Ion roman psihologic!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Ion roman psihologic!

andu

#101 Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:49

#84: Profesor - Romanul Psihologic-Ion 

 As vrea si eu poza la pagina respectiva,daca se poate


Musafir

#102 Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 10:56

#84: Profesor - Romanul Psihologic-Ion 

 Va rog sa ne ajutati cu o fotografie a cartii, doar asa ne putem ajuta copiii


Musafir

#103 Re: Re: Buna

2016-07-05 10:58

#8: - Re: Buna 

 Si daca la restul probelor se vor descurca si vor promova cu brio. Media si notele de la bacalaureat sunt vitale. Atata timp ca unii in scoli au studiat romanul Ion ca roman psihologic si acum stau cu sufletul la gura cu speranta ca oamenii vor fii ingaduitori si vor realiza ca nu doar 10-20 de elevi au scris Ion ci mult mai multi. Oamenii ar trebui sa inceteze sa mai fie asa rautaciosi si sa fie mai empatici. Sa se puna in locul nostru poate copiii lor, rude sau chiar si ei ar fi putut face o asemenea greseala. Incetati cu mesajele astea. Aceasta petitie este pusa la dispozitie pentru cei ce vor sa o semneze. Nu pentru cei ce sunt buni doar la critica.

 

Profesor

#104 Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 11:02

Maria

#105 Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 11:06

#104: Profesor - Romanul Psihologic-Ion 

 Mda..Padurea spanzuratilor de Liviu Rebreanu e roman psihologic


Musafir

#106 Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 11:10

Maria

#107 Re: Re: Romanul Psihologic-Ion

2016-07-05 11:14

#106: - Re: Romanul Psihologic-Ion 

 Pai si ce treaba are cu Ion?


Musafir

#108

2016-07-05 11:44

Romanul Ion este un roman Psihologic!

Musafir

#109

2016-07-05 11:46

Hai sa facem dreptate !


Musafir

#110 ion roman psihologic

2016-07-05 12:13

ar fi nedrept sa nu se ia in considerare, avand in vedere faptul ca in anii anteriori s-a luat ca fiind psihologic, iar elevii au fost punctati ! am scris o lucrare de 10 pagini, din care 5 pagini la sub 3 ! si ar fi foarte nedrept sa am din start -3 puncte. cand se va afla oare daca se ia in considerare sau nu? 

Lavinia

#111 Cum rămâne până la urmă ???

2016-07-05 12:25

Până la urma se ia in considerare sau? Ştie cineva ?


Musafir

#112

2016-07-05 12:25

Sa se faca dreptate ! Ion este roman psihologic!
Vlad

#113 E aiurea!

2016-07-05 13:02

Sa speram ca se ia in considerare, altfel am dat-o rau in bara... Si eu am fost invatat la scoala ca "Ion" este un roman de analiza psihologica... de aceea l-am si tratat la subiectul III. Majoritatea care au fost in sala cu mine au tratat acelasi roman.

O alta profesoara de lb. romana (cu care obisnuiam sa fac meditatii in generala), mi-a zis ca e putin cam fortat romanul Ion in aceasta situatie dar spera sa fie luat in considerare. Totul depinde acum de bunavointa profesorilor care ne corecteaza lucrarile.

Mult succes tututor la urmatoarele probe!


Musafir

#114 Re: Re: Re: Buna

2016-07-05 13:05

#103: - Re: Re: Buna 

 Aici nu e vorba de greșeala elevului pentru că a scris Ion ca roman psihologic,e vina profesorului pentru că așa l-a învățat-Ion,roman psihologic! Mulți dintre noi nu am scris Ion pentru că alt roman nu mai știam sau din greșeală,așa am învățat la școală,așa am scris!!!


Musafir

#115

2016-07-05 13:11

Măcar Ion tot mai e roman de analiză psihologică,dar Moromeții ca roman interbelic,niciodată!! Noi chiar nu am făcut nicio greșeală față de cei care au scris Moromeții la roman interbelic,el fiind roman postbelic!


