DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

DANIEL COMAN

/ #215 Re: Re: Re: Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE.

2015-09-01 08:04

#213: - Re: Re: Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE. 

 Doamna, legea este clara si unde e lege, ar trebui sa nu fie tocmeala. Daca nu denunta fapta pana la descoperirea ei  si inceperea urmaririi penale de catre organele judiciare, cel care da mita e tot infractor, iar cel care o ia un infractor mai mare, pedepsit mai aspru, dar in aceeasi oala. Legea nu tine cont de studii, faptele sunt aceleasi, raspunderea, aceeasi, indiferent ca ai doua sau patru clase, doua sau patru licente, medicul nu face educatie juridica, nu acesta ii e rolul, probabil, nici nu are capacitatea/cunostiintele. Va rog sa realizati ca legea ne obliga pe toti, indiferent de studii la o conduita ferma, clara. Intrebati orice jurist! Necunoasterea legii, compasiunea nu sunt scuze sau argumente pentru incalcarea ei si nici faptul ca respectivul e "doctor bun saracul"... "Doctor bun sau rau", omenos sau cainos, e pasibil de puscarie daca e reclamat si puscarie multa, indiferent daca si-a recunoscut sau nu greseala. Daca vrei ca legile sa fie respectate, trebuie sa le respecti si tu si sa le aplici unitar, fata de orice medic. Doamna, eu sunt jurist si va spun raspicat ca o greva generala a medicilor nu ar fi in niciun caz un act de omor calificat, astfel cum este el consacrat de Art. 189 Cod Penal. Am tot respectul pentru durerea si suferinta Dumneavoastra, toata intelegerea pentru revolta, dar, din suflet, va rog, nu inventati legi, norme si nu aruncati intoxicatii de acest fel nicaieri. Nu, nu sunt corecte lucrurile care vi se intampla, dar caile pe care le aveti la dispozitie sunt altele...LEGALE...Iar daca nu recurgeti la acelea, nu va puteti justifica inactiunea prin nestiinta sau mila si nici nu puteti cere altora sa faca in locul Dumneavoastra. Si ca sa nu existe loc de confuzii, interpretari, si eu sunt om. Dupa ce am citit, n-as putea cu inima usoara sa-l trimit la inchisoare pe medicul care a avut puterea sa recunoasca-n public ca a mai si luat, dar, pe lege, oricat mi-ar fi de mila, ar trebui s-o fac si legea n-are mila. Legea e dura, legea face si victime colaterale. Si orice revolutie, si orice reforma, iar daca vrei curatenie, o faci, ii trimiti la inchisoare, ii elimini din sistem, angajezi sirieni, chinezi, ce o vrea Dumnezeu daca ai nostri nu au putut fi corecti. Pentru tatal-medic as avea cel mai mare regret, stiu ca e un om bun, stiu ca e un medic bun, dar v-am scris, in ochii legii aceste lucruri nu au relevanta daca e sa o aplici ca la carte.