Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

Quoted post


Musafir

#6

2016-03-18 16:48

Am semnat aceasta petitie deoarece nu sunt de acord sa nu ai voie sa fumezi in baruri sau in cafenele...majoritatea clientiilor din aceste localuri fumeaza, iar daca esti nefumator poti merge in multe alte locuri in care nu se fumeaza! Atata timp cat o persoana alege sa fumeze, aceasta o face pe propria sanatate si din banii sai...Nu este normal ca fumatorii sa fie consideratii problema acestei tari care nu merge deloc din cauza celor care aplica legi doar pentru ca nu vor sa fac lucrurile care conteaza cu adevarat pentru aceasta tara! In loc sa "marginalizeze" fumatorii, ar putea inceta sa primeasca mita si sa fure din banii statului!

Raspunsuri

ciprian

#578 Re:

2016-03-19 08:20:18

#6: -  

 Adica eu ca nefumator sa merg doar in anumite locaruri, sa  nu pot merge in unele pentru ca voi vreti sa fumati oriunde se bea si mananca. Nu este deloc sanatos nici pentru fumator si nici pentru nefumatori sa simta fumul de tigara in timp ce mananca sau beau ceva. Respiratul este o nevoie fiziolgica si avem nevoie de aer curat toti, nu sa va simt fumul vostru de tigara mereu. M-am saturat sa ies in club,bar, restaurant si altele si dupa cateva ore sa ajung sa miros ca o fabrica de tigari.

Cat despre spatiile delimitate erai mereu o prostie. Cum ar fi sa mergi cu familia sau prietenii si jumatate sa fumeze. Cealalta jumatatea va merge automat la fumatori si vor fuma pasiv. Asta se urmareste prin lege, sa nu mai stam nefumatorii in fumul vostru si sa ne distrugem plamanii. Vreti sa va omorati cu tigarile? Stati si fumati departe de noi. Cat despre spatiile alea speciale de fumat care nu erau deloc etanse, iar cand iesea cineva din ele venea tot fumul in restaurant/bar.

Si ce spui tu cu fumatorii in anumite localuri, iar nefumatorii in altele denota ca esti prost de bubui. Asta inseamna discriminare abia, daxa e un eveniment intr-o locatie de fumatori eu sa nu pot merge pentru ca 'tai fumul cu, cutitul'? Si nu, voi nu sunteti deloc discriminati prin aceasta lege, este o nevoie respiratul, fumatul e un viciu, o alegere, nu are nevoie corpul uman de asta. Vrei sa fumezi ca o locomotiva si sa bei...stai acasa. Ar trebui sa le multumiti ca astfel o sa aveti mai mari sanse sa va lasati de fumat.

Nu te mai simti marginalizat,gandeste obiectiv(daca mai ai neuroni de la atatea tigari), nu subiectiv, fumatorule.


Musafir

#840 Re:

2016-03-19 11:45:15

#6: -  

 Pe propria sănătate? Pe a ta, dar și pe a ALTORA.


Musafir

#1277 Re:

2016-03-19 19:47:42

#6: -  

 Si eu sunt fumator de 20 ani ,dar asa cum ai zis fiecare o face pe propria sanatate si sunt de acord,dar nu o faci unde poti imbolnavii alte persoane care trebuie sa isi asume faptul ca pe tine nu te intereseaza nimic.

In cam toate tarile din europa,daca nu toate nu se fumează si nu a lesinat nimeni.

Numai noi lesinam ca niste retarzi.

Cand iesim afara nu caraim nimic,dar în tara ne arătăm MAREA NOASTRA PROSTIE.

PS:Din respect pentru familia mea si pentru cei din jur,atunci cand sunt cu ei fumez afara,dar mai aveti pana sa iesiti din retard.

BAFTA MULTA!


Musafir

#1436 Re:

2016-03-19 22:53:01

#6: -  

 Afară nu poți fuma sau are alt gust țigara? Parcă ați inebunit cu toții. ..

Meh Man

#1882 Re:

2016-03-20 19:17:03

#6: -  

 Sa nu cumva sa intrati in sevraj de la prea multa lipsa de fumat.Ca asa e romanul,oriunde poposeste tre sa traga una.Fie ca e in statia de bus,la o cafea,la buda,in parc,la munca sau mai stiu eu pe unde isi fac veacul.Nu prietene,las' sa nu mai fumati voi cu pachetele in toate spatiile inchise,multe dintre ele neavand nici macar un amarat de ventilator sa plimbe macar aerul de colo colo,nu sa il "purifice".Va cad filtrele daca fumati frumos afara?Sau in casa voastra?Ca nu cred sa se gaseasca chiar atatia vecini tampiti sa faca la toti reclamatii ca isi fumeaza tigarile in casa. Usurel sa nu faceti clabuci...am auzit eu ca fumatorii stau prost cu capacitatea pulmonara