Spune NU eliminarii ANTENA 3

Quoted post


Musafir

#109

2012-03-08 21:33

Sunt telespectatoare si am nevoie sa cunosc adevarul in legatura cu cele ce se petrec in Romania; asa ca, am nevoie de Antena 3!!!

Raspunsuri


Musafir

#111 Re: De ce trebuie desfiinţat CNA

2012-03-08 21:41:02

#109: -

 

 

 

 

De ce trebuie desfiinţat CNA

 

Există şi sunt necesare felurite poliţii menite să mă apere. Un fabricant inconştient pune în vânzare un produs care poate să mă îmbolnăvească sau  chiar să mă ucidă şi s-a înfiinţat Poliţia sanitară, pe străzi circulă şi borfaşi care mă pot schilodi sau mă pot ucide şi s-a înfiinţat Poliţia de pază şi ordine, există şoferi care nu respectă regulile de circulaţie şi care mă pot schilodi sau chiar pot să mă ucidă. Şi tot aşa! În aceste cazuri, eu nu mă pot apăra şi mă apără ei. Mă întreb de ce s-a înfiinţat o poliţie a televiziunilor? De cine să mă apere CNA-ul şi de ce? Nu mă simt DELOC VULNERABIL. Pentru a mă apăra de cei care îmi dau alimente stricate am nevoie de laborator şi de specialişti pe care nu îmi permit să le am şi le creează statul, de borfaşi nu mă pot apăra pentru că un om cinstit nu se poate lupta cu neoamenii. De emisiunile televizate care îmi produc neajunsuri spirituale mă pot apăra cu telecomanda pe care o cumpăr odată cu televizorul. Până la urmă, CNA-ul este o jignire care mi se adresează de către guvernul care mă crede tembel şi nu ştiu ce e bine sau ce nu e bine să văd. Mulţumesc, n-am nevoie! N-am nevoie pentru mai multe motive pe care le voi expune aici, începând cu cel mai important.  Unul dintre  motive este salubritatea democratică prin păstrarea imaculată a libertăţii de expresie. Fără libertate de expresie într-o ţară se naşte dictatura sau autoritarismul păgubos. Eu nu ascult  manele din proprie voinţă. Am telecomandă veche şi nu pot să sar peste posturile care transmit acest gen de muzică. Dar, sunt români care ascultă şi nu pot să pledez pentru interzicerea acestor posturi. Cine este CNA-ul acesta să hotărască el dacă am voie să ascult sau nu manele?  Sunt difuzate pe televiziunile româneşti tot felul de emisiuni la care eu nu mă uit, motivul fiind acela că nu sunt compatibil cu ele. Alţii sunt compatibili şi le urmăresc. Cine este CNA-ul  ca să hotărască el care emisiuni sunt amendate şi care nu? Pe ce criterii? Activităţile economice de producere a emisiunilor de televiziune sunt profitabile dacă au telespectatori sau dau faliment dacă nu au. Cine ar fi naivul să dea bani pentru publicitate posturilor fără telespectatori? Cine ar vrea să dea faliment din propria-i dorinţă? Cine ar face un post numai cu muzică clasică ştiind că aici posibilii telespectatori ar fi rari şi ar falimenta în scurt timp?  Poporul român este poporul român, vrea manele i se dau  manele, vrea romanţe, i se dau manele, dar şi postul public dă muzică clasică pentru că ia bani şi de la bugetul de stat iar finii ascultători ai acestui gen muzical sunt şi ei români. M-am născut într-un cartier în care singurele activităţi spirituale se desfăşurau  la şcoală sau la biserică. În timpul liceului, un profesor ne-a dus cu clasa la un concert simfonic. Nu ştiu câţi colegi ascultă de-atunci muzică simfonică, dar ştiu că profesorul m-a îndreptat pe un drum minunat. Să nu se înţeleagă din asta că nu ascult cu plăcere romanţe, muzică populară de calitate sau muzică lăutărească. Pe pământ s-au inventat nunţile şi botezurile, chefurile sau agapele iar eu nu puteam să fiu altceva decât român. În armată, la Craiova, când ieşeam, rar, în oraş, mă duceam la teatru sau la muzeul de artă, ba şi în cimitir unde erau statui. Camarazii mei, care intrau în prima cârciumă, se uitau curioşi la un nebun care se duce la muzeu. Să nu se creadă că eu eram abstinent, dar nu puteam să aleg cârciuma în locul teatrului. Aveam să mă întorc în cartier iar acolo funcţiona o cârciumă.