Ion roman psihologic!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Ion roman psihologic!

Intelect

#151 Re: Buna

2016-07-05 20:03

#2: - Buna 

Este un roman de analiza psihologica , nu este roman psihologic. Make the diference.

 

Roman sa nu fii

#152

2016-07-05 20:07

De ce uneori se ofera jumatate din puctaj, alteori nu? De ce uneori este considerat Ion, roman psihologic, iar alteori nu? De ce nenumarate cadre didactice sustin ca romanul Ion este unul de analiza psihologica? De ce insusi Tudor Vianu afirma:''Ne aflăm în fața unui scriitor obiectiv, care uimește prin puterea de a prezenta viața în complexitatea ei socială și psihologică, prin personaje surprinse în 'umila și precara lor realitate '' ? De ce mereu cerintele sunt formulate ambiguu si lasa loc mereu de interpretari ? De ce in urma cu 4 ani, aceeasi elevi care acuma sustin proba de Bacalaureat, au avut la Evaluarea Nationala un subiect la care o propozitie era si subiectiva si predicativa ( punctandu-se ambele variante ) ? "Ministerule" deschide-ti ochii!


Musafir

#153

2016-07-05 20:37

Doamne ajuta sa ne puncteze macar 14 puncte sau cat da domnul. Oricat numai sa primim ceva. :)

Musafir

#154 alex

2016-07-05 20:40

hai ca sunteti prosti de bubuiti

in loc sa invatati,voua va arde de petitii

ion nu e nicidecum roman psihologic

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_(roman)


Musafir

#155 Re: alex

2016-07-05 20:51

#154: - alex 

 nicidecum* mult mai inteligent decat noi, care am scris 4 pagini de eseu corecte, intr-adevar

Maria Daniela

#156 Re: Re: alex

2016-07-05 21:28

#155: - Re: alex 

 Eu zic sa te abtii de la orice comentariu!


Musafir

#157 Re: Ion este Roman Psihologic

2016-07-05 21:53


Musafir

#158

2016-07-05 21:57

Am semnat petitia pentru a se efectua obiectiv corectarea la subiectul iii si incadrarea asa cum de altfel este ion si la roman psihologic.
Maria

#159 Dezastru

2016-07-05 23:04

E oficial!

http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3727241

Ion nu va fi punctat! Credeti ca mai este ceva de facut? Lucrarile deja au inceput sa fie corectate ..

Diana

#160 Re:

2016-07-05 23:28

De apreciat faptul ca in 2009 cand s'a intamplat aceeasi situatie , s'a putut puncta romanul Ion ca find unul de factura psihologica , si acum nu .. Frumos asa :)). 


Musafir

#161

2016-07-06 00:10

Aberaţia acelor corectori abureşte aproape,,averea"cuprinzătoare a,,alegătorilor".
Iancu-Emil

#162 Aberant

2016-07-06 00:12

Aberaţia acelor corectori abureşte aproape,,averea"cuprinzătoare a,,alegătorilor".


Musafir

#163 Re: Re:

2016-07-06 03:13

#143: - Re:  

Ok, daca se merge pe ce parere are elevul, atunci vreau si eu sa mi se puncteze plumb, ca eu consider ca e roman psihologic, si cred ca pot gasi modalitati de a demonstra asta. Bine ca in barem nu scrie ca punctele se acorda doar daca subiectul ales e cel cerut in cerinta, ca daca scria asa, m-as fi simtit prost sa aleg alt roman decat cel cerut, si sa mai si fac o petitie online dupa...


Musafir

#164

2016-07-06 05:16

ion este un roman realist, obiectiv,, interbelic, psihologic, asa a fost prezentat si la scoala dar si in unele materiale de specialitate prin insasi trairile sale legate de pamant si iubire.

Musafir

#165

2016-07-06 06:52

Am un mesaj pentru cei care emit rautati !Aceasta generatie s-a confruntat si acum patru ani cu o mare problema, la ex. de Evaluare Nationala cand la sectiunea pentru gramatica aceeasi propozitie a fost considerata si subiectiva si predicativa. Oare aceasta sa fie limba romana ? Este firesc sa avem din nou probleme daca aceeasi tipologie de profesori concep subiecte. Enunturile  nu sunt explicite,  lasa loc de interpretari si Doamne fereste ca elevul sa gandeasca ! El nu trebuie sa iese din tipare !  Poate ca romanul Ion nu este romanul psihologic de referinta studiat dar aceasta nu inseamna ca nu este roman psihologic. De ce nu au formulat subiectul  explicit si de ce  s-au exprimat " caracterizati un personaj dintr-un roman psihologic studiat" lasand loc de alegere ? Este firesc sa fie studiat cate un roman la fiecare tipologie - roman obiectiv, roman social, roman psihologic etc. aceasta nu inseamna insa ca acelasi roman nu poate fi incadrat in mai multe tipologii !


Musafir

#166

2016-07-06 07:42

Intrebare !

 Se urmareste capacitatea de analiza si sinteza a elevilor sau sunt considerati pregatiti doar cei care nu ies din tipare ?


Musafir

#167

2016-07-06 08:35

Romnul Ion este considerat roman obiectiv, modern, interbelic, psihologic, realist, social, monografic. In concluzie putea fi studiat si incadrat in oricare din tipologiile enumerate anterior.Daca nu a fost studiat ca roman de referinta la categoria roman psihologic nu inseamna ca nu este roman psihologic, domnilor profesori care elaborati subiecte si care corectati lucrari de BAC. Cu deosebita stima si consideratie, un parinte dezamagit. 


