DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Quoted post


Musafir

#208 Re: Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE.

2015-08-31 14:50

#204: PRO DEMNITATE - Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE. 

 Va raspund cu acceeasi onestitate ca nu eu am inventat spaga la Institutul Oncologic Bucuresti, ca nu eu am inceput de nebun sa dau in stanga si in dreapta, ci am fost invatat sau mi s-a spus de-a dreptul si invatam nu doar de la personal, invatam de la familiile bolnavilor, bolnavi pe coridoare si ca umilintele la care am fost supus au fost cumplite. Va spun ca cu trimitere de la medicul de familie, in mod normal, consultatia era gratuita. Nu au vrut asistentele sa o ia in seama, asa ca am platit cu chitanta, la stat, 200 de lei taxa de consultatie. A urmat alt iad in fata cabinetului, unde, tot bolnavii m-au invatat ce si cum sa fac, sa platesc asistenta cand iesea afara. Va spun ca toti faceau asa ca sa rezolve problema si ca pe medic, pe asistenta lui sau pe cele doua de la Medsana eu nu sunt suparat, dar detest tot sistemul sinistru creat. Si stiu prea bine ca fiecare zi conteaza, asa ca atunci cand m-am trezit la stat cu programare peste 90 de zile la ecografie mamara s-a facut cu plata, imediat, la Medsana, ca am platit tot, tot, tot, dar macar la privat ni se vorbea frumos, uman, pentru fiecare serviciu ni se dadeau chitante. Va spun ca am auzit din partea unor cadre medicale de prestigiu ale tarii enormitati cat casa, minciuni sfruntate si am avut parte de iesiri nervoase in care noi, care le vorbeam frumos, eram etichetati ca nebuni, lipsiti de respect sau de discernamant, in care alti pacienti erau facuti nesimtiti, nesuferiti, iarr doamna docotor Ileana Popescu de la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, fara a se sinchisi ca erau oameni de fata in salon spunea ca asa ii era de scarba de batranii aia (pacientii dansei), dar macar asta (si-l arata cu degetul, era tatal meu) platea si la fel si astalalt (un colonel de 80 de ani), pacient care a si murit in noaptea urmatoare si pe care nu s-au chinuit sa il resusciteze, desi era platitor. Mie nu imi e frica sa dau nume, fiindca spun adevarul si la Spitalul Universitar de Urgenta coruptia e-n floare, dar nu-l cerceteaza nimeni, nu stiu de ce. Va spun si eu ca medicii nu-s toti ca Ileana Popescu, ca pot fi diferentiati, dar e nevoie de cercetari serioase si individualizari, sa nu te apuci sa tai si sa spanzuri inainte de a cunoaste si intelege tot. Sa le iei intai dreptul de practica, sa-i controlezi temeinic, pe care merita, sa-i trimiti la inchisoare, sa le confisti averile, pe care nu, nu, sa-i lasi sa munceasca si va spun eu de ce-s goale spitalele prin provincie si pline in centrele universitare: pt ca fiecare vrea si are dreptul sa lupte s-aiba acces la ce e mai bun sau ce crede el ca e mai bun. Dar daca asa stau lucrurile, nu putem plati la fel medicii din spitalele goale si pe cei din spitalele pline, nu putem aloca fonduri egale unui spital gol si unui spital plin. Iar cu privire la gasitul unui loc de munca va inselati, scumpa doamna! Nu, nu ii e nimanui usor sa-l gaseasca nici la stat, nici in privat, iar daca nu esti deja consacrat in specialitate, nu ai deja un nume, pacientii tai, daca pleci cu scandal, ai usile inchise in medicina privata si in cea de stat de la noi din tara si nu, nu ma razbun pe nimeni, nu e corect sa spuneti ca "noi, medicii" sau "noi, pacientii"...Nu e corect si maniati pe Dumnezeu, doamna draga, iar eu nu iau apararea nimanui acum, niciunui spagar. Eu spun cum vad eu lucrurile si vina e comuna. Nu exista corupti fara corupatori si daca si coruptii si corupatorii se complac in asta, gasesc scuze, atunci sunt toti ori la fel de vinovati ori la fel de nevinovati, dar nu unii patati si altii fara pata! Stiu tot ce spuneti, stiu si altele si am putea face conferinte pe subiectele acestea!

