Dascali pentru INCLUZIUNE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Dascali pentru INCLUZIUNE


Musafir

#26

2015-09-13 15:54

Am semnat deoarece chiar este nevoie de profesori de sprijin bine pregatiti si care sa stea suficiente ore alaturi de acesti copii si de cadrele didactice de la clasa. O programa diferentiata, un numar mai mic de elevi la clasa si un insotitor privat. Multe sunt necesare pentru a reusi integrarea acestor copii, care chiar merita. Toate acestea si altele... sunt necesare si pentru familiile copiilor care inteleg si accepta sau nu situatia. Sunt multe de spus si mai ales de realizat!

Musafir

#27

2015-09-15 14:40

Sa nu uitam ca dumnezeu este un dumnezeu bun iubitor si iertator deci copii indiferent cum sunt cine sunt trebuie iubiti si sustinuti sa le dam aripi si sa le oferim iubirea noasta doamne ajuta si am scris aceste randuri cu multa iubire

Musafir

#28

2015-09-15 18:58

Am semnat aceasta petitie deoarece am un copil autist si nu este zi in care sa nu ne lovim de totala rejectie a acestui sistem.

Musafir

#29

2015-09-19 03:21

As fi fericita ca acest lucru sa fie luat în serios de cei care pot decide , pot acționa și care pot pune bazele unei noi mentalități cu privire la tot ce înseamnă "incluziune , educație, evoluție ...." multumesc

Musafir

#30

2015-09-19 18:47

Pentru a incerca sa schimbam mentalitatea oamenilor referitor la acesti copii speciali.

Musafir

#31

2015-10-01 16:38

Pentru ca dascali pe care ii avem in gradinite si scoli nu au rabdare sa lucreze si cu copilasi nostri speciali

Musafir

#32

2015-10-11 22:07

este singura sansa, petitia online poate ajunge forta care sa schimbe ceva, forta internetului devine exemplara
iulian ghetau

#33 Re: elev cu sindromul down inclus intr-o scoala de masa

2015-10-12 07:19

#2: -  

 Felicitari cadrelor didactice din scoala unde este inscris copilul dumneavoastra. Sunt rare cazurile de acest fel si ne dati speranta si la alti parinti care nu am avut aceasta sansa. Pe de alta parte este foarte greu pentru un invatator sa accepte, ar trebui inca un cadru didactic de sprijin, de multe ori sunt acceptati parintii sa stea in clasa cu copilul si deocamdata vad in asta o solutie buna, dar repet, trebuie sa ai noroc de un dascal cu totul deosebit sa faca asta si mai ales colectivul de parinti din clasa sa fie format din oameni!de omenie,va doresc mult succes si mai ales rabdare, stiu cum este, din pacate fiul meu merge la scoala speciala, nu a fost primit intr-o scoala normala, si tineti cont ca suntem cadre didactice si eu si sotia mea.... pe cine sa dau in judecata? statul roman?poate noua Lege a Educatiei va schimba ceva, dar ma indoiesc, am mari rezerve.


Musafir

#34 Re:

2015-11-01 07:39

#9: -  

 felicitari !


Musafir

#35

2015-11-01 07:45

fetita mea are aproape 9 ani si este in clasa a 1 a, la o scoala de masa mi-ar place sa li se ofere tuturor aceasta sansa !