Respectarea DREPTULUI LA EDUCATIE al copiilor cu alergii

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectarea DREPTULUI LA EDUCATIE al copiilor cu alergii


Musafir

#76

2016-09-17 20:36

Ptr ca doresc respectarea drepturilor obligatorii de asigurare si sprijinire acestor categorii de copii si de familii in nevoie

Musafir

#77

2016-09-17 21:04

Nu sunt de acord cu discriminarea indiferent de natura ei!

Musafir

#78

2016-09-18 01:01

Ptentru cum sa comportat cadrele didactice de la gradinita puteati sa depuneti plângere la inspectorat pentru discriminare

Musafir

#79

2016-09-18 04:08

Pt ca statul roman ingradeste foarte multe drepturi ale copiilor!

Musafir

#80

2016-09-18 05:23

Va doresc sa fiti sanatosi si regret enorm ca trebuie sa recurgeti la asemenea metode pentru a va rezolva problemele.Succes!

Musafir

#81

2016-09-18 06:19

Pentru ca eu sunt alergica si stiu cat de dificil e !! Pentru ca am doua fetite cu alergii usoare si e greu!!! Pentru ca toti meritam aceeasi sansa si aceleasi drepturi!!!!

Musafir

#82

2016-09-18 06:23

Impreuna trebuie sa schimbam ceva...in tara asta...sunt mamica de dulcinel....si ma confrunt zilnic cu probleme.

Musafir

#83

2016-09-18 06:40

Am un băiat de 12ani care după cea de-a 17 operație avand alergii deja la anumite produse spitalicești am descoperit , după multe investigații (ca în România) că are intoleranta la gluten, lactoza, soia ,ou și alune. Când am aflat , bineînțeles că nimeni nu mi-a spus nimic, , nu are voie să mănânce, scoase total din alimentație" .... Am ajuns acasă și eram pur și simplu blocată. A doua zi am ieșit în oraș și am luat magazinele la cutreierat cinci ore.... cinci ore după care am intrat pe ușa fără nimic ,in stare de șoc, privind puiul spunând că nu am ce să-i dau să mănânce. Bineînțeles că după o oră,citind pe internet am plătit mașină,am plecat la județ,la Iași, și am rezolvat. Asta fac și acum,merg 50 kilometri că să-mi hrănesc copilul. La cea de-a 18 operație până și în spital m-am întâlnit cu probleme în ceea ce privește alimentația trebuind să cumpăr eu de mâncare( București). Sper să fim suficient de uniți și să schimbăm ceva. Sincer viitorul vb mă sperie tare.....

Musafir

#84

2016-09-18 08:59

Am un copil alergic la proteina laptelui de vaca si imi doresc o sansa la normalitate pentru el.

Musafir

#85

2016-09-18 11:44

Buna ziua! Am si eu un baietel de 2 ani pe care nu l-am dat la gradinita , inca , din acelasi motiv. La 3 ani, va merge la gradinita cu program normal ( 4 ore), aceeasi gradinita frecventata de fetita diagnosticata cu DZ1.

Musafir

#86

2016-09-18 12:15

De ce am semnat petitia!? Din acelasi motiv pt care am plecat din Romania....mentalitatea oamenilor si rautatea intalnita la tot pasul sunt fara margini. Sper din tot sufletul ca guvernul Romaniei sa se trezeasca la realitate si sa dea dovada ca cine ne conduce are nu numai putin creer dar si suflet.

Musafir

#87

2016-09-18 12:58

Buna, eu sunt celiacă.. Trăiesc in Italia unde statul
Imi acorda posibilitatea sa fac cumpăraturi exclusiv din farmacii pentru a-mi cumpara diverse produse alimentare pe baza de rețeta in valoare se 99.00€
Am Un certificat medical unde rezulta ca sunt celiacă in baza anumitor analize ce le-am facut plus gastroscopie cu biopsie .
Am semnat aceasta petiție pentru ca am si eu un băiețel momentan nu are simptome de celiac speram sa nu aiba ... !! Aici statul ajuta copii celiaci ( si ei pot face cumpăraturi din farmacii pe baza unei Rețete decontate de stat si casa de asigurări) iar grădinițele fac meniu special pentru ei
Apropo sunt scoli unde studiază foarte mulți copii de diferite naționalități care nu doar au alergii alimentare ... Trebuie sa respecte religia lor : unii nu pot mânca vaca, porc .. Etc - iar doamnele ce lucrează in bucatarie nu se mai plâng ca fac n'de farfurii cu mâncăruri diverse sunt obligați prin lege sa asigura hrana copiilor
Sper sa aud vesti bune ..

