimbam altfel si sa mai adaugam de la noi.. cine stie poate ne da atributiva. Este adevarat ca este un subiect greu si de gandit. Dar daca varianta corecta este subiectiva, de ce sa fie punctati si cei cu predicativa ??? Am citit in comentarii:" sa se dea cateva puncte pentru efort ca am pus predicativa " . Da ce??? Voi veniti la examen sa faceti un efort ? Daca nu vreti efort, stati acasa sau luati 1 si intrati la mecanica. Oricum tara asta are nevoie si de muncitori. Iar eu cred ca profesoarele doctor la Universitatea de Litere au dreptate. Nu degeaba au ajuns acolo, ca si profesora ce zicea ca este predicativa de la un Colegiu. Asa este corect, a fost greu. Dar trebuia sa dea ceva usor unde cu cateva notiuni de subordonate de la clasa stiai sa faci. De ce un copil care stie foarte bine si a scris ca atare, sa fie la egalitate cu unul care a dat raspunsul gresit ? Numai la noi e asa ceva. Ahahaha, si pe langa ca unii care cer punctele mai scriu si gresit..

Musafir

#412

2012-06-25 20:41

pacat de unii copii care sau straduit sa invete si din vina altora care nau rezolvat bine baremul...shi sa fin seriosi au pierdut 6 puncte din prostia altora ...sa va fie rusine :PP

Musafir

#413 Re: Re: AMBELE SUNT CORECTE

2012-06-25 20:41

#406: - Re: AMBELE SUNT CORECTE

foarte bine. dar dificultatea era articulata cu articol hotarat

Adelina

#414

2012-06-25 20:41

Eu sincer (poate vi se va parea o prostie) dar as propune sa se ia in considerare toate 3 (sunt olimpici care au zis ca e atributiva fiindca vor fi discutii pe urma de ce s-au luat doar 2 in considerare si nu 3) a fost o fraza foarte interpretabila ....roman la clasa a8a,cand romanul se face in a 9a(intr-adevar apartine genului epic dar totusi) si e-book hmm.This is Romania:)-Oricum in timp ce noi ne certam aici, profesorii continua sa corecteze in sali sute de lucrari,iar partea proasta este ca nu cred ca se vor opri s-au vor reincepe corectarile.
!

#415 pula mea

2012-06-25 20:42

BA E VACANTA BAG PULA CA NUMA DESPRE SCOALA VORBITII!!!!

Musafir

#416

2012-06-25 20:42

nu este corect sa se dea asa ceva in conditiile in care si profesorii au stat sa discute felul propozitiei.... suntem inca a 8 a !!!!!!!!!!!!!1
Anonim

#417 Anonim

2012-06-25 20:42

Ok, sigur ca parintii a caror copii au pus subiectiva nu sunt de acord cu aceasta petitie pentru ca sunt convinsi ca propozitia este corecta, si pe buna dreptate, este 50% din adevar, prin contragere, dar doar prin contragere(aceasta fiind explicatia din toata tara) propozitia este subiectiva.Prin contragere pare sa aiba subiect in subiectiva, ceea ce nu o poate face subiectiva.Propozitia incepe cu "Ceea ce" care este o conjunctie compusa, asadar, ea trebuie intoarsa, cu toate ca "ma jeneaza" este face predicat singur. Cu topica intoarsa propozitia ar veni "Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza", verb copulativ la bara ceea ce o face clar o predicativa.Avand in vedere ca au existat certuri atat in randurile profesorilor cat si a ministerului, se pare ca ambele variante ar trebui punctate, de aceea exista si aceasta petitie ... plus ca a aparut si un articol : Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Al. Rosetti” al Academiei Române a confirmat: sintactic, gramatical, sunt bune ambele variante. Semantic, este predicativa. Hai să punem presiune pe minister să nu se facă de râs și să corecteze.
Nu conteaza, felicitari copiilor care au pus subiectiva, poate au stiut, dar ei sunt majoritatea, si e normal sa le convina varianta lor ... dar drept ar fii sa fie acceptate ambele variante.Nu e vorba ca nu se accepta o greseala, ca la urma urmei, daca totul e bine in rest, nu mai conteaza 0,6 ... dar e interpretabil .. si cine a gandit mai mult pentru o predicativa, se vede ca gandeste mai departe de o contragere.
eXteNNsA

#418 Pentru frati mei care au scris PREDICATIVA ! VA IUBESC ! SI :

2012-06-25 20:43


Musafir

#419

2012-06-25 20:43

Gramatica Academiei dă drept exemplu o structură asemănătoare, "Ceea ce mă bucură este că am terminat lucrarea la timp", despre care scrie că este "dificil de interpretat". Prima interpretare este că subordonata este subiectivă, "în virtutea poziţiei iniţiale şi a statutului de temă". Propoziţia poate fi însă considerată şi predicativă, având în vedere că informaţia din al doilea component al structurii "vehiculează informaţia de identificare".

Musafir

#420 Re: Treziti-va !

2012-06-25 20:43

#411: - Treziti-va ! 

 De ce sa punctam??Tu n-ai vazut cati profesori au spus ca e predicativa?

 

Adi

#421 Ce email visezi ba?!

2012-06-25 20:43

Baaa, esti bolnav la cap?!!!! Nu trebuie sa intri pe nici un mail! Doar completezi formularul ala amart si ai inregistrat votul, ai probleme cu bibilica?!!!!
anonim

#422 carte

2012-06-25 20:43

Ce tare ar fi sa descopere astia ca iera atributiva...sa vad ce mai ziceti:))))
;)

#423 Re: NU!

2012-06-25 20:43

#84: - NU!

nu e vorba numai de cei care am pus predicativa e vorba si de profesorii care gandesc ca noi!!!!!! voi chiar nu ganditi?!?!?!?nu va mai dati k pararea si lasati'ne sa ne sustinem cauza;););)


Musafir

#424 Re:

2012-06-25 20:44

#3: -

nu are cum sa fie nedreapta atunci cand si cealalta varianta este corecta! din Gramatica Academiei!


Musafir

#425

2012-06-25 20:44

Da! ai mare dreptate...e subiectiva si punct.