Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Quoted post

musafir

#8

2015-01-13 22:27

nu se poate sa avem aceleasi drepturi....sunt lucruri total diferite....in primul rand la o scoala posliceala se poate intra fara ca macar sa fi luat bacalaureatul....adica oricine vrea sa se faca asistenta medicala se poate face...in al doilea rand pregatirea dureaza mult mai putin la postliceala(numai 3 ani) in timp ce la facultate stai 4 ani si investesti si mult mai mult...nu mi se pare corect...daca a ales postliceala inseamna ca nu a  fost in stare sa invete mai mult

Raspunsuri


Musafir

#12 Re:

2015-01-14 08:12:27

#8: musafir -  

 Dar de posibilitati financiare ai auzit ai facut naveta 300 km pana la facultate?! Nu a fost in stare de m-ai mult!? Este vorba unui limitat! Gandeste si nu manca cacat. Ps. Asistenta ?! Atat poti cu facultate!?  Eu sunt asistent!! Tu nu stii nici ce ai devenit dupa terminarea facultatii!! Muuuuuuu...

roxy

#13 Re:

2015-01-14 10:05:53

#8: musafir -  

 daca a facut postliceeala nu inseamna ca nu a putut mai mult...inseamna ca limitariile financiare au fost de vina...sora mea a terminat liceul vasile goldis arad...cu bacul luat cu medie de 9 acum 14 ani cand nu se fura bacul ca si acum si din cauza posibilitatiilor materiale nu sa putut la facultate ci la postliceeala....asta nu inseamna ca e proasta cum ai insinuat in comentariul tau referitor la cei ce au facut posliceeala...gandeste inainte sa vb sau facultatea nu te-a ajutat??????????


Musafir

#14 Re:

2015-01-14 10:51:46

#8: musafir -  

    Pana la o anumita perioada, pentru pregatirea asistentelor era suficient liceul sanitar, apoi scoala postliceala, neexistand invatamant superior pentru asistenti medicali. Si sa fim obiectivi, partea practica( cei care au absolvit de curand forma de invatamant superior) au invatat-o de la cei cu liceul sanitar/scoala postliceala.

   Deci ce discutam aici este vorba de dezbinare intre asistente. Nu cred ca asistenta care a absolvit de curand studii superioare este ultrapregatita din toate punctele de vedere, adica in asa fel incat colegele cu experienta de peste 10-20 ani si cu scoala postliceala/liceu sanitar nu merita sa fie retribuite la fel. Sa se faca echivalare, nu sa faci si facultate dupa liceu sanitar/scoala postliceala. 

guest

#16 Re:

2015-01-14 11:14:35

#8: musafir - hai sa iti spun ceva ca se pare ca esti foarte desteapt(a) ..pe vremea noastra  cel putin in 2001 nu exista  aceasta facultate de asistenta medicala , la postliceala nu se poate intra fara bacalaureat asa pentru cultura ta generala ..diploma mea de bacalaureat a stat la scoala postliceala timp de 3 ani cat am studiat  ..in momentul de fata daca nu am urmat cursurile acestei facultati  este datorita situatiei financiare ..cand ai un copil , o familie si lucrezi 13 ore pe zi ca sa te intretii e foarte greu ..dar nu trebuie sa explic asta nimanui ca oricum nu se poate intelege. NU INSEAMNA CA NU AM FOST CAPABILI DE A INVATA MAI MULT !!!Nu se poate compara experienta noastra de atatia ani in domeniul medical cu cei care acum au iesit de pe banciile scolii. Nu sunteti cu nimic mai buni decat noi .E foarte trist sa vezi un asistent care se bate cu pumnul in piept ca a terminat facultatea si care habar nu are cum sa recolteze sau nu stie pe ce eprubeta se recolteaza VSH-ul????Despre ce vorbim aici????

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-01-14 11:15:42



Musafir

#18 Re:

2015-01-14 11:28:40

#8: musafir -  

 Am facut scoala postliceala pentr ca in 1991 era singura forma de invatamana si da sunt de acord cu faptul ca scollile postliceale nu ar trebui sa primeasca fara diploma de bacalaureat.

Dana

#22 Re:

2015-01-14 15:49:38

#8: musafir -  

 Nu e general valabil ceea ce spui.In 1995, 1996 nu existau studii universitare iar la postliceale se intra in urma unui concurs de admitere cu conditia sa ai bacalaureattul luat. Ce facem cu acei absolventi care in toti acesti ani au lucrat si inca lucreaza alaturi de colegii cu studii universitare dar sunt mai prost platiti decit acestia in conditiile in care au aceleasi competente si responsabilitati? Din punctul meu de vedere trebuie schimbat acest sistem care permite discriminarea .Sunt 2 variante:1.-Dispar scolile postliceale si raman facultatile asa cu este in intreaga UE. 2.-Raman ambele dar se modifica atributiile si responsbilitatile asistentilor in functie de studi .    


