Morometii la subiectul 3 la bac

Quoted post

eu

#1559 Anonim

2016-07-06 09:40

Romanul Moromeții s-a publicat în 1955, primul volum, și 1967, al doilea volum. Cine a citit acest roman știe foarte bine că acțiunea este una interbelică. Subiectul 3 de la real a cerut un roman interbelic, nu un roman publicat în perioada interbelică. E vina ministerului, nu a unui copil de 17-18 ani care a citit peste 20-30 eseuri doar la română, poate și mai mult, iar în fața examenului, cuprizându-l emoțiile și confuziile, a greșit. Sistemul ăsta e bolnav ! Îmi e rușine de țara asta și de voi, cei din minister. Am avut un caz în care să se anuleze foaia pentru că a înclinat litera A. De când sute de cărți îți decid soarta? Cine o să mă întrebe pe mine vreodată pe stradă ce s-a întâmplat în cartea X?! O să muncească Ion Creangă, Liviu Rebreanu pentru mine? Dacă da, eu vă citesc zilnic și 5000 de cărți. Vrem dreptate !

Raspunsuri

Anonimul

#1568 Re: Anonim

2016-07-06 11:19:36

#1559: eu - Anonim 

 Hai mai lasa-ma ca ati avut toti de ales dintre 5 romane. 5, din care 4 erau din perioada interbelica. De ani si ani de zile de cand se da bacul nu am mai vazut atat prostie printre cetatenii acestei tari. Cand zice un roman din perioada interbelica se refera la un roman conceput, creat, publicat, imaginat sau ce naiba mai vreti voi in aceea perioada de timp (adica intre Primul Razboi Mondial si cel de-al Doilea). Daca invata-i si tu si altii stiati acum ce e ala un roman interbelic. Faceti exact ca aia de clasa a 8-a cu diagrama lor. Lasa ca il dai si la toamna si atunci (poate) stii ce e ala un roman interbelic.