Ion roman psihologic!

Quoted post

unde este dreptatea?

#170 Re: neh

2016-07-06 10:31

#1: sincer - neh 

 Domnule "sincer" daca societatea este indrumata , in multe situatii , de parerea majoritatii , credeti ca aceasta din urma are intr-adevar dreptate? exemplele in acest caz sunt numeroase si as pierde timpul sa va spun ce oricum banuiesc ca stiti. Evident , nu va pot nega afirmatia " ion nu este roman psihologic " . Romanul Ion nu este doar psihologic ca "Ultima noapte ..." de Petrescu ,dar are in componenta sa influente psihologice . Un prim argument este chiar tema acestei " epopei a vremurilor moderne" cum ii placea lui N. Manolescu sa defineasca romanul . M-am consultat cu un profesor de romana iar afirmatia sa a fost : ''Ion se poate lua ca roman psihologic daca in redactarea eseului se pune accent pe acest lucru" . Va asigur ca am realizat aceasta persepectiva in alcatuirea caracterizarii personajului central . "Sincer" sa fiu , din pacate sunt dependent de adevar si am sa spun ca nu este corect ceea ce se intampla intr-o societate democratica a secolului xxi. Problema este mult mai profunda , si daca mergem in adancul ei , putem identifica nedreptatile nu doar din planul invatamantului , ci in toate domeniile in care tot mai greu activam. Atunci cand un profesor de limba romana , reprezentantul unui liceu de prestigiu din acest stat este invitat la Adevarul Live pentru a face lumina si a rezolva subiectele , sustine , citez :"Ion a fost scris de Sadoveanu iar cratima are rolul de a desparti , nu de a lega " consider ca discutia noastra este intr-un final inutila. Va puteti da seama ca nu am ales acest tip de roman fara sa stiu ca este psihologic si totodata nu permit celor care au invatat intr-o zi "Ultima noapte ..." sa afirme ca "Ion" nu este de acest fel sau sa noi suntem de vina ca nu am invatat destul. "Ultima noapte de dragoste , intaia noapte de razboi " puteam sa aleg si eu ca doar am facut-o la simulare, unde am obtinut nota noua (9). Dar la Ion aveam un comentariu de 10, folosind cuvinte elevate si punandu-se accentul pe conflictul interior al personajului, care prin atitudine , limbaj si relatiile cu ceilalti aduce moartea nu doar a lui ci si a celor din jur. Daca nici aceast argument nu reprezinta un principiu sau tema psihologica , ne aflam intr-o vreme extrem de neagra pentru viitorul acestei tari. Inca un argument mai am, domnule, deoarece consider ca v-am plictisit , spunandu-va ceea ce este corect. Nicolae Manolescu , celebrul critic literar tocmai in data de 6.07.2016 a spus ca Ion se poate lua bine mersi ca fiind un roman psihologic . Intrebarea este : pe cine credem ? pe niste profesori care nu au predat o data o singura ora in viata lor si au ajuns intr-o functie nemeritata sau pe unul din marile personalitati ale tarii care este considerat a fi un om remarcabil in litaratura romana, cat si in cea universala ? Aici raspunsul il da fiecare . Pentru a face o mica gluma crunta , sa inteleg ca daca Manolescu avea 18 ani si sustinea in acest an examenul de Bacalaureat, notarea sa inepea de la 7 ? Atat am avut sa spun , va urez o zi frumoasa in continuare !

Raspunsuri


Musafir

#174 Re: Re: neh

2016-07-06 11:48:01

#170: unde este dreptatea? - Re: neh 

        Exact la fel a patit si fiica mea. Desi la simulare a obtinut nota 9,30 la "Ultima noapte de dragoste..." a ales

sa prezinte la proba scrisa la Limba romana caracterizarea personajului central al romanului"Ion" pentru ca avea

un comentariu de nota 10, folosind cuvinte elevate, punandu-se accentul pe conflictul interior al personajului si

nu sunt de acord sa i se reproseze ca nu a invatat destul.

        De mentionat faptul ca, la orele de limba romana de la scoala romanul "Ion" i-a fost prezentat ca fiind un

roman realist,obiectiv, psihologic, monografic.