DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Quoted post


Musafir

#213 Re: Re: Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE.

2015-09-01 06:48

#208: - Re: Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE. 

 Suntem corupatori pentru ca suntem nevoiti, nu noi am creat acest sistem, dar daca noi corupatorii suntem oameni fara carte prea multa si nu prea cunostem legile tarii, si ne jenam sa stam pe la usile DNA, de multe ori mai spunem lasa ca poate nu m-a rezolvat pe mine ca am dat spaga, insa poate rezolva un alt pacient, e pacat ca este doctor bun, insa el medicul despre care tot vorbim , nu acei medici care si-au recunoscut greseala, si medici care nu se jeneaza sa ia spaga, conditionat sau ne conditionat, cei care iau 3000 lei de la o amarata cu salariu de 1300 lei, din care plateste tot, sau iau de la persoane cu  disabilitati si pleaca saracii tot nerecuperati, cei care pot fi recuperati., ce la copii , de la bolnavi de cancer, cei cu dializa..etc Ei pentru ca sunt oamnei inteligenti cu multa carte, si plimbati prin clinici in strainatate, uacolo i-au interesat numai cat au medicii cu acelasi grad ca ei, salariul? sau au vazut si cum sunt tratati pacientii in regimul de stat si privat..?!!Cum colaboreaza clinicile de stat intre ele sa rezolve pacientul.?! Ei tocmai pentru acest motiv ar trebui  sa nu ia spaga, si sa le explice pacientilor ca toti sunt egali in fata lui, si sa-i trateze pe toti la fel de bine.Solutia pentru salarii mari nu sta la noi , este la guvern , eu personal ii sustin , am zis sunt de acord sa le dea salarii mari si la medici si la profesori, ca tot platim atitia speciali degeaba, care nu fac performanta , si nu au competitivitate la locul de munca, nu rentabilizeaza companiile , regiile, instituiile isi rentabilizeaza doar conturile in banca toti acesti manageri, Mai sunt si agentiile guvernamentale si Comisiile care toca bani grei din banul public cu toate neamurile angajate , niste incompetenti si rezultatul se vede.Eu sunt de acord sa le aloce nu 6% din PIB cat este petitia , chiar 10-15 la suta din PIB, sunt de acord sa le faca la acei medici care intradevar merita chiar daca au mai luat cateodata spaga de nevoie , nu din lacomie, sa le faca poate nu 5000 de euro, dar macar 2500 de euro in crestere sa le faca, pentru unii chiar merita..Ei trebuie sa-si curete neghia din sistem, iar cei care si-au facut lux din banii pacientilor sa plateasca la locul de munca cu un salariu normal..de rezident, sa nu uite cum era atunci sau sa munceasca PRO BONO...Insa atatea clinici si spitale private pe metru patrat care lucreaza si cu statul cu CNAS , treubuiesc verificate la sange..in toata tara.de ANAF SI DNA, ca pentru asta le platim salarii mari si lor si la magistrati sa nu fie corupti si sa-si faca meseria !! Acestia cu parare de rau trebuie sa plateasca cumva..sa le impoziteze averile, sa le confiste banii din conturi, si sa faca munca Pro Bono la spital, macar asa este oarecum liber...nu sta inchis sa-si uite meseria..Insa sunt unii c despre care cred ca nici chiar asa nu se vor invata minte !!Trebuie sa gasim solutiile impreuna !!Si pentru cel cu raul cel mai mic si pentru cei lacomi !! V-am zis am platit intr-o luna si la stat si la privat sume destul de mari pt bugetul meu sa-mi rezolv problema de sanatate, cu toate ca am nenumarate investigatii, nu am obtinut decat bilete de trimitere, biletele scrie pe o hartiuta cu stamplita medicilor respectivi,catre alte clinici private unde tot ei activeaza sau prietenii lor sa dau alti bani pe investigatii RMN , si alte investigatii imagistice, si apoi tratament de recuperare, prin fizioterapie, sau alt gen pana la operatia care trebuie sa o fac...Deci m-am plimbat pe banii mei sa obtin in 2 min de cosnultatie alte biletele, deci am platit un biletel cat o chitanta 100 de lei.E corect?!

Raspunsuri

DANIEL COMAN

#215 Re: Re: Re: Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE.

2015-09-01 08:04:53

#213: - Re: Re: Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE. 

 Doamna, legea este clara si unde e lege, ar trebui sa nu fie tocmeala. Daca nu denunta fapta pana la descoperirea ei  si inceperea urmaririi penale de catre organele judiciare, cel care da mita e tot infractor, iar cel care o ia un infractor mai mare, pedepsit mai aspru, dar in aceeasi oala. Legea nu tine cont de studii, faptele sunt aceleasi, raspunderea, aceeasi, indiferent ca ai doua sau patru clase, doua sau patru licente, medicul nu face educatie juridica, nu acesta ii e rolul, probabil, nici nu are capacitatea/cunostiintele. Va rog sa realizati ca legea ne obliga pe toti, indiferent de studii la o conduita ferma, clara. Intrebati orice jurist! Necunoasterea legii, compasiunea nu sunt scuze sau argumente pentru incalcarea ei si nici faptul ca respectivul e "doctor bun saracul"... "Doctor bun sau rau", omenos sau cainos, e pasibil de puscarie daca e reclamat si puscarie multa, indiferent daca si-a recunoscut sau nu greseala. Daca vrei ca legile sa fie respectate, trebuie sa le respecti si tu si sa le aplici unitar, fata de orice medic. Doamna, eu sunt jurist si va spun raspicat ca o greva generala a medicilor nu ar fi in niciun caz un act de omor calificat, astfel cum este el consacrat de Art. 189 Cod Penal. Am tot respectul pentru durerea si suferinta Dumneavoastra, toata intelegerea pentru revolta, dar, din suflet, va rog, nu inventati legi, norme si nu aruncati intoxicatii de acest fel nicaieri. Nu, nu sunt corecte lucrurile care vi se intampla, dar caile pe care le aveti la dispozitie sunt altele...LEGALE...Iar daca nu recurgeti la acelea, nu va puteti justifica inactiunea prin nestiinta sau mila si nici nu puteti cere altora sa faca in locul Dumneavoastra. Si ca sa nu existe loc de confuzii, interpretari, si eu sunt om. Dupa ce am citit, n-as putea cu inima usoara sa-l trimit la inchisoare pe medicul care a avut puterea sa recunoasca-n public ca a mai si luat, dar, pe lege, oricat mi-ar fi de mila, ar trebui s-o fac si legea n-are mila. Legea e dura, legea face si victime colaterale. Si orice revolutie, si orice reforma, iar daca vrei curatenie, o faci, ii trimiti la inchisoare, ii elimini din sistem, angajezi sirieni, chinezi, ce o vrea Dumnezeu daca ai nostri nu au putut fi corecti. Pentru tatal-medic as avea cel mai mare regret, stiu ca e un om bun, stiu ca e un medic bun, dar v-am scris, in ochii legii aceste lucruri nu au relevanta daca e sa o aplici ca la carte.