Ion roman psihologic!

Quoted post

sincer

#1 neh

2016-07-04 15:57

Fara suparare dar din cate stiu eu romanul Ion nu este unul psihologic, dar de curioztate unde ai gasit asa ceva (sugestie - ai fi putut cauta intr-o carte unde cel mai probabil ai fi gasit un raspuns bun)?

Raspunsuri


Musafir

#2 Buna

2016-07-04 16:13:36

 

In primul rand, ar trebui sa se ia ca un roman psihologic, avand in vedere ca exista atat un conflict exterior ( intre Ion si Vasile Baciu), cat si unul interior ( "glasul iubirii"). Plus ca stiu persoane  foarte bune la romana care au scris "Ion" si consider ca aceasta petitie ar putea fi de ajutor. Nu merita ca unele "valori" sa se risipeasca doar din cauza asta + ca mai multi profesori sunt de parare ca romanul s-ar putea lua ca unul psihologic. 


Anonymous

#120 Re: neh

2016-07-05 14:33:08

#1: sincer - neh 

''Ne aflăm în fața unui scriitor obiectiv, care uimește prin puterea de a prezenta viața în complexitatea ei socială și psihologică, prin personaje surprinse în 'umila și precara lor realitate' '', spunea criticul literar Tudor Vianu.

Eu zic că e un răspuns destul de bun nu? A spus asta un critic al literaturii, nu a spus-o un biet elev de clasa a-XII-a. Plus că au mai fost diverse probleme în anii trecuți când s-a cerut Argumentarea la proba orală a faptului că romanul Ion aparține la categoriile de romane consacrate : roman erotic, roman PSIHOLOGIC,roman social.

 



unde este dreptatea?

#170 Re: neh

2016-07-06 10:31:17

#1: sincer - neh 

 Domnule "sincer" daca societatea este indrumata , in multe situatii , de parerea majoritatii , credeti ca aceasta din urma are intr-adevar dreptate? exemplele in acest caz sunt numeroase si as pierde timpul sa va spun ce oricum banuiesc ca stiti. Evident , nu va pot nega afirmatia " ion nu este roman psihologic " . Romanul Ion nu este doar psihologic ca "Ultima noapte ..." de Petrescu ,dar are in componenta sa influente psihologice . Un prim argument este chiar tema acestei " epopei a vremurilor moderne" cum ii placea lui N. Manolescu sa defineasca romanul . M-am consultat cu un profesor de romana iar afirmatia sa a fost : ''Ion se poate lua ca roman psihologic daca in redactarea eseului se pune accent pe acest lucru" . Va asigur ca am realizat aceasta persepectiva in alcatuirea caracterizarii personajului central . "Sincer" sa fiu , din pacate sunt dependent de adevar si am sa spun ca nu este corect ceea ce se intampla intr-o societate democratica a secolului xxi. Problema este mult mai profunda , si daca mergem in adancul ei , putem identifica nedreptatile nu doar din planul invatamantului , ci in toate domeniile in care tot mai greu activam. Atunci cand un profesor de limba romana , reprezentantul unui liceu de prestigiu din acest stat este invitat la Adevarul Live pentru a face lumina si a rezolva subiectele , sustine , citez :"Ion a fost scris de Sadoveanu iar cratima are rolul de a desparti , nu de a lega " consider ca discutia noastra este intr-un final inutila. Va puteti da seama ca nu am ales acest tip de roman fara sa stiu ca este psihologic si totodata nu permit celor care au invatat intr-o zi "Ultima noapte ..." sa afirme ca "Ion" nu este de acest fel sau sa noi suntem de vina ca nu am invatat destul. "Ultima noapte de dragoste , intaia noapte de razboi " puteam sa aleg si eu ca doar am facut-o la simulare, unde am obtinut nota noua (9). Dar la Ion aveam un comentariu de 10, folosind cuvinte elevate si punandu-se accentul pe conflictul interior al personajului, care prin atitudine , limbaj si relatiile cu ceilalti aduce moartea nu doar a lui ci si a celor din jur. Daca nici aceast argument nu reprezinta un principiu sau tema psihologica , ne aflam intr-o vreme extrem de neagra pentru viitorul acestei tari. Inca un argument mai am, domnule, deoarece consider ca v-am plictisit , spunandu-va ceea ce este corect. Nicolae Manolescu , celebrul critic literar tocmai in data de 6.07.2016 a spus ca Ion se poate lua bine mersi ca fiind un roman psihologic . Intrebarea este : pe cine credem ? pe niste profesori care nu au predat o data o singura ora in viata lor si au ajuns intr-o functie nemeritata sau pe unul din marile personalitati ale tarii care este considerat a fi un om remarcabil in litaratura romana, cat si in cea universala ? Aici raspunsul il da fiecare . Pentru a face o mica gluma crunta , sa inteleg ca daca Manolescu avea 18 ani si sustinea in acest an examenul de Bacalaureat, notarea sa inepea de la 7 ? Atat am avut sa spun , va urez o zi frumoasa in continuare !