Examen National

Quoted post


Musafir

#5325

2016-06-30 19:12

Pana la urma se vor lua ambele variante in considerare sau nu? Am auzit ca va fi corect doar raspunsul "3".

Raspunsuri


Musafir

#5334 Re:

2016-06-30 19:28:11

#5325: -  

 Nu "va fi corect". ESTE unicul corect. Nu are cum sa fie altfel, subiectul tine de matematica.

8 este din oficiu

#5467 Re:

2016-07-01 05:31:00

#5325: -  

 Nu doar aceste doua variante vor fi considerate corecte, ci orice varianta va fi considerata corecta. Eu am dat un raspuns corect format dintr-un termen compus, alcatuit dintr-un numar real negativ si o variabila x. Am facut chiar si o petitie online pentru sustinerea acestei variante ca fiind corecta si am strans deja 537 000 de semnaturi. Explicatia mea este logica: copiii care au luat nota 5 de fapt nu erau prezenti, deci cu minus. Singura mea nedumerire este faptul ca in enunt nu era prevazut suficient spatiu pentru demonstratrea acestui lucru si de aceea am facut o compunere cu 120-150 de cuvinte in care am argumentat acest lucru. Am reprodus compunerea in petitie, care poarta numele "MATEMATICA - BALADA SAU CATREN?". Acum pregatesc o noua petitie care vreau sa o numect "MATEMATICA - OPERE ALESE (ALEATOR)". Crezi ca voi avea sustinatori?