Musafir

#116

2016-07-05 13:51

Ion este un roman psihologic

Musafir

#117 Re:

2016-07-05 13:53

#93: anonim -  

 comentezi fara rost baietica


Musafir

#118

2016-07-05 14:01

Ion este un roman de analiza psihologica

Musafir

#119

2016-07-05 14:05

Da , romanul Ion este un roman de analiza psihologica! Trebuie punctat!

Anonymous

#120 Re: neh

2016-07-05 14:33

#1: sincer - neh 

''Ne aflăm în fața unui scriitor obiectiv, care uimește prin puterea de a prezenta viața în complexitatea ei socială și psihologică, prin personaje surprinse în 'umila și precara lor realitate' '', spunea criticul literar Tudor Vianu.

Eu zic că e un răspuns destul de bun nu? A spus asta un critic al literaturii, nu a spus-o un biet elev de clasa a-XII-a. Plus că au mai fost diverse probleme în anii trecuți când s-a cerut Argumentarea la proba orală a faptului că romanul Ion aparține la categoriile de romane consacrate : roman erotic, roman PSIHOLOGIC,roman social.

 



Amna

#121 Ion este Roman Psihologic

2016-07-05 14:43

Cei de la profilul uman care au tratat la romanul psihologic "Ion" sau "Enigma Otiliei" nu vor fi punctati. Subiectele de la bacalaureat se realizeaza tinand cont de programa scolara. La romane psihologice studiate, elevii ar fi putut alege intre: "Padurea Spanzuratilor" de Liviu Rebreanu, "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", de Camil Petrescu, "Concert din muzică de Bach" de Hortensia Papadat-Bengescu, "Adela" de Garabet Ibraileanu, "Ioana" sau "Jocurile Daniei" de Anton Holban, "Rusoaica" de Gib Mihaiescu" au declarat reprezentantii Ministerului Educatiei. 

Eu

#122 Ion

2016-07-05 14:59

Pentru domnul ministru!De ce in scoli inca se mai invata romanul "Ion" ca fiind psihologic!In primul rand este roman de analiza psihologica deoarece apare conflictul interior dintre pamant,simbolizat de Ana, si iubire,simbolizata de Florica.In al doilea rand mai sunt si spusele criticilor literari : ''Ne aflăm în fața unui scriitor obiectiv, care uimește prin puterea de a prezenta viața în complexitatea ei socială și psihologică, prin personaje surprinse în 'umila și precara lor realitate' '', spunea criticul literar Tudor Vianu. Si nu in ultimul rand si cel mai important nu se specifica operele in barem,ceea ce ne prezinta ca opere domnul ministru din scaunul sau confortabil nu sunt studiate : "Concert din muzică de Bach" de Hortensia Papadat-Bengescu, "Adela" de Garabet Ibraileanu, "Ioana" sau "Jocurile Daniei" de Anton Holban, "Rusoaica" de Gib Mihaiescu",nu sunt studiate de elevi si nici nu se afla in manualele de limba romana.Pai ce naiba, fiti profesionisti!!Va da-ti cu parerea degeaba.Informati-va inainte de a prelua postul acesta.Profesorii sunt slab pregatiti.Cei ce iau note mari la bac,unii,copiaza pe rupte la bac,cu toata "vigilenta voastra".Rusine ca va bate-ti joc de niste copii nevinovati.Din cauza asta au plecat,pleaca si vom mai pleca din Romania.

1

#123 Re: Ion este Roman Psihologic

2016-07-05 15:07

#121: Amna - Ion este Roman Psihologic 

 De ce in alti ani s-a luat psihologic Ion si acum nu??????


Musafir

#124 Re: Re: Ion este Roman Psihologic

2016-07-05 15:14

#123: 1 - Re: Ion este Roman Psihologic 

 Deoarece acel "domn  ministru al educatiei" este un retardat!

Amna

#125 Ion

2016-07-05 15:14

Nu stiu.Asta a declarat.Ii pute-ti reprosa pe pagina lui de facebook: Adrian Curaj!!