Dascali pentru INCLUZIUNE

Quoted post


Musafir

#2

2015-08-31 12:27

Pt ca sunt mama unui copil cu Trisomia 21, elev in clasa a doua intr-o scoala de masa si pt ca vreau sa aiba toti copilasii nostrii speciali dreptul la o educatie de calitate pt o buna evolutie in dezvoltarea lor! Multumesc pt implicare si daruire!

Raspunsuri

iulian ghetau

#33 Re: elev cu sindromul down inclus intr-o scoala de masa

2015-10-12 07:19:54

#2: -  

 Felicitari cadrelor didactice din scoala unde este inscris copilul dumneavoastra. Sunt rare cazurile de acest fel si ne dati speranta si la alti parinti care nu am avut aceasta sansa. Pe de alta parte este foarte greu pentru un invatator sa accepte, ar trebui inca un cadru didactic de sprijin, de multe ori sunt acceptati parintii sa stea in clasa cu copilul si deocamdata vad in asta o solutie buna, dar repet, trebuie sa ai noroc de un dascal cu totul deosebit sa faca asta si mai ales colectivul de parinti din clasa sa fie format din oameni!de omenie,va doresc mult succes si mai ales rabdare, stiu cum este, din pacate fiul meu merge la scoala speciala, nu a fost primit intr-o scoala normala, si tineti cont ca suntem cadre didactice si eu si sotia mea.... pe cine sa dau in judecata? statul roman?poate noua Lege a Educatiei va schimba ceva, dar ma indoiesc, am mari rezerve.