Respectarea DREPTULUI LA EDUCATIE al copiilor cu alergii

Quoted post


Musafir

#87

2016-09-18 12:58

Buna, eu sunt celiacă.. Trăiesc in Italia unde statul
Imi acorda posibilitatea sa fac cumpăraturi exclusiv din farmacii pentru a-mi cumpara diverse produse alimentare pe baza de rețeta in valoare se 99.00€
Am Un certificat medical unde rezulta ca sunt celiacă in baza anumitor analize ce le-am facut plus gastroscopie cu biopsie .
Am semnat aceasta petiție pentru ca am si eu un băiețel momentan nu are simptome de celiac speram sa nu aiba ... !! Aici statul ajuta copii celiaci ( si ei pot face cumpăraturi din farmacii pe baza unei Rețete decontate de stat si casa de asigurări) iar grădinițele fac meniu special pentru ei
Apropo sunt scoli unde studiază foarte mulți copii de diferite naționalități care nu doar au alergii alimentare ... Trebuie sa respecte religia lor : unii nu pot mânca vaca, porc .. Etc - iar doamnele ce lucrează in bucatarie nu se mai plâng ca fac n'de farfurii cu mâncăruri diverse sunt obligați prin lege sa asigura hrana copiilor
Sper sa aud vesti bune ..

Raspunsuri


Musafir

#90 Re:

2016-09-19 03:16:56

#87: -  

 Din pacate la noi nici macar nu iau in serios alergiile.Si nici nu stiu nimic despre ele. In Ro mi a luat 1 an de zile sa descopar ca al meu copil are Intoleranta la histamina.Am facut analize de peste 5000€ si nu am avut decontat nimic.