Mi-e dor de CSU - Petiția sibienilor cărora le pasă de sport

Quoted post

Dy

#28 Re:

2012-03-10 15:41

#8: Musafir -

Imi pare rau ca crezi ca juniorii sunt asa de slabi.

Probabil ca nu o sa ajunga mari basketbalisti, dar  nu e normal ca parintii sa suporte toate cheltuielile cu deplasarile si jocurile.

Frumos ar fi ca copii nostri sa creasca in jurul basketului, si daca nu se poate ca vrei tu performanta eu zic sa le dam in cap si sa le spunem ca nu vor avea sansa sa ajunga basketbalisti.

Poate ii vei ajuta tu sa- i nveti sa se lege la sireturi, deoarece probabil asta e jobul tau, adica  legi sireturile tuturor.

 

Scuza-mi rautatea dar eu zic sa nu ne legam de copii Sibiului, problema este alta.

 

 

 

Raspunsuri


Musafir

#31 Re: Re:

2012-03-10 16:50:33

#28: Dy - Re:

Nu ma leg de juniorii Sibiului, ma leg de baschetbalistii romani in general (printre ei si juniorii- nu e vina lor ca selectia e facuta prost, ca antrenorii nu reusesc sa-i faca sa invete baschet). Vorbim pe concret: Romania e in ultimele 4 echipe din Europa in 2011 la masculin. Nu stiu daca mai stam asa prost la vreun sport.

De aici nu poate nimeni sa ma convinga ca romanii sunt baschetbalisti atata timp cat ei sunt in aceeasi oala cu maretele patrii baschetbalistice: Luxemburg, Albania, Belarus, Cipru si Slovacia.

Nu te supara ca spun asta, dar cifrele sunt cam de partea mea :)

Poate pe copiii aia ai vostri ii trimiteti la handbal, tenis, atletism, rugby, gimnastica, inot, ping pong, judo, box, sporturi unde mai scoatem capul in lume. Daca tineti neaparat baschet, va sugerez sa le montati un panou in spatele blocului, dar nu-i mai trimiteti pe la cluburi sa-i amagiti ca vor deveni baschetbalisti fiindca pur si simplu nu toti au calitati fizice pentru asta, antrenorii sunt cum sunt, conditiile de pregatie sunt cum sunt. Si apoi ganditi-va ca face 10 ani baschet si cand sa ajunga la seniori, vine un american care a jucat in Cupa Scolilor Generale clasa a VII-a faza pe comuna si-l face praf si-i ia salariul...

Din ce am inteles eu, cam asta ar vrea si federatia, sa naturalizeze americani, deci, ce rost are sa ne mai chinuim sa formam romani? daca nu se va face o liga de baschet paralele doar cu romani (si la care as merge cu placere sa ma uit) si care sa faca o concurenta directa ligii asteia americano-sarbe (nu sa apartina tot de FRB si sa fie divizia a doua), eu am impresia ca baschetbalistul roman va deveni in scurt timp o legenda.  ganditi-va ca daca se vor naturaliza 15 americani (sa ai si rezerve cat de cat), fiecare echipa aproape va avea (in medie) un roman "de culoare". ceea ce inseamna ca vor mai trebui sa aduca unul, care sa-l schimbe pe ala 3 minute pe meci. Deci, unde e viitorul baschetbalistului nascut, crescut si format in Romania????