Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Quoted post


Musafir

#1

2011-12-28 08:53

Sa bagam BGS,Prudent si alte firme de paza si protectie la fel ca politistii falsi de la defilarea de Ziua Nationala,sa faca treaba unor oameni cu ani de experienta in spate doar de dragul de a mai cotiza ceva bani la hotii de la guvernare.In cazul in care nu aveti bani ptr un serviciu privat poate gasiti strictul necesar pentru un loc de veci.

Raspunsuri

Freeman

#595 Re: petitia mincinosului

2012-01-04 16:13:51

#1: - Initiatorul petitiei este un PSD-ist, fost sef la DSP Mures.

In lege NU scrie nimic despre desfiintarea SMURD, dimpotriva se prevede pastrarea neatins a serviciului SMURD.

Initiatorul petitiei e un mincinos si un manipulator.

 

Musafir 2

#902 Re:

2012-01-05 08:13:17

#1: -

Nu stiu care-i faza cu BGS... dar m-a surprins ca la unele televiziuni nu s-a spus nimic de oamenii care faceau curatenie cu ocazia let's do it Romania... ii artau doar pe cei de la BGS ca faceau curatenie..


Musafir

#1050 Oameni buni, NU desfiinteaza nimeni SMURD

2012-01-05 15:16:52

Informati-va! In fiecare zi este cate o noua petitie pentru te-miri-ce motiv mai mult sau mai putin adevarat pe care mii de utilizatori o sustin cu ochii inchisi. In cazul asta, e o mare gogoasa! Search pe Google sau cititi postarea asta si va veti convinge: http://marianhanganu.blogspot.com/2012/01/despre-modul-in-care-ne-lasam.html


Musafir

#1297 Salut...

2012-01-06 01:05:21

#1: -

sunt un lucrator pe ambulanta SMURD. Din afara lucrurile sunt extraordinare dar din interior nu este chiar asa. Suntem o mana de oameni care nu avem pregatire decat in prim ajutor si suntem trimisi la aproape toata paleta de cazuri si credeti-ma ca intr-o proportie foarte mare sunt afectiuni exclusiv medicale la care ar trebui sa se duca ambulanta cu echipaj medical. Dar sistemul este foarte gaunos si in Bucuresti ca aici imi desfasor activitatea, SAMB sta si mananca seminte pe la spitale, si noi caram cam tot ce se poate cara (dureri in gat, putina greata de la shaorma de la pranz,oameni care canta si nu se pot opri, ca nu au somn s.a.m.d.) cazuri de URGENTA care ar putea fi rezolvate de oameni care au putere de decizie, in speta medicii. Cei de la SAMB se lauda cu cca 12-14 cazuri la 12 ore dar noi ii tot vedem pe la spital cam de fiecare data cand venim cu cazuri( 2-3- legate). Socoteala nu prea se potriveste, pt ca noi la 15 cazuri in 24 de ore abia daca dormim 2 ore. Se raporteaza in medie cam 1 ora si 30 de min /caz si faceti si voi socoteala. Cand mai mancam, cand mai ne spalam s.a.m.d. Dar am vb cu un sofer de SAMB, si astia isi iau pacienti de la medicii de familie si fac cazuri doar pe hartie. Ca sa iasa la KM dau doua ture prin oras si au rezolvat problema. Pizda masii banii merg oricum. Toate tarile dezvoltate au sistemul de sanatate privatizat si supravegheat de stat. Se va efitienciza tot sistemul cu case de asigurari private, pt ca statul este cel mai prost gestionar. Credeti-ma gumele la ambulante s-au pus abia in urma cu cteva zile,  cand legea a fost data de mai bine de 2 luni. La pregatire se pune foarte tare ampreta pe siguranta salvatorului. Pai cand nu ai cauciucuri de iarna, si mergi cu epavele alea de masini, nici nu-ti mai vine sa te duci la serviciu. Eu chiar imi doresc sa se treaca la sistemul privat, SMURD-UL nu se va desfinta dar se va duce numai la cazurile care este intradevar pregatit, in speta TRAUMELE si starile de inconstienta rezultate din TRAUMA. Nu ca acum cand inconstientul da telefon la 112 si cere o ambulanta pe motiv ca este putin beat si crede ca va lesina. Ce va spun eu acum se intampla in mai mult de 90 % din CAZURILELE DE URGENTA SMURD BUCURESTI. Asta este o mica parte din ceea ce reprezinta SMURD.

Andrei

#1879 Re:

2012-01-09 22:51:06

#1: -

Ambulantele private nu au medici de urgenta... Cei care vin la cazuri sunt medici de familie si nu au dotarea si cunostintele necesare sa salveze daca de ex. pacientul face un stop cardio... Unii nici macar nu te duc la spital... Te indruma spre medicul tau de familie... Parerea mea e ca actualii medici de pe ambulantele private sunt niste "macelari", cu scuzele de rigoare pentru cei care profeseaza ca macelari... Macar la ei asta e profesia si o fac bine... Cand chemi ambulanta o chemi pt ca ti-e f rau si ai nevoie de ajutor sa te faci bine, nu sa treci pe lumea cealalta...


Musafir

#1955 smurd

2012-01-10 10:03:49

#1: -

Mie dnul Arafat si SMURD mi-a salvat viata in conditiile in care in spital la Tg Jiu am fost lasata sa mor.Ce facem cu privatii nu e de ajuns cat platim la doctori nu avem in spital de nici unele unde sunt banii tarii asteia

Un cetatean roman

#2340 Re: Musafir

2012-01-10 23:15:36

#1: -

De ce vorbesti fara sa te afli in cunostinta de cauza? Noua lege a sanatatii tocmai asta vizeaza, ca hotii de la guvernare sa nu mai puna botul pe cele 4 miliarde de euro anuali care se duc la CNAS. Ei nu pot justifica pe ce se duc toti acesti bani si cum bine ai vazut, multe spitale ajung sa aiba 1 leu in conturile bancare! Prin trecerea la casele private de asigurari de sanatate, acestea vor fi obligate sa achite toate costurile necesare investigatiilor si tratamentelor pe care un asigurat le face. Ce nu e bine in treaba asta? Noi, poporul, avem de castigat. Nu o sa mai fim nevoiti sa auzim replici de genul: nu va putem da medicamentele compensate pentru ca nu mai sunt fonduri.

Georgiana

#5096 Re:

2012-01-12 23:05:25

#1: -

ATOTSTIUTORUL...carmaciul a ajuns sa dea indicatii peste tot !

Dar ma intreb ce competenta are Traian Basescu pentru a da verdicte si a avea certitudini fara fisura intr-un domeniu atat de complex ??? !!!!!

Este ca si cum Raed Arafat ar incerca sa-l convinga cum se conduce o nava.

De ce nu a intrat in polemica cu Raed Arafat, in apararea proiectului, ministrul Sanatatii sau Cristian Vladescu, seful comisiei care a intocmit proiectul, si a intervenit, neintrebat si vehement, un comandant de nava?


Musafir

#5212 Re:

2012-01-13 01:00:42

#1: -

NU SE DESFIINTEAZA. SE PRIVATIZEAZA. CONCURENTA E BUNA PENTRU NOI ... AI DE UNDE ALEGE SERVICII MAI BUNE.