Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

Quoted post

ciprian

#578 Re:

2016-03-19 08:20

#6: -  

 Adica eu ca nefumator sa merg doar in anumite locaruri, sa  nu pot merge in unele pentru ca voi vreti sa fumati oriunde se bea si mananca. Nu este deloc sanatos nici pentru fumator si nici pentru nefumatori sa simta fumul de tigara in timp ce mananca sau beau ceva. Respiratul este o nevoie fiziolgica si avem nevoie de aer curat toti, nu sa va simt fumul vostru de tigara mereu. M-am saturat sa ies in club,bar, restaurant si altele si dupa cateva ore sa ajung sa miros ca o fabrica de tigari.

Cat despre spatiile delimitate erai mereu o prostie. Cum ar fi sa mergi cu familia sau prietenii si jumatate sa fumeze. Cealalta jumatatea va merge automat la fumatori si vor fuma pasiv. Asta se urmareste prin lege, sa nu mai stam nefumatorii in fumul vostru si sa ne distrugem plamanii. Vreti sa va omorati cu tigarile? Stati si fumati departe de noi. Cat despre spatiile alea speciale de fumat care nu erau deloc etanse, iar cand iesea cineva din ele venea tot fumul in restaurant/bar.

Si ce spui tu cu fumatorii in anumite localuri, iar nefumatorii in altele denota ca esti prost de bubui. Asta inseamna discriminare abia, daxa e un eveniment intr-o locatie de fumatori eu sa nu pot merge pentru ca 'tai fumul cu, cutitul'? Si nu, voi nu sunteti deloc discriminati prin aceasta lege, este o nevoie respiratul, fumatul e un viciu, o alegere, nu are nevoie corpul uman de asta. Vrei sa fumezi ca o locomotiva si sa bei...stai acasa. Ar trebui sa le multumiti ca astfel o sa aveti mai mari sanse sa va lasati de fumat.

Nu te mai simti marginalizat,gandeste obiectiv(daca mai ai neuroni de la atatea tigari), nu subiectiv, fumatorule.

Raspunsuri


Musafir

#596 Re: Re:

2016-03-19 08:35:07

#578: ciprian - Re:  

 N-ai cu cine...argumentele tale sintetizeaza perfect parerea mea. Dar eu vad atata lipsa de logica in toata vehementa asta a fumatorilor! Si culmea, si mie imi place sa imi mai aprind cate o tigara. insa nu vad ce e asa mare tragedie sa ies afara si sa fac chestia asta??? 

si da! eu n am vazut grupuri mixte care sa mearga la nefumatori, ci doar la fumatori! 

in fine, nu pot sa spun decat ca ma uit cu uimire si regret la atata lipsa de coerenta in toata vapaia asta de idei


Musafir

#1117 Re: Re:

2016-03-19 16:21:41

arden

#1580 Re: Re:

2016-03-20 08:36:38

#578: ciprian - Re:  

 Nefumatorii se tot plangeau ca nu au loc de atata fum pana sa se interzica fumatul, iar de cand s-a interzis fumatul se plang patronii cafenelelor, restaurantelor, cluburilor ca nu le mai merge afacerea.

Oana Iftime

#1887 Re: Re:

2016-03-20 19:25:11

#578: ciprian - Re:  

 Atat timp cat localul este semnalizat ca spatiu destinat fumatorilor, din punctul meu de vedere, iti asumi sa intri in spatiul dedicat mie! De ce intri in locul care este creat pentru mine si faci scandal ca te intoxic?!? este alegerea ta! asa cum eu nu intru in localul in care nu se fumeaza, sau daca intru, imi asum ca o perioada nu voi fuma, fara sa fac scandal.... asa ar trebui sa procedezi si tu! Nu intereseaza pe nimeni ce fac cu banii munciti de mine si cu sanatatea mea!


Musafir

#2330 Re: Re:

2016-03-21 22:42:37

#578: ciprian - Re:  

 Te-ai chinuit mult sa scrii , oricum legea asta e rasism curat in fine si problema e ca nu s-a interzis alcoolu da asta trebuia facut atunci era frumos si mancarea si iesitu afara dupa 10 si tot stii nefumatorii aia care erau dezgustati de fumatori acum au disparut din localuri stii e rasism sa ti se interzica sa faci ceva ce iti place ma rog lasa ca te bucuri de masina ta daca ai ca ea nu iti face rau sau de chimicalele din mancarea pe care o mananci si o mancam si noi stii daca ma iau dupa gandirea ta ar trebui sa interzicem tot sa redevenim oameni ai padurilor in fine  sper sa faci cancer pulmonar sincer stii il faci mai repede daca nu fumezi :))si at o sa iti para rau ca nu ai fumat macar daca tot mori sa stii de ce o faci :)))) asta e asa ironica :)))) bafta cu sustinerea acestei legi vrem o tara ca afara doar pe legislatie ca pe nivelul de trai nu ne bazam :))) apropo esti un hater oricum o sa mori e inevitabil nu iti mai pierde timpu sa sustiii ceva :)))


Musafir

#2781 Re: Re:

2016-11-06 19:56:49

#578: ciprian - Re:  

 inca un bou nefumator,e rau sa nu stii ca esti prost,cat de cretin poti fi sa nu poti sa alegi o locatie de nefumatori?cretin,cretinel ce mai,daca tu vrei neaparat acolo unde se fumeaza!da te dracu de prost!