DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Quoted post

Emil Radu

#212 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Imi iubesc profesia, nu doresc sa iau spaga.

2015-08-31 21:37

#194: PRO DEMINITATE - Re: Re: Re: Re: Re: Imi iubesc profesia, nu doresc sa iau spaga. 

 Nu am citit tot ce s-a comentat, ci in diagonala, insa sa stiti ca orice reforma, revolutie a oricarui sistem are si victime multe si probabil ca trebuie sa apara condamnari foarte aspre, sa intre medicii in greva si sa se piarda vieti omenesti si cadre de valoare pentru ca statul sa reactioneze. Fara masuri si reactii extreme, niciodata nu se va schimba nimic. Nu iau apararea nimanui, dar oamenii privesc tare diferit lucrurile cand sunt sanatosi si candd sunt bolnavi... Si povestea cu spaga, asteptatul etc... Ii revolta cand sunt sanatosi, nu stiu cum si cui sa dea mai repede cand sunt bolnavi, deci...sunt multi ipocriti printre puritani si daca aplicam duble standarde, avem si duble masuri! Iar eu, personal, mi-as dori sa vad medicii demisionand in bloc sau intrand in greva generala pana li se vor face si lor salariile de 3-5 mii de euro, fiindca le-ar primi asa daca ar proceda de maniera aceasta si nu ar fi omor calificat, nici genocid. Si-ar exercita drepturile lor izvorate din contractele de munca! Si ei au dreptul la greva ca orice angajati! Sangele e singura solutie de a rezolva problemele atunci cand nu exista respect si dialog constructiv si va fi sange din ambele tabere: sangele pacientilor care chiar vor muri cat ei vor fi in greva si sangele medicilor care vor sfarsi sau morti sau prin inschisori, sacrificati de toti in numele unor idealuri. Da, cinicul coleg al domnului doctor are dreptate, dar asa-i la razboi: sunt multe victime si pagube colaterale.

Raspunsuri


Musafir

#214 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Imi iubesc profesia, nu doresc sa iau spaga.

2015-09-01 07:11:08

#212: Emil Radu - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Imi iubesc profesia, nu doresc sa iau spaga. 

 Am citit in curand o maxima :
"Ferice de cei care nu beau si nu fumeaza caci ei vor muri " sanatosi", "Din pacate chiar si cei sanatosi la un moment dat din viata tot se lovesc de spital , de serviciile medicale de stat sau private, pentru ca si ei platesc CNAS, insa daca au bani pot mrge si la privat, din pacate cei mai multi nu-si permit sa mearaga la privat.

Ma repet , tot din pacate NIMENI nu moare satatos !

 

Emil Radu in momentul in care premeditezi o greva, constient fiind ca din cauza ta pot muri pacienti, deci o premeditezi pt un salariu 4000-5000 de euro si iti mor pacienti sau raman traumatizati fizic si psihic, intrucat medicii lucreaza cu VIATA, se numeste tot omor calificat cu premeditare, si cu un scop precis. , genocid nu este este pentru ca genocidul presupune mult mai mult de atat..Te rog sa ma scuzi Emil Radu, insa nu toti merita 4000-5000 de euro, din pacate daca ar obtine acesti bani ca si salariu ai sa razi nu vor ajunge la medicii care fac meseria din vocatie sau la rezidentii pasionati de meserie sau la voluntari, vor ajunge tot la cei care au luat din greu spaga , ia fa o socoteala, presupunand ca un medic consacrat ia salariu de 2500 lei acum , si opereaza zilnic si consulta zlnic, ca spitalele sunt pline, unii revin de cate doua trei ori nerezolvati,si nu ma refer la cronici sau cu boli rare, sau cei cu cancer, ma refer la pacienti care au diverse afectiuni minore, deci revenind opereazas i consulta zilnci pentru ca sunt considerati cei mai buni, foarte buni, iau spaga in functie de specializare intre 300 lei- si 100.000 lei chiar mai mult zilnic, + salariu+ comisioane la privat si alte servicii medicale..Poti face un calcul cat castiga un astfel de medic lunar numai din spaga ?!!si am pus  consultul unei singure persoane , in functie de cat dai primesti si informatiile si tratamentul de care ai nevoie, sau te operezi, Cum crezi ca as fi de acord ca un astfel de medic sa ia salariu 4000-5000 de euro, cand el deja are plinul facut din spagi !