DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Emil Radu

/ #212 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Imi iubesc profesia, nu doresc sa iau spaga.

2015-08-31 21:37

#194: PRO DEMINITATE - Re: Re: Re: Re: Re: Imi iubesc profesia, nu doresc sa iau spaga. 

 Nu am citit tot ce s-a comentat, ci in diagonala, insa sa stiti ca orice reforma, revolutie a oricarui sistem are si victime multe si probabil ca trebuie sa apara condamnari foarte aspre, sa intre medicii in greva si sa se piarda vieti omenesti si cadre de valoare pentru ca statul sa reactioneze. Fara masuri si reactii extreme, niciodata nu se va schimba nimic. Nu iau apararea nimanui, dar oamenii privesc tare diferit lucrurile cand sunt sanatosi si candd sunt bolnavi... Si povestea cu spaga, asteptatul etc... Ii revolta cand sunt sanatosi, nu stiu cum si cui sa dea mai repede cand sunt bolnavi, deci...sunt multi ipocriti printre puritani si daca aplicam duble standarde, avem si duble masuri! Iar eu, personal, mi-as dori sa vad medicii demisionand in bloc sau intrand in greva generala pana li se vor face si lor salariile de 3-5 mii de euro, fiindca le-ar primi asa daca ar proceda de maniera aceasta si nu ar fi omor calificat, nici genocid. Si-ar exercita drepturile lor izvorate din contractele de munca! Si ei au dreptul la greva ca orice angajati! Sangele e singura solutie de a rezolva problemele atunci cand nu exista respect si dialog constructiv si va fi sange din ambele tabere: sangele pacientilor care chiar vor muri cat ei vor fi in greva si sangele medicilor care vor sfarsi sau morti sau prin inschisori, sacrificati de toti in numele unor idealuri. Da, cinicul coleg al domnului doctor are dreptate, dar asa-i la razboi: sunt multe victime si pagube colaterale.