Pentru Canonizarea Părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului

Quoted post


Musafir

#1547

2016-04-19 07:50

Pentru ca l-am cunoscut personal,l-am vizitat la at.Patriarhiei unde l-am vazut pictind sub lupa iconite in email(in diverse culori)ce le poarta episcopii si mitropolitii pe hainele de slujire si pe potcap;multe din lucrarile executate aici erau ptr.strainatate.Fratele meu cel mare lucra in acea perioada tot acolo si avea 1/2 norma si de diacon.L-am vizitat cind picta la Draganescu ,iar anul trecut am revazut biserica(ce mare mi se parea atunci si era si schela inauntru!)si mi-a aratat pictura pe tavan (,in fata balconului ptr.cor)vizita Sf.Treimi-3 ingeri-la casa lui Avraam(incadrata intr-un patrat chenar alb)spunindu-mi:vezi acolo! E sfirsitul lumii!Eram nedumerit,si-mi zice...e bomba atomica,asta e sfirsitul lumii!Si am vrut sa-l revad acum,ca nu am mai fost pe acolo dupa casatorie si....era acolo,pe lateral pe dreapta cum te uiti la altar,o jumatate de ciuperca cenusie ..
Am impartasit-o si preotului si d-nei preoteasa ce erau prezenti,si au mai fost si alti vizitatori;nu s-a stiut de ea!Am si o cruce pictata de parintele,impodobita floral,nu e semnata...parintii au primit-o ptr.mine.Nu am fost un vrednic urmas al invataturilor lui,regret acum mult,foarte mult!Dar astept cu nerabdare sfintirea Sa

Raspunsuri

Victor Roncea
Autorul acestei petitii

#1597 Re:

2016-07-10 23:36:25

#1547: -  

 Va rugam, daca se poate, sa ne trimiteti o fotografie cu aceasta cruce pictata. Multumim!