Musafir

#46 Re:

2015-01-15 20:28:46

#8: musafir -  

 Sau ca nu a avut bani sa ramana mai departe, sau spate sa o intretina...


Musafir

#72 Re:

2015-01-16 21:52:51

#8: musafir -  

 ti-ai pus problema ca sunt persoane care nu isi permit sa faca aceasta facultate din cauza serviciului si a familiei? sau ca pana in '89 era o singura forma de invafamant? eu sunt absolventa de liceu sanitar, am aproape 30 ani vechime si am lucrat si in Germania 1 an si 6 luni ca asistent medical cu contract prin Ministerul Muncii. nemtii mi-au recunoscut diploma. atunci cu ce esti tu mai buna decat mine? de ce sa nu avem aceleasi drepturi?

gigel

#186 Re:

2015-01-28 20:58:09

#8: musafir -  

      La atributii egale ,salarizare egala.   Pe vremea mea nu era facultate de asistenti medicali, asa ca am fost student cu bursa la o facultate in domeniul medical; sunt putine posturi  in Romania , asa ca m-am apucat de POSTLICEALA sanitara pentru ca nu exista FACULTATE sanitara pe vremea aia . si acum, dupa ani de experienta sa vina una , pe care eu s-o formez, si sa-mi spuna: "nu se poate sa avem aceleasi drepturi....sunt lucruri total diferite..''? Sigur ca sunt diferite : sunt multe asistente care au diverse facultati(facute fara bani) a caror facultate nu e recunoscuta , iar cele cu liceul de pe vremea lu' nea Nicu, TOT RESPECTUL pt.ele, cele cu facultate nu le-ajung la degetul mic; stiti cum e: teoria ca teoria, dar practica ne omoara.

      


Musafir

#257 Re:

2015-11-16 10:26:39

#8: musafir -  

 Nu inseamna ca nu au fost "capabile".Te intrebi ce forme de invatamant au fost atunci cand am terminat noi postlicealul?Nu exista aceasta faimoasa facultate, a caror cei mai multi absolventi nu sunt capabili sa faca o injectie!Dar se poate spune ca nici tu nu ai fost capabila sa mergi la medicina.De ce ai ales jumatate de masura?

756989

#280 Re:

2015-12-16 20:12:37

#8: musafir -  

 Pe bune?? "daca a ales postliceala inseamna ca nu a  fost in stare sa invete mai mult" ? Asa usor judeci tu? Sau ii cunosti pe toti cei care fac postliceala ca sa spui ca o fac pt ca nu sunt in stare sa invete mai mult? Sunt de acord ca nu prea e posibila echivalarea din cauza duratei de studiu dar asta nu inseamna ca trebuie sa dovedim noi ce oameni cu caracter suntem judecand fara a cunoaste. Sper sa nu sune prea dur dar ma scrabesc oamenii astia, daca pot fi numiti oameni.,


Musafir

#286 Re:

2015-12-16 20:53:19

#8: musafir -  

 Deci tu nu ai ales Medicina pt ca nu esti capabila sa inveti mai mult? Ipocrizie...


Musafir

#307 Re:

2016-02-02 14:40:44

#8: musafir -  

 Am intrat la postliceala cu examen, avand diploma de bacalaureat. Am invatat 3 ani, avand ore de la 9, 11 pana seara la 8,9 in fiecare zi. Am invatat de mi-au sarit capacele!-Asa ca, nu mai vorbi doar din frustrare. Cand am facut eu postliceala, nu era nici colegiu si nici faculatate. Mi-a povestit o amica care face facultatea de asistenti...cum lipsesc de la cursuri si se duc doar pe la laboratoare. 

leoliliana

#317 Re:

2016-02-04 13:02:02

#8: musafir -  

 Ca să întru la postliceală,în 2006,am avut nevoie de diploma de bac și am susținut examene la chimie și biologie,examen psihologic și un interviu!Am fost 6 pe un loc! Grupa a fost la început de 36 !Am terminat 16!Așa ca nu mai generaliza!și mie mi se pare aberant să poți urma cursuri postliceale fără o diplomă de bac!Sa-i mulțumim pt asta lui Ponta!Am colege cu 4 ani de fac și au cu 500 de roni în plus!Fac același lucru ca și mine!Așa cum după 90 s-a echivalat liceul sanitar cu școala postliceal sanitară,așa ar trebui să se procedeze și acum!


Musafir

#355 Re:

2016-04-28 16:31:47

#8: musafir -  

 Sa nu zic ca ai persoane cu facultate si nu stiu sa faca o injectie...nu vreau sa jignesc dar asta ii adevarul

 


Musafir

#423 Re:

2016-10-15 15:47:34

#8: musafir -  

 Diferita si mediocra este doar logica si gandirea  ta1 Crezi ca o facultate facuta pe bani unde totul se plateste inclusiv orele de practica sa nu le faci sunt motivul unui sazlariu mai mare? Poate nu toata lumea are posibilitati financiare si daca te crezi atat de desteapta de ce nu ai facut facultatea de medicina?