Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!

Quoted post


Musafir

#1976

2015-11-06 15:31

Vreau sa se faca dreptate, si banii sa se foloseasca in favoarea persoanelor necesitate si in scopuri sociale si umanitare! Sa terminăm odată cu corupția și cu hoțiile! D-ZEU să ne ajute!

Raspunsuri


Musafir

#1983 Re:

2015-11-06 16:45:52

#1976: -  

 despre ce bani vorbești?  Ai celor care vin de la buget, care sunt cu destinație fixă sau a celor ce vin de la enoriași și donatori? Banii mei știu de ce și cum ii dau. E donația mea, banul văduvei,  pe care îi dau din tot sufletul meu. De la stat nu vin nici 5 la suta in medie din cheltuielile parohiei. Restul cheltuielilor cine le acoperă?  In orice alta instituție -școală,  spital, primarie etc. TOATE cheltuielile sunt acoperite de la buget. Bisericii i se dă doar un mic ajutor, un soi de indemnizația pentru salarii. DAR PREOȚII TREBUIE SĂ PLATEASCA TOATE TAXELE DIN SALARIU DE INCADRARE, circa 450 de lei la un salariu minim pe economiei. Iar dupa ce platesc aceste taxe, li se elibereaza suma de 600 lei. Deci prin scadere raman cu 150 lei. Tu ce-ai face in locul unui preot care are 200 de enoriași? Și mai ai și biseica de intretinut...

V-as dori tuturor să aveți veniturile preoților.  Pe medie...