Musafir

#88

2016-09-18 14:48

Deoarece si eu am un copil cu asfel de probleme si eu am fost un copil alergic si stiu ce inseamna sa traiesti cu o astfel de problema dar cel mai important consider ca fiecare copil are dreptul la educatie si cazul de fata este...,,strigator la cer". Din fericire noi nu am trecut prin asta, am frecventat o gradinita super de stat din sectorul 4.

Musafir

#89

2016-09-18 18:35

Continuati. Nu renuntati. Fa fi f.f. greu.

Musafir

#90 Re:

2016-09-19 03:16

#87: -  

 Din pacate la noi nici macar nu iau in serios alergiile.Si nici nu stiu nimic despre ele. In Ro mi a luat 1 an de zile sa descopar ca al meu copil are Intoleranta la histamina.Am facut analize de peste 5000€ si nu am avut decontat nimic. 


Musafir

#91

2016-09-19 09:38

Pentru ca analizele pentru depistarea alergenilor costa ENORM si nu si le pot permite foarte multi, semnez.

Musafir

#92 Re:

2016-09-19 12:04

#1: -  

 O cutie de lapte pentru un alergic cu soc anafilactic este 200 ron, in alte tari se distribuie cu reducere sau fara plata, analizele doar pt cateva alimente costa 240 ron, dar cea mai mare problema este integrarea acestora in colectivitate care e practic imposibila, iar legea care permite mamelor sa stea acasa cu copilul pana la 3 ani nu e dedicata si acestor copii care pot face soc anafilactic la urme de alergen.


Musafir

#93

2016-09-19 13:42

E trist ce se intampla cu acesti copii. Normal ca au si ei dreptul la educatie la fel ca si ceilanti copii fara nicio alergie la alimentatie. Asta este discriminare si nici un suflet de copil nu ar trebui pedepsit pentru o problema medicala.

Musafir

#94

2016-09-19 15:44

De aceste probleme se lovesc si parintii copiilor diabetici.

Musafir

#95

2016-09-19 16:37

...Am semnat aceasta petitie deoarece copilul meu este alergic la cazeina din lapte...si pentru el faimosul pahar de lapte acordat de stat nu ii este folositor si nu s-a gandit nimeni la el ca i-ar trebui inlocuit cu un lapte de soia sau alt aliment sa nu se mai simta discriminat.

Musafir

#96

2016-09-19 18:51

Cred ca este nedrept ceea ce se intampla in situatia dumneavoastra.

Anonymous

#97

2016-09-19 19:45

Buna,

Sunt alergic la gluten , inteleg cat de importanta este respectarea unei alimentatii foarte stricte si inteleg ce inseamna pentru un copil asta. Pe langa munca zilnica pe care o fac am in plus un handicap care imi aduce o munca suplimentara in plus fata de altii DOAR ca sa supravietuiesc.
Pentru un copil asta este o tragedie, o condamnare la moarte sau mai bine spus o suferinta pana la moarte daca drepturile lor nu sunt repsectate !
Semnez cu toata inima petitia, trebuie sa se faca ceva in legatura cu asta, daca nu la noi nu se respecta regulile  macar la copii nostri , la generatia urmatoare.

Un copil care nu are contact cu alegenul este un copil perfect normal !!!
Nu au nici o vina ca s-au nascut asa, sunt copii normali care au nevoie de tratament preferential, nu e nimic iesit din comun cu asta !

Cu stima,
Ciprian.


Musafir

#98

2016-09-19 21:35

si eu am copilul alergic. a facut edem Quinke. E alergic la peste. Si eu sunt alergica la penicilina, si bunica mea si socrul meu erau alegici la penicilina.

Musafir

#99

2016-09-20 02:50

Am o fetita cu alergie la lapte, ou si cartof

Musafir

#100

2016-09-20 07:03

Aunt in aceiasi situatie:am in baietel de 1,8ani diagnostic at moment an cu astm alergic.