Raspunsuri


Musafir

#213 Re: Re: Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE.

2015-09-01 06:48:26

#208: - Re: Re: Re: Re: PENTRU PRO DEMNITATE. 

 Suntem corupatori pentru ca suntem nevoiti, nu noi am creat acest sistem, dar daca noi corupatorii suntem oameni fara carte prea multa si nu prea cunostem legile tarii, si ne jenam sa stam pe la usile DNA, de multe ori mai spunem lasa ca poate nu m-a rezolvat pe mine ca am dat spaga, insa poate rezolva un alt pacient, e pacat ca este doctor bun, insa el medicul despre care tot vorbim , nu acei medici care si-au recunoscut greseala, si medici care nu se jeneaza sa ia spaga, conditionat sau ne conditionat, cei care iau 3000 lei de la o amarata cu salariu de 1300 lei, din care plateste tot, sau iau de la persoane cu  disabilitati si pleaca saracii tot nerecuperati, cei care pot fi recuperati., ce la copii , de la bolnavi de cancer, cei cu dializa..etc Ei pentru ca sunt oamnei inteligenti cu multa carte, si plimbati prin clinici in strainatate, uacolo i-au interesat numai cat au medicii cu acelasi grad ca ei, salariul? sau au vazut si cum sunt tratati pacientii in regimul de stat si privat..?!!Cum colaboreaza clinicile de stat intre ele sa rezolve pacientul.?! Ei tocmai pentru acest motiv ar trebui  sa nu ia spaga, si sa le explice pacientilor ca toti sunt egali in fata lui, si sa-i trateze pe toti la fel de bine.Solutia pentru salarii mari nu sta la noi , este la guvern , eu personal ii sustin , am zis sunt de acord sa le dea salarii mari si la medici si la profesori, ca tot platim atitia speciali degeaba, care nu fac performanta , si nu au competitivitate la locul de munca, nu rentabilizeaza companiile , regiile, instituiile isi rentabilizeaza doar conturile in banca toti acesti manageri, Mai sunt si agentiile guvernamentale si Comisiile care toca bani grei din banul public cu toate neamurile angajate , niste incompetenti si rezultatul se vede.Eu sunt de acord sa le aloce nu 6% din PIB cat este petitia , chiar 10-15 la suta din PIB, sunt de acord sa le faca la acei medici care intradevar merita chiar daca au mai luat cateodata spaga de nevoie , nu din lacomie, sa le faca poate nu 5000 de euro, dar macar 2500 de euro in crestere sa le faca, pentru unii chiar merita..Ei trebuie sa-si curete neghia din sistem, iar cei care si-au facut lux din banii pacientilor sa plateasca la locul de munca cu un salariu normal..de rezident, sa nu uite cum era atunci sau sa munceasca PRO BONO...Insa atatea clinici si spitale private pe metru patrat care lucreaza si cu statul cu CNAS , treubuiesc verificate la sange..in toata tara.de ANAF SI DNA, ca pentru asta le platim salarii mari si lor si la magistrati sa nu fie corupti si sa-si faca meseria !! Acestia cu parare de rau trebuie sa plateasca cumva..sa le impoziteze averile, sa le confiste banii din conturi, si sa faca munca Pro Bono la spital, macar asa este oarecum liber...nu sta inchis sa-si uite meseria..Insa sunt unii c despre care cred ca nici chiar asa nu se vor invata minte !!Trebuie sa gasim solutiile impreuna !!Si pentru cel cu raul cel mai mic si pentru cei lacomi !! V-am zis am platit intr-o luna si la stat si la privat sume destul de mari pt bugetul meu sa-mi rezolv problema de sanatate, cu toate ca am nenumarate investigatii, nu am obtinut decat bilete de trimitere, biletele scrie pe o hartiuta cu stamplita medicilor respectivi,catre alte clinici private unde tot ei activeaza sau prietenii lor sa dau alti bani pe investigatii RMN , si alte investigatii imagistice, si apoi tratament de recuperare, prin fizioterapie, sau alt gen pana la operatia care trebuie sa o fac...Deci m-am plimbat pe banii mei sa obtin in 2 min de cosnultatie alte biletele, deci am platit un biletel cat o chitanta 100 de lei.E corect?!