Musafir

#168

2016-07-06 09:54

Subiectele sunt ambigue

Anonymous

#169 Re:

2016-07-06 10:05

#168: -  

 Mare adevar

unde este dreptatea?

#170 Re: neh

2016-07-06 10:31

#1: sincer - neh 

 Domnule "sincer" daca societatea este indrumata , in multe situatii , de parerea majoritatii , credeti ca aceasta din urma are intr-adevar dreptate? exemplele in acest caz sunt numeroase si as pierde timpul sa va spun ce oricum banuiesc ca stiti. Evident , nu va pot nega afirmatia " ion nu este roman psihologic " . Romanul Ion nu este doar psihologic ca "Ultima noapte ..." de Petrescu ,dar are in componenta sa influente psihologice . Un prim argument este chiar tema acestei " epopei a vremurilor moderne" cum ii placea lui N. Manolescu sa defineasca romanul . M-am consultat cu un profesor de romana iar afirmatia sa a fost : ''Ion se poate lua ca roman psihologic daca in redactarea eseului se pune accent pe acest lucru" . Va asigur ca am realizat aceasta persepectiva in alcatuirea caracterizarii personajului central . "Sincer" sa fiu , din pacate sunt dependent de adevar si am sa spun ca nu este corect ceea ce se intampla intr-o societate democratica a secolului xxi. Problema este mult mai profunda , si daca mergem in adancul ei , putem identifica nedreptatile nu doar din planul invatamantului , ci in toate domeniile in care tot mai greu activam. Atunci cand un profesor de limba romana , reprezentantul unui liceu de prestigiu din acest stat este invitat la Adevarul Live pentru a face lumina si a rezolva subiectele , sustine , citez :"Ion a fost scris de Sadoveanu iar cratima are rolul de a desparti , nu de a lega " consider ca discutia noastra este intr-un final inutila. Va puteti da seama ca nu am ales acest tip de roman fara sa stiu ca este psihologic si totodata nu permit celor care au invatat intr-o zi "Ultima noapte ..." sa afirme ca "Ion" nu este de acest fel sau sa noi suntem de vina ca nu am invatat destul. "Ultima noapte de dragoste , intaia noapte de razboi " puteam sa aleg si eu ca doar am facut-o la simulare, unde am obtinut nota noua (9). Dar la Ion aveam un comentariu de 10, folosind cuvinte elevate si punandu-se accentul pe conflictul interior al personajului, care prin atitudine , limbaj si relatiile cu ceilalti aduce moartea nu doar a lui ci si a celor din jur. Daca nici aceast argument nu reprezinta un principiu sau tema psihologica , ne aflam intr-o vreme extrem de neagra pentru viitorul acestei tari. Inca un argument mai am, domnule, deoarece consider ca v-am plictisit , spunandu-va ceea ce este corect. Nicolae Manolescu , celebrul critic literar tocmai in data de 6.07.2016 a spus ca Ion se poate lua bine mersi ca fiind un roman psihologic . Intrebarea este : pe cine credem ? pe niste profesori care nu au predat o data o singura ora in viata lor si au ajuns intr-o functie nemeritata sau pe unul din marile personalitati ale tarii care este considerat a fi un om remarcabil in litaratura romana, cat si in cea universala ? Aici raspunsul il da fiecare . Pentru a face o mica gluma crunta , sa inteleg ca daca Manolescu avea 18 ani si sustinea in acest an examenul de Bacalaureat, notarea sa inepea de la 7 ? Atat am avut sa spun , va urez o zi frumoasa in continuare !


Musafir

#171 1

2016-07-06 11:11

Ce e de făcut în acest caz?


Musafir

#172

2016-07-06 11:38

Eu am trimis scrisoare catre televiziune!! Faceti la fel , poate se v a face dreptate !!!


Musafir

#173

2016-07-06 11:41

Am semnat aceasta petitie pentru ca am scris Ion de Liviu Rebreanu,am scris Ion pentru ca din unele comentarii pe care le-am invatat se specifica ca este de analiza psihologica. Din ce cauza unii profesori spun ca Ion este psihologic,iar altii nu? Ce sa mai cred? Macar cele 14 puncte sa se dea pentru argumentare,daca cuprinsul se spune ca nu e bun.

Musafir

#174 Re: Re: neh

2016-07-06 11:48

#170: unde este dreptatea? - Re: neh 

        Exact la fel a patit si fiica mea. Desi la simulare a obtinut nota 9,30 la "Ultima noapte de dragoste..." a ales

sa prezinte la proba scrisa la Limba romana caracterizarea personajului central al romanului"Ion" pentru ca avea

un comentariu de nota 10, folosind cuvinte elevate, punandu-se accentul pe conflictul interior al personajului si

nu sunt de acord sa i se reproseze ca nu a invatat destul.

        De mentionat faptul ca, la orele de limba romana de la scoala romanul "Ion" i-a fost prezentat ca fiind un

roman realist,obiectiv, psihologic, monografic.

1

#175 Re: Re: Re: neh

2016-07-06 11:49

#174: - Re: Re: neh 

 Ce e de facut? Ca eu nu mai stiu