Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Quoted post


Musafir

#5003 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-30 19:31

#4997: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

LEGE nr.75 din 16 iulie 1994 art. 7

Cat  despre celelalt aspect, este suficient sa cautati cu google images ”ziua maghiarilor de pretutindeni” .

Am mentionat Satu Mare fiind in cunostinta de cauza. Nu, nu este prima oara cand aceasta obraznicie este  trecuta cu vederea de autoritati. Iar pe de alta parte o amenda administrativa nu va pune capat acestui gen de atitudine, pe care din respect pentru dvs nu o voi  califica.

Raspunsuri


Musafir

#5004 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-30 20:21:56

#5003: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Stimabile, am cautat legea respectiva si intr-adevar aveti dreptate.

Desi eu personal nu cred ca acest lucru ar fi "obraznicie" si nici nu sunt de acord cu unele articole ale legii (de exemplu: de ce nu-mi permite ca persoanele fizice sa aboreaza steagul maghiar/german/turc, etc. la ei acasa?), totusi asta e problema mea personala.

Legea e lege si trebuie respectata de toata lumea.

Eu nu sunt de acurd cu incalcarea legilor in vigoare, nici daca UDMR-istii fac asta la o festivitate si nici daca rectorul de la UMF (permanent).

Incalcarea legilor trebuie oprita iar cei care au comis acest lucru, trebuie sanctionati. Eu nu stiu ce fel de amende sunt la astfel de lucruri, dar trebuie platite de fiecare om care a incalcat legile.

Daca UDMR-istii au platit aceasta amenda atunci nu este nimic de comentat in plus. Insa sper ca si Copotoiu o sa plateasca.

Eu nu vreau capul nimanui si nu sunt de acord cu pedepsele excesive. Dar legea e lege si stabileste de obicei si masura in care faptuitorul trebuie sanctionat.

Daca cineva totusi comite intentionat un astfel de lucru, e treaba lui, numai sa plateasca.

Eu de exemplu nici nu stiam ca incalc legile deoarece am un steag maghiar la mine acasa (oricum, necunoasterea legilor nu ma exclude sub vogoarea lor), dar nu-o sa arunc la gunoi / n-o sa ascund nici de acum incolo. O sa pastrez cu riscul ca voi fi sanctionat daca autoritatile o gasesc la mine. Nu stiu cati bani trebuie sa platesc intr-un astfel de caz, dar sper ca o sa pot sa